Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2014

Παμπαίδες Β': Νίκη εκτός έδρας για τον Ικαρο Καλλιθέας επι του Παλαιού Φαλήρου με 34-52 για το τουρνουά "Ανδρέα Μιαούλη''.

Λίγο πριν τελειώσει η πρώτη προκριματική φάση του τουρνουά "Ανδρέας Μιαούλης" για την κατηγορία των Παμπαίδων ΄Β η ομάδα του Ικάρου Καλλιθέας στο γήπεδο της Κοψαχείλας κέρδισε την αξιόμαχη ομάδα του Παλαιού Φαλήρου με 34-52.

Ο αγώνας από τα πρώτα λεπτά ήταν  καλός παρά τα  κάποια λάθη που έγιναν και από τις δύο πλευρές των ομάδων υπήρξαν και πολύ καλές φάσεις.Στην αρχή προηγήθηκε η γηπεδούχος ομάδα με 2-0 και 4-2 ο Ίκαρος κάπου στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου ισοφάρισε σε 4-4 και από και μετά δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι την λήξη του δεκαλέπτου(5-9,7-11,7-13)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ανωτερότητα του Ικάρου ήταν εμφανής και το σκορ έγινε
(7-15,11-17) λεπτά πριν το τέλος η διαφορά των πόντων πήγε στους δέκα πόντους υπέρ του Ικάρου(13-23) και τελείωσε  15-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας είχε αρκετό ενδιαφέρον διότι η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου μπόρεσε και αντέδρασε και στα πρώτα πέντε λεπτά  με ένα (11-2) υπέρ του διαμόρφωσε το σκορ σε 26-30 και μπήκε γερά μέσα στο παιχνίδι.
Όμως βλέποντας το κίνδυνο ο προπονητής του Ικάρου Νίκος Στρίγκος με πετυχημένες αλλαγές παικτών του δεν άφησε κανένα περιθώριο ανατροπής του σκορ για την αντίπαλο ομάδα και με ένα σκορ
(1-10)υπέρ του Ικάρου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 27-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Καλλιθέας μεγάλωσε την υπέρ της διαφορά κάνοντας το σκορ 29-45,31-47 και το τελικό 34-52.

Η ομάδα του Ικάρου  κέρδισε και αυτόν τον αγώνα έχει μόνο μία  ήττα μέχρι  στιγμής από τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας(48-38)βρίσκεται πρώτη στην βαθμολογία του ομίλου της αλλά οι βασικοί διεκδικητές του(Κρόνος και Παναθηναϊκός)  έχουν  κάνει λιγότερους αγώνες.Ο Ίκαρος έχει ακόμα να δώσει δύο αγώνες μέχρι το τέλος της πρώτης φάσης, τον επόμενο το άλλο Σάββατο εντός έδρας με την Ηλιούπολη και τον τελευταίο με τον Κρόνο εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα (7-13,15-28,27-40,34-52)
Ο διαιτητής του αγώνα Γαρδέλης ήταν πολύ καλός στο σημερινό του έργο.