Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2013

Γκολ, αποβολές και νίκη στο 90’ για το Φωστήρα

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο γήπεδο του Ταύρου παρουσία περίπου 400 φιλάθλων, με τον Φωστήρα να κερδίζει στις καθυστερήσεις με 2-1 τον Αο Γλυφάδας.
Οι γηπεδούχοι μόλις στο 5' πανηγύρισαν το 1-0 με δυνατό σουτ του Στάμου με το ρ'ωτο ημίχρονο να κυλάει σχετικά ομαλά, βάση αυτών που ακολούθησαν.
Με Στο 47' ο σκόρερ έχασε μεγάλη ευκαιρία πλασάροντας άουτ από πολύ καλή θέση και δύο λεπτά αργότερα σημειώθηκε η επόμενη κομβική στιγμή της σύγκρουσης. Μαρκάρισμα του Πάλλα στον Κολοτούρο και ο διαιτητής Χρυσός (Χανίων) υπέδειξε πέναλτι και αποβολή στον αμυνόμενο. Στο 51' ο Σκάρος μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι και στη συνέχεια το ματς έχασε το ρυθμό του, γιατί έγινε από υπερβολικά σκληρό. Στο 62’ έπεσε και ο Βαβάτσικος από μαρκάρισμα του Λημνιού, ο οποίος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβλήθηκε.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση του και στο 90+1' ο Βαβάτσικος κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή και ο Δωροβίνης εκτέλεσε άψογα πάνω από το τείχος και διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 2-1. Την ώρα των πανηγυρισμών ο Βλάχος βρέθηκε χτυπημένος στο έδαφος μετά από σύγκρουσή του με παίκτες της Γλυφάδας. Τα νεύρα ήταν οξυμένα και στην επέκτασή τους το γήπεδο γέμισε από μικρές ομάδες παικτών που είχαν αψιμαχίες έως και συμπλοκές με τους αντιπάλους. Η σύρραξη λίγο έλειψε να γενικευθεί και ο διαιτητής διέκοψε το ματς. Επανήλθε περίπου 10 λεπτά αργότερα και αμέσως απέβαλε τους Τσούκη και Κολοτούρο!

Φωστήρας (Θύμιος Γεωργούλης): Μπότος, Μπιλίτσης (71' Τσούκης), Πεταυράκης, Τσώνης, Μπούμπας, Παραράς, Βαβάτσικος (90+7' Τσαγκαράκης), Κάμπας, Δωροβίνης, Στάμος (75' Βλάχος), Πάλλας.

ΑΟ Γλυφάδας (Νίκος Παντέλης): Χώνος, Φουντουκίδης, Βιδάλης (54' Χατζησαϊας), Μακαρονάς, Κολοτούρος, Καζάντζης (45+1' λ.τ Κόντη), Τσιρογιάννης, Μουστογιάννης, Σκάρος, Νικόλτσης (82' Καϊμακαμούδης), Λημνιός.

Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2013

«Για το απόλυτο στον Ταύρο»

Δύσκολη αποστολή θα έχει αύριο (Κυριακή) ο ΑΠΟ Φωστήρ, ο οποίος υποδέχεται στις 15.00 στο «Σπύρος Γιαλαμπίδης» τον ΑΟ Γλυφάδας. Η ιστορική ομάδα του Ταύρου χρειάζεται τη νίκη ώστε να παραμείνει εντός των προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στην Football League. Για τη συγκεκριμένη αναμέτρηση αναφέρθηκε μέσω δηλώσεων που παραχώρησε ο τεχνικός του συλλόγου, Θύμιος Γεωργούλης ο οποίος τόνισε: « Καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε ένα αξιόμαχο σύνολο που διαθέτει έμπειρους ποδοσφαιριστές. Η ψυχολογία του αντιπάλου έχει ανέβει μετά τη τελευταία νίκη που σημείωσε. Από την πλευρά μας, θα προσπαθήσουμε να έχουμε το απόλυτο στον Ταύρο, αρχής γινομένης από τον αγώνα της Κυριακής».

Χωρίς Κούτρο-Τασουλή με ΑΟ Γλυφάδας

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγη ώρα η προετοιμασία του ΑΠΟ Φωστήρ αναφορικά με τον αγώνα που δίνει αύριο (Κυριακή) η ιστορική ομάδα με τον ΑΟ Γλυφάδας στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στην Football League 2. Ο Θύμιος Γεωργούλης δεν υπολογίζει στους Γιάννη Κούτρο και Χρήστο Τασουλή, οι οποίοι δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τα προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζουν. Η αποστολή της ομάδας για το κυριακάτικο παιχνίδι είναι η εξής: Βαβάτσικος, Βλάχος, Μπράχο, Δωροβίνης, Κάμπας, Κόπελας, Καλλέργης, Μένιος, Μπότος, Μπούμπας, Μπιλίτσης, Μπούκουρης, Πάλλας, Παραράς, Πεταυράκης, Στάμος, Τσαγκαράκης, Τσούκης, Τσώνης, Κετσετζόγλου.

Τήν εκτός έδρα ήττα απο την ομάδα του κολεγίου γνώρισε με 3-0 σετ ο ΑΟΠΕ Μοσχάτου για τον πρώτο όμιλος της Α2 κατηγορίας.

Α Κολλεγίου - ΑΟΠ Μοσχάτου 3-0 (25-15, 25-17, 25-14)

Κολλέγιο (Καραμαρούδης): Κοτσιλιάνος, Νάνος, Ζουπάνης, Σαμουήλης, Αδαμόπουλος, Μάντζιος, Πολυμερόπουλος (λ), Κατσαούνης, Αρμονής,

Μοσχάτο (Μαλτίδης): Κόρλος, Καραμπίκος, Σωτηράκης, Μανούσος, Αγγελής, Αδαμόπουλος, Αντωνιάδης (λ), Παπαδέας, Κουμιώτης, Φέλερης.

Στην παράταση ηττήθηκαν οι κορασίδες της Ελευθερίας Μοσχάτου από τον Φάρο Κερατσινίου με 38-41 ο κανονικός αγώνας έληξε με 31-31.

Πριν από λίγο τελείωσε ένα συναρπαστικό παιχνίδι  για γερά νεύρα στο κλειστό γήπεδο της Μιαούλη μεταξύ της Ελευθερίας Μοσχάτου και του Φάρου Κερατσινίου στην κατηγορία των κορασίδων για το πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ όπου νικήτρια ομάδα αναδείχτηκε ο Φάρος με 38-41 στην παράταση.
Στην αναμέτρηση αυτή δεν μπορούμε να πούμε ότι κάποια από τις δύο ομάδες ήταν καλύτερη της άλλης απλώς ο Φάρος στα τελευταία λεπτά στάθηκε ποιο τυχερός και πήρε την νίκη.
Τα κορίτσια της Ελευθερίας την τελευταία στιγμή κατάφεραν να πάνε το παιχνίδι στην παράταση βάζοντας συνεχόμενους πόντους διότι γύρισαν το 22-28 σκορ που ήταν εισβάρος τους και το έκαναν 31-31 με ένα δίποντο σουτ της Χόντο η οποία 2',4'' πριν το τέλος επιχείρησε και τρίποντο το οποίο δεν ευστόχησε.
Η Ελευθερία σε αυτά τα τελευταία λεπτά έχασε και το νούμερο 9(Ευτυχία) διότι αποβλήθηκε με πέντε φάουλ,που στην παράταση είχε την σημασία του διότι χάθηκαν από την ομάδα μας κάποια κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ.
Στην παράταση η Ελευθερία είχε την  ψυχολογία με   το μέρος της και κατάφερε με πέντε συνεχείς πόντους να κάνει το 36-31.Αλλά όμως την καλή απόδοσή της δεν μπόρεσε να την κρατήσει μέχρι το τέλος και η αντίπαλος ομάδα αντέδρασε βάζοντας και αυτή καθοριστικά καλάθια και μπόρεσε να προσπεράσει με 38-36 .Η Ελευθερία και αυτή έκανε το 38-38 και πλέον όλα παίχτηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα όπου ηττήθηκαν με 38-41.
Τα κορίτσια μας  έπαιξαν  αρκετά καλά σήμερα και παρότι έχασαν έφυγαν ευχαριστημένες αισιοδοξώντας ότι στο μέλλον θα πάνε πολύ καλύτερα.

Μιχάλης: Δύσκολος αντίπαλος ο Αγιαξ!

Την ευκαιρία να βρεθούν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας θα έχουν οι Τράχωνες την Κυριακή, που φιλοξενούνται στον Ταύρο από τον τοπικό Αγιαξ.
Το παιχνίδι μοιάζει εύκολο λόγω της αδυναμίας που παρουσιάζει ο αντίπαλος, ωστόσο Κώστας Μιχάλης συνιστά την προσοχή του στους ποδοσφαιριστές του: ''Εχουμε να δώσουμε τρία κρίσιμα παιχνίδια, τα οποία θα κρίνουν το μέλλον μας στην κατηγορία.
 Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να παραμείνουμε σε εγρήγορση, αρχής γενομένης από το ματς της Κυριακής με τον Αγιαξ Ταύρου.
 Ο αντίπαλος χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή, καθώς μπορεί να σου κάνει τη ζημιά. λλωστε, στα περισσότερα παιχνίδια έχει δείξει ότι αποτελεί δύσκολη λεία. Αυτό σημαίνει ότι το ματς θα είναι δύσκολο και μόνο εάν καταβάλουμε μεγάλη προσπάθεια θα αποσπάσουμε θετικό αποτέλεσμα''.
Παράλληλα, ο Κώστας Μιχάλης αναφέρθηκε στις ιδιομορφίες που παρουσιάζει το γήπεδο των 'ερυθρόλευκων', υπογραμμίζοντας χαρακτηριστικά: ''Δεν πρέπει να παραβλέπουμε το γεγονός ότι η έδρα του αντιπάλου είναι ιδιαίτερη σε σχέση με τα περισσότερα γήπεδα, γεγονός που κάνει το έργο μας ακόμη πιο δύσκολο.

Θέλουμε πάρα πολύ να αποσπάσουμε θετικό αποτέλεσμα διότι γνωρίζουμε ότι με νίκη θα βρεθούμε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη''.

ΜΙΝΙ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΣΚΑΝΑ:Δύσκολη νίκη πέτυχαν οι μικροί του Ολυμπιακού επί του Πορφύρα με 33-28 σήμερα το πρωί στο βοηθητικό γήπεδο ΣΕΦ

Τα οκτάλεπτα του αγώνα(6-6,12-18,20-22,28-33) ττυπικά γηπεδούχος ήταν ο Πορφύρας

Από την πρώτη στιγμή φάνηκε ότι ο αγώνας θα εξελίσσονταν σε μεγάλη μονομαχία για το ποία ομάδα  θα κέρδιζε σήμερα.

΄Στο πρώτο οκτάλεπτο οι άμυνες ήταν αρκετά σφικτές με αποτέλεσμα   να γίνουν αρκετά επιθετικά λάθη και από τις δύο πλευρές και το σκορ έμεινε σε μονοψήφια νούμερα(6-6)

Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός ήταν αισθητά καλύτερος με την δεύτερη πεντάδα του και κατάφερε να προηγηθεί με 18-12

Στο τρίτο ο Πορφύρας έδειξε ότι δεν θα παρατήσει εύκολα τον αγώνα και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20  και να κλείσει το τρίτο οκτάλεπτο σε 22-20 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στό τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο έγινε ακόμη ποιο συναρπαστικό το παιχνίδι,  οι ομάδες πραγματικά πήγαν πόντο πόντο,έπαιξαν ωραίο μπάσκετ  (22-24, 24-28,28-28) μέχρι τα τελευταίαα λεπτά. Φυσικά στις λεπτομέρειες ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός όπου και κέρδισε  δύσκολα με 33-28 ένα ισάξιο σήμερα Πορφύρα.

Ο Ολυμπιακός με αυτή την νίκη παραμένει ψηλά στην κορυφή της βαθμολογίας και το επόμενο Σάββατο δίνει ένα κρίσιμο αγώνα εκτός έδρας με την πρωτοπόρο ομάδας της βαθμολογίας Δραπετσώνα.

Ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Με ένα πρόβλημα συνεχίστηκε η προετοιμασία του ΑΠΟ Φωστήρ ενόψει του προσεχούς αγώνα που ακολουθεί την Κυριακή με τον ΑΟ Γλυφάδας.

Συγκεκριμένα, ο Γιάννης Κούτρος αποχώρησε από την προπόνηση της Παρασκευής έχοντας «κληρονομήσει» ένα τράβηγμα στο δικέφαλο.
Αυτό σημαίνει ότι ο 21χρονος μεσοεπιθετικός δύσκολα θα δώσει το «παρών» στη συνάντηση της Κυριακής. Πάντως, ο νεαρός ποδοσφαιριστής θα δοκιμάσει το πόδι του και στην τελευταία προπόνηση πριν από το παιχνίδι και εάν δεν αισθανθεί κάποια ενόχληση θα θέσει εαυτόν στη διάθεση του Θύμιου Γεωργούλη
Από εκεί και πέρα, το Σάββατο θα ανακοινωθεί η αποστολή της ομάδας για τον αγώνα με τον ΑΟ Γλυφάδας αμέσως μετά το πέρας της προπόνησης που έχει προγραμματιστεί για τις 10:30 (Σπύρος Γιαλαμπίδης).