Δευτέρα 4 Ιουλίου 2016

Εθνική Ανδρών: Νικηφόρα πρεμιέρα στο Προολυμπιακό.

Η ποιοτική διαφορά και η εμπειρία της Εθνικής Ανδρών στο πρώτο παιχνίδι με αντίπαλο το Ιράν στο προολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο, ταυτοποιήθηκαν απόλυτα στην εύκολη, ελληνική νίκη (78-53) και αναμένεται ανάλογη συνέχεια στον αγώνα με το Μεξικό (6/7).
Τα 23 λάθη των Ιρανών και τα 17 κλεψίματα από τους Έλληνες παίκτες, ήταν απόρροια της αμυντικής προσήλωσης, ενώ οι επιθετικές συνεργασίες αποτυπώθηκαν σε 23 ασίστ.
Το πρώτο δεκάλεπτο είχε αναγνωστικό χαρακτήρα από την Εθνική ομάδα για την δυναμικότητα των Ιρανών και είναι χαρακτηριστικό ότι τέσσερις φορές, το ελληνικό προβάδισμα στο σκορ (7-2, 16-9, 21-14 και 27-18), εξανεμίστηκε ή μειώθηκε από τους αντιπάλους. Η Εθνική είχε τον έλεγχο του ρυθμού, βασιζόμενη στην αμυντική αποτελεσματικότητα της, ενώ στην επίθεση, η απόλυτη ευστοχία στα τρίποντα, βοήθησε να αποβληθεί το όποιο άγχος υπήρχε στην πρεμιέρα του προολυμπιακού τουρνουά.
Ο χρόνος κύλησε στο δεύτερο δεκάλεπτο, υπέρ της Εθνικής, καθώς βελτίωνε συνεχώς την απόδοση της και στις δυο πλευρές του γηπέδου και η διαφορά του σκορ, έφτασε σε διψήφιο αριθμό (35-25 στο 7’ 30’’ πριν από την λήξη του ημιχρόνου) και είχε μόνο ανοδικές τάσεις, λόγω της σταθερότητας στην ομαδική απόδοση και παρά τις αλλαγές που έκανε ο Φώτης Κατσικάρης στην πεντάδα. Η Εθνική είχε ενέργεια και διάθεση να τρέξει σε κάθε ευκαιρία αιφνιδιασμού που είτε δημιούργησε από κλέψιμο της μπάλας ή από την εξασφάλιση του αμυντικού ριμπάουντ και ύστερα από τα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, μετέτρεψε το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία (58-39). Οι διεθνείς δεν έδωσαν στον Ιράν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης τους μέχρι το τέλος του αγώνα και έφτασαν στην 8η νικηφόρα πρεμιέρα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος σε προολυμπιακά τουρνουά.
Τα δεκάλεπτα: 27-21, 48-31, 66-47, 78-53
ΕΛΛΑΔΑ: Αθηναίου 4 (1), Καλάθης 6, Μπουρούσης 11 (1), Μάντζαρης 3 (1), Αγραβάνης 8 (2), Παπαπέτρου, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 12 (2), Γ. Αντετοκούνμπο 16 (2), Κουφός 10, Θ. Αντετοκούνμπο 5. ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ: 78 πόντοι, 9/15 βολές (60%), 21/36 δίποντα (58%), 9/24 τρίποντα (38%), 31 ριμπάουντ (23-8), 21 ασίστ, 15 λάθη, 17 κλεψίματα, 7 κοψίματα.
ΙΡΑΝ: Ντοράγκι, Μασχαγέκχι, Ασλάνι, Χασανζαντέχ 2, Γιακχτσαλί 12 (4), Ζανγκενέχ 3 (1), Σεντιγκχί, Σαχακιάν 3 (1), Καρντούστ 2, Τζαμσιντί 13 (2), Καζέμι 2, Χαντάντι 16 (1).  ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ:  4/6 βολές (67%), 11/29 δίποντα (38%), 9/23 τρίποντα (39%), 30 ριμπάουντ (23-7), 15 ασίστ, 27 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο.