Τετάρτη 6 Ιουλίου 2016

Προλυμπιακό τουρνουά:Την πρώτη θέση του ομίλου κατέκτησε η Εθνική ομάδα Μπάσκετ Ανδρών με την δεύτερη νίκη της κόντρα στο Μεξικό (86-70)

Την πρώτη θέση του ομίλου κατέκτησε, με την δεύτερη νίκη κόντρα στο Μεξικό (86-70), η Εθνική ομάδα και ετοιμάζεται για τον καθοριστικό ημιτελικό αγώνα του προολυμπιακού τουρνουά στο Τορίνο, την Παρασκευή (8/7, 19.00) περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλο της από τον νικητή του αγώνα Τυνησίας-Κροατίας που έπεται χρονικά.
Η Εθνική έπαιξε με αποφασιστικότητα και αναλόγως με τις δυνατότητες της στα 15 τελευταία λεπτά του αγώνα, αποκαθιστώντας τους όποιους προβληματισμούς δημιούργησε με την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση από το πρώτο ημίχρονο. Στους Μεξικάνους δόθηκε δικαίωμα αμφισβήτησης της ελληνικής ομάδας και οι αντίπαλοι της είχαν καλύτερο επιθετικό ρυθμό  και αμυντική αποτελεσματικότητα. Η συγκέντρωση απουσίασε από τις προσπάθειες των διεθνών παικτών και παρά τις αλλαγές σχημάτων στην πεντάδα από τον Κατσικάρη, δεν επήλθε αισθητή βελτίωση στην ομαδικότητα του παιχνιδιού. Τα ποσοστά ευστοχίας της Εθνικής στα σουτ εντός παιδιάς, ήταν χαμηλά (3/11 τρίποντα, 2/6 δίποντα), ενώ η άμυνα της δεν είχε την απαραίτητη ενέργεια, με αποτέλεσμα να μην αποφύγει τα πικ εν ρολ του Μεξικού και τους 13 πόντους του Κρούζ, ο οποίος ήταν η σταθερή απειλή για το ελληνικό καλάθι.
Η έκβαση του αγώνα δεν άλλαξε στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς το Μεξικό συνέχισε να προκαλεί άγχος στην Εθνική, με το εύθραστο προβάδισμα στο σκορ, αλλά η αντίδραση ήρθε από την άμυνα και τις πρωτοβουλίες που ανέλαβαν στην επίθεση, ο Νίκ Καλάθης και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.
Με επιμέρους σκορ 27-13 στο τρίτο δεκάλεπτο, η Εθνική μετέτρεψε το 42-42 στο 22’ σε 48-60, πριν από την έναρξη της 4ης περιόδου και ενώ η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους, Η σταθερότητα της ελληνικής απόδοσης και σε συνδυασμό με την σταδιακή πτώση των αντιπάλων της, λόγω και της κούρασης του Μεξικό από το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, αποτέλεσε την ασφαλιστική δικλείδα της νίκης που έφερε την Εθνική στην πρώτη θέση του ομίλου.
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86
ΕΛΛΑΔΑ: Αθηναίου, Καλάθης 7(1), Μπουρούσης 16, Μάντζαρης 2, Αγραβάνης 7(1), Παπαπέτρου 5(1), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2, Περπέρογλου 7(1), Γ.Αντετοκούνμπο 21(3), Κουφός 7, Θ.Αντετοκούνμπο 12.
ΜΕΞΙΚΟ: Στολ 8(2), Ράμος 4, Τοσκάνο 3(1), Χ.Γκουτιέρες 10(1), Ι.Γκουτιέρες 2, Κρους 19(2), Ερνάντες 14(4), Μέντες 8(2), Μάτα 2, Σαμόρα.