Κυριακή 17 Νοεμβρίου 2013

Ο Εθνικός επικράτησε 6-2 της Καστέλλας και παρέμεινε μαζί με τον Αετό Κορυδαλλού στην κορυφή της βαθμολογίας.

Σε ένα ματς πραγματική διαφήμιση του ποδοσφαίρου και του θεάματος ο Εθνικός επικράτησε 6-2 της Καστέλλας και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Μαργαρίτης Χατζηαλέξης δεν έχει στη διάθεση του Μπένα και  Βουτσινά ενώ η αρχική 11άδα αποτελείται απο τους: Μειμάρογλου,Τσαραούση,Γερόλυμο Σαμιώτη, Σύρο,Χαλιμούρδα,Ηλιόπουλο,Πολυχρονίδη, Λύγκο,Σάμιο και Σταφσουλάι.

Απο την άλλη πλευρά η 11άδα της αντιπάλου μας αποτελείται από τους: Χαραλαμπίδης
Γκίκας,Μεμά,Σωτηρίου,Τζάκο,Ντουρμας,Κοντορήγας,Μπιλιρής,Παναγάκος,Δημόπουλος,Τσερεγκού-νης.
Πρίν  την έναρξη του αγώνα ο Πρόεδρος της ομάδας μας Αλέξης Αγγελόπουλος τίμησε την διοίκηση της Καστέλλας για την προσφορά της στο Πειραικό ποδόσφαιρο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Εθνικό να πιέζει και  στο 11 έγινε το  1-0 όταν ο Σταφσουλάι με  ωραία ενέργεια πέρασε και τον Χαραλαμπίδη και ο επερχόμενος Σάμιος έκανε το 1-0..Λίγα λεπτά αργότερα ο Μειμάρογλου νίκησε σε τετ α τετ τον Παναγάκο..
Στο 22 η κεφαλιά του Χαλιμούρδα πέρασε άουτ απο κόρνερ του Σάμιου ενώ στο 29 ο Ηλιόπουλος έκανε ωραία κίνηση συγκλίνοντας στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Σάμιος έκανε το 2-0...
36ο λεπτό και ο Σύρος έκανε φοβερή ατομική ενέργεια  και την κατάλληλη  στιγμή πάσαρε για τον Σάμιο που ψύχραιμα έκανε το 3-0.
 Στο 54 και σε μία ανύποτη φάση ο Μειμάρογλου προσπάθησε να διώξει τη μπάλα με το κεφάλι αλλά αυτη πήρε μία παράξενη τροχιά με τον Τσαραούση να διώχνει λίγο πρίν την τελική γραμμή.. Δύο λεπτά μετά ο Γκορόγιας ήταν η πρώτη αλλαγή..
Στο 58, ο Σαμιώτης είχε δοκάρι  και στην  επόμενη φάση ήρθε το 3-1 με τον Τσερεγκούνη απο βαθιά μπαλιά που ήρθε απο την άμυνα και λάθος της άμυνας.Στο 60 ο Γκορόγιας έβγαλε για τον Χαλιμούρδα που με δυνατό σουτ έκανε το 4-1.

Στο 65, η Καστέλλα μείωσε σε 4-2 από κόρνερ που εκτελέστηκε , ο Μειμάρογλου έκανε λάθος έξοδο και ο Τζάκο σκόραρε..
Στο 68 ο Αργυρός πήρε τη θέση του Χαλιμούρδα.Στο 75, ο Παυλάκης πήρε τη θέση του Σαμιώτη.
81ο λεπτό και ο Λύγκος κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σάμιος με το τρίτο προσωπικό του γκολ.
Στο 88 ο Γκορόγιας με σουτ έκανε το 6-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα