Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2014

Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο φετινό πρωτάθλημα έκανε ο Φωστήρας στο ξεκίνημα του 2014, επικρατώντας άνετα με 3-0 της Επισκοπής στον Ταύρο.

Η ομάδα του Τζάκι Ματάισεν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και στο 4’ πήρε προβάδισμα με τον Κάργα, ενώ στο 9’ ο Σεχολάρι έκανε το 2-0. Στο 31’ ήρθε και τρίτο χτύπημα από τον Φωστήρα, με τον Κακαρά να διαμορφώνει το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Ματάισεν. Η Επισκοπή προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τους γηπεδούχους να χάνουν κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν κι άλλο το προβάδισμά τους.
ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Μοσχονάς, Κάργας, Αχείμαστος, Μακρίδης, Εμέκα, Κακαράς, Τεγούσης (65'Λεοντίου), Σεχολάρι, Τασούλης, Ζιαμπάρης, Βούζας
ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Καλογεράκης, Μανουσάκης (82' Κονονένκο), Βιδάλης, Βουρβαζάκης, Σπαθάρας, Σεληνιωτάκης (82' Τριχάκης), Ανωγειανάκης, Γκονζάλες, Σουμπασάκης, Βελονάκης, Μαρτσάκης

'A EΣΚΑΝΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:Aήττητη συνεχίζει και την νέα χρονιά η Ελευθερία Μοσχάτου δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 61-33 του ΑΟΝΑ στο κλειστό της Μιαούλη.

5η αγ. B ΓΎΡ./13η   Α’ ΕΣΚΑΝΑ γυναικών <> Κυριακή  05. 01.2014<> κλ. Μοσχάτου <> ώρα 18.30 <>

( Διαιτητές  :  Μανώλης  / Ελευθερίου )

Α.Ο.ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ  61- 33 Α.Ο. Ν.ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 14-07,30-17,45-27,61-33  )

Α.Ο.Ε.Μοσχάτου:  ( Τσαραπατσάνης Σωτήρης / Παπαναστασίου Ιωάννης.) :  Κακλέα Νατάσα  21( 2 τριπ. ),  Μούλτση  Κατερίνα ,Θωμοπούλου Βασιλική  , Ζαχαροπούλου Ελπίδα 7 ,  Τζέμη Ναταλί  ,  Μπακετέα Μαρία  ,  Κωνσταντίνου Γεωργία © 11( 1τριπ. ),  Χαλιβίδου Άννα Νικολ. 3 ( 2 τριπ. ),   Καλάγια  Εντόνα  Ξεπαπαδέα Βίλλυ  , Μαυρίδου Μαρία Ελένη  Ορφανού Σταυριάνα    .

Α.Ο.Ν.Α.  ( Κουκουζέλης  / Αλιμπέρτης  ) :  Παναγιωτονάκου Α.  10 ,  Λύρου Μαρ. © 10( 1 τριπ. ),  Δόνα Ε. ,   Τσιμτσιλή Α.  5 ( 1τριπ. ),   Σαχανίδου Μ. 6( 1 τριπ. ), Παπακωνσταντίνου , Πασπαλιάρη Ε.  , Ηλιάδη Γ.  , Μποντούρογλου Α.  , ( δεν έπαιξαν  οι :   Μήτα  Ο. , Γεροβασίλη  Γ.  ,  Δάβρη Σ.  )   .

Την μεγάλη ανατροπή πέτυχε το Μοσχάτο στο 87' με γκόλ του Κοντοπάνου και πήρε την νίκη απο την Ολυμπιαδα με 2-1 και πλέον αποσπάστηκε με τέσσερις βαθμούς απο τους αντιπάλους του(Ερμή και Οδηγήτρια) με την λήξη του πρώτου γύρου .

Η Ολυμπιάδα αιφνιδίασε και προηγήθηκε  στο ημίχρονο μέσα στο Μοσχάτο με 0-1 απο το πρώτο λεπτό του αγώνα με γκόλ του Λόη.

Το Μοσχάτο είχε τρία δοκάρια στο 12' με τον Κοντοπάνο στο 36' με τον Στούπη και στο 45' με τον Καράμπελα.
Δοκάρι είχε και η Ολυμπιάδα στο 20' με τον Μίχα.

Ισοφάρισε το Μοσχάτο σε 1-1 στο 63' σε αυθείας χτύπημα φάουλ έξω απο την μεγάλη περιοχή του Στούπη

Στο 87' έκανε την μεγάλη  ανατροπή με τον Κοντοπάνο όπου σε τε-τα-τε με τον αντίπαλο τερματοφύλακα έδωσε την νίκη στην ομάδα του με 2-1 και έτσι αποσπάστηκε απο τους  δεύτερους  της βαθμολογίας Οδηγήτρια και Ερμή  με τέσσερις βαθμούς.
Α Κατηγορία 1ος Όμιλος
(15η αγωνιστική)
ΑγώναςΓήπεδοΗμέραΗμ/νίαΏραΔιαιτητέςΑποτέλεσμα
1.ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ - ΝΕΟΙ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣΜΟΣΧΑΤΟΥΣάββατο04/01/1415:00ΔΡΙΤΣΑΚΗΣ Γ., ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΟΥ Π., ΓΚΟΛΕΣ Π. (Παρατηρητής: ΜΟΥΣΕΛΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ)0-3
2.ΧΑΡΑΥΓΗ ΑΕ - ΔΟΞΑ ΠΕΙΡΑΙΑΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ «ΣΙΤΑΠΟΘΗΚΕΣ»Σάββατο04/01/1415:00ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ Κ., ΚΟΥΡΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ Α., ΤΖΙΛΙΡΗΣ Δ. (Παρατηρητής: ΛΥΜΠΕΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ)1-1
3.ΕΡΜΗΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ - ΟΔΗΓΗΤΡΙΑΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥΣάββατο04/01/1415:00ΣΠΑΘΑΣ Η., ΚΟΝΤΙΖΑΣ Ι., ΚΑΛΗΜΕΡΗΣ Ν. (Παρατηρητής: ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ)1-5
4.Α.Ε.ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥΠΕΡΑΜΑΤΟΣΚυριακή05/01/1411:30ΤΖΙΟΥΒΕΛΗΣ Σ., ΜΙΧΕΛΗΣ Σ., ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ Γ. (Παρατηρητής: ΜΑΝΩΛΑΓΑΣ ΚΩΣΤΑΣ)1-0
5.ΑΕ ΑΙΓΙΝΑΣ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥΑΙΓΙΝΑΣΚυριακή05/01/1414:30ΣΑΒΒΑΤΙΑΝΟΣ Δ., ΣΟΥΓΚΛΑΚΟΣ Θ., ΛΕΜΠΕΣΗΣ Π. (Παρατηρητής: ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ)3-2
6.ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΑΛΗΣ - ΗΦΑΙΣΤΟΣΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ «ΣΙΤΑΠΟΘΗΚΕΣ»Κυριακή05/01/1415:00ΟΡΦΑΝΟΣ Δ., ΚΑΡΦΗΣ Δ., ΚΟΥΤΣΟΝΑΣΙΟΣ Ι. (Παρατηρητής: ΑΛΟΓΑΚΟΣ ΠΕΤΡΟΣ)2-2
7.ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ - ΑΕ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΜΟΣΧΑΤΟΥΚυριακή05/01/1415:00ΚΑΡΥΟΦΥΛΛΗΣ Κ., ΣΙΝΙΟΡΑΚΗΣ Α., ΦΑΓΚΡΙΔΑΣ Α. (Παρατηρητής: ΔΗΜΗΤΣΑΣ ΔΗΜΟΣ)2-1
8.Α.Σ.ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ - ΑΕ ΝΙΚΑΙΑΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΖΟΣ»Κυριακή05/01/1415:00ΜΗΤΣΗ Ε., ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΟΥ Π., ΧΡΗΣΤΑΚΟΣ Π. (Παρατηρητής: ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ ΜΑΝΩΛΗΣ)

/

Το πρώτο γκόλ του Στούπη για το Μοσχάτο όπου πέτυχε την ισαφάριση σε 1-1 στο 63'

AE Mοσχάτου: Mε 0-1 χάνει στο ημίχρονο απο την Ολυμπιάδα με γκόλ απο το πρώτο λεπτό.

Η Ολυμπιάδα αιφνιδίασε και προγείται στο ημίχρονο μέσα στο Μοσχάτο με 0-1 απο το πρώτο λεπτό του αγώνα.
Δοκάρι είχε και η Ολυμπιάδα
 στο 20'

Πανδεσία φιλικών αγώνων μεταξύ των ακαδημιών του Ικαρου Καλλιθέας και της ακαδημίας SBC (Αστέρια) κατηγοριών αγοριών(1999,2000,2001) σήμερα στο στάδιο της Λάμπρου Κατσώνη.

Δεκατέσσερα συνεχή ολόκληρα χρόνια σύμφωνα με αυτά που μας είπε ο κύριος Ροδόπουλος παλιός παίκτης του μπάσκετ του  ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης και υπεύθυνος των ακαδημιών της ομάδας των (Αστεριών) για περισσότερο απο 21 χρόνια  γίνονται αυτοί οι φιλικοί αγώνες μεταξύ της ομαδας του και των ακαδημιών του Ικαρου Καλλιθέας.

Ενα επιτυχές αθλητικό γεγονός που έχει να δώσει αρκετά στους μικρούς παίκτες που συμμετέχουν και παράλληλα διδάσκονται τα μυστικά του μπάσκετ όπως η σημασία της συμμετοχής αλλά και η αξία των αγώνων που γίνονται με υψηλό αγωνιστικό επίπεδο λόγω της αξίας των δύο ομάδων.

Επίσης  όπως λεει ο δάσκαλος Ροδόπουλος  οι αγώνες αυτοί βάζουν την ομάδα σε κάποια τάξη ,την κάνουν ποιό  ομάδα και Ι της αλλάζουν την νοοτρόπια.

Οι αγώνες αυτών των αγοριών  μικρών κατηγοριών(1999,2000,2001) άρεσαν πάρα πολύ σε όλο τον κόσμο που τους παρακολούθησε και άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις και πλέον όλοι γνωρίζουν ότι είναι για το καλό όλων.

Σίγουρα θα τους περιμένουμε  όλοι μας  και την επόμενη χρονιά γιατί πάνω απο όλα είναι μια γιορτή η οποία έχει την σημασία της και θα πρέπει να συνεχιστεί με  τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Στην αγωνιστική πλευρά πρώτα έγινε ο αγώνας της μικρής κατηγορίας των αγοριών γεννηθέντα το 2001 Τα Αστέρια πήραν την νίκη με 25-49.

Μετά ακολούθησε ο αγώνας της κατηγορίας αγοριών γεννηθέντα το 2000 όπου και πάλι νίκησαν τα Αστέρια με 33-45(3-13,13-19,21-33,33-45).

Στον τελευταίο αγώνα της κατηγορίας αγοριών ΄1999 νίκησε ο Ικαρος Καλλιθέας με
52-37 (15-9,32-18,44-26,52-37)

Σάββατο 4 Ιανουαρίου 2014

Πολυκράτης:Δεν κατάφερε να κάνει καλό ποδαρικό με νίκη με το νέο έτος και ηττήθηκε με 0-3 απο τους Νέους Δραπετσώνας.Δείτε τα σημερινά αποτελέσματα των αγώνων του πρώτου ομίλου)

Πρώτος εγκαινίασε ο Πολυκράτης τον νέο χλοοτάπητα του γηπέδου Μοσχάτου σε επίσημο παιχνίδι  ώς γηπεδούχος με τους Νέους Δραπετσώνας αλλά δεν κατάφερε ενω προσπάθησε να πάρει την νίκη η οποία θα ήταν μια πολύ καλή "τονοτική ένεση" στην προσπαθειά του να αποφύγει τον υποβιβαμό στην ΄Β κατηγορία της ΕΠΣΠειραιά.
Δύο  γκόλ για τους Νέους Δραπετσώνας πέτυχε ο Αγγελος Δήμου στο 20' και στο 65' και ένα ο Αργυρόπουλος στο 50'.

Διαιτητές του αγώνα οι
ΔΡΙΤΣΑΚΗΣ Γ., ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΟΥ Π., ΓΚΟΛΕΣ Π.
 (Παρατηρητής: ΜΟΥΣΕΛΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ)

3.ΕΡΜΗΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ -ΟΔΗΓΗΤΡΙΑΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥΣάββατο04/01/1415:00ΣΠΑΘΑΣ Η., ΚΟΝΤΙΖΑΣ Ι., ΚΑΛΗΜΕΡΗΣ Ν. (Παρατηρητής: ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ)1-5