Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

O Ίκαρος Χαλκίδας επέστρεψε στις στις νίκες επικράτησε με 89-73 του ΚΑΟΔ.

Στο κατάμεστο κλειστό της Κανήθου, ο Ίκαρος Χαλκίδας επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και στις νίκες με αντίπαλο τον ΚΑΟΔ. Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη επικράτησε με 89-73 των Δραμινών, παρουσιάζοντας εξαιρετική εικόνα και με όλους τους παίκτες να βάζουν το δικό τους λιθαράκι στη σπουδαία νίκη.

Ο Ίκαρος έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα και μόλις μετά από τρία λεπτά προηγήθηκε με 8-2. Ο Ιβάν Άσκα ήταν αυτός που έδειχνε τον δρόμο στην επίθεση, ενώ στην άμυνα η ομάδα ήταν πολύ βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα ματς. Στο 10’ το σκορ ήταν 20-18, αλλά η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με σερί 8-0 που ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (28-18) στο 14’. Οι Δραμινοί απάντησαν με ένα δικό τους 10-0 για να ισοφαρίσουν σε 28-28 στο 18’. Μετά το τάιμ-άουτ του Καλαφατάκη, οι παίκτες του αντέδρασαν εξαιρετικά και με 10 αναπάντητους πόντους προηγήθηκαν με 38-28 στο 19’. Ο Άσκα ήταν εντυπωσιακός, καθώς ως την ανάπαυλα είχε προλάβει να σημειώσει 19 πόντους με 8/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο, εκμεταλλεύομενος άριστα τις ασίστ των Γκαγκαλούδη-Γκόβενς.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 39-33 και στην τρίτη περίοδο την σκυτάλη από τον σπουδαίο Άσκα πήραν ο Γιάννης Γκαγκαλούδης και ο Ρόμελ Μπεκ. Οι δυο τους σημείωσαν τους 14 από τους 23 πόντους του Ικάρου, ο οποίος έφθασε να προηγηθεί με 62-51 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 62-53.
Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα μας είχε τον έλεγχο, καθώς όσοι χρησιμοποιήθηκαν από τον κόουτς Καλαφατάκη βοήθησαν και στις δύο άκρες του παρκέ. Με δύο τρίποντα από Παπανικολόπουλο και Στρναντ κι ένα κάρφωμα από τον Γκόβενς το σκορ έγινε 70-59 στο 34’. Ο ΚΑΟΔ με δύο τρίποντα πλησίασε σε 73-66, αλλά ο Στρναντ και ο Γκαγκαλούδης με δύο εντυπωσιακές «βόμβες» πίσω από τα 6,75 ανέβασαν το προβάδισμα στο +13 (79-66) στο 37’ και «καθάρισαν» το ματς εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο της Χαλκίδας, ο οποίος δημιούργησε εκπληκτική ατμόσφαιρα γεμίζοντας για μια ακόμη φορά το κλειστό της Κανήθου.