Παρασκευή 25 Αυγούστου 2017

Σ.ΦΙ.Γ.Μοσχάτου:Eγγραφές Αθλητικής Χρονιάς 2017-2018

Nίκη με 3-1 της ΑΕ Μοσχάτου στο φιλικό αγώνα επι της Ενωσης Ρέντη.

Με 3-1 νίκησε η ομάδα μας εχθές Τετάρτη στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας της την Ένωση Ρέντη.
Η ομάδα μας ήταν εμφανώς καλύτερη του αντιπάλου της και εκτός από τα 3 γκολ είχε αρκετές φάσεις ενώ παρά την εμφανή κούραση από τις διπλές προπονήσεις έβγαλε θετική εικόνα.
Τα γκολ σημείωσαν οι Μπαμιχα (με όμορφη ατομική προσπάθεια)
Καραπιπερης(με πέναλτι)
Μουρελατος(από εξοχή ασίστ του Μπολη).
Το προηγούμενο Σάββατο στο πρώτο φιλικό της ομάδας μας απέναντι στον
ΑΟ Κορυδαλλού και με το τεχνικό τιμ να χρησιμοποιεί 28 ποδοσφαιριστές το Μοσχάτο τα είχε όλα φάσεις,δοκαρι,ωραίους συνδυασμούς αλλά έπεσε πάνω σε έναν εκπληκτικό 18χρόνο τερματοφύλακα που κράτησε και σφράγισε το τελικό 0-0.
Αξιοσημείωτο και των δύο παιχνιδιών ο αρκετός για την εποχή κόσμος που δείχνει και πρέπει να στηρίξει την ομάδα και τους ποδοσφαιριστές της.

Πέμπτη 24 Αυγούστου 2017

Τρίτη στον κόσμο η Mαρία Πρεβολαράκη.

Μοναδικές στιγμές ζει για μία ακόμη φορά η ελληνική Πάλη, χάρη στην Μαρία Πρεβολαράκη. Η ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 53κ. στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Παρίσι.
Η Μαρία σε ακόμη μία μεγάλη διοργάνωση ήταν πιστή στο ραντεβού της με το βάθρο. Η Παγκόσμια ομοσπονδία την είχε άλλωστε χρίσει ως 3ο φαβορί της διοργάνωσης και τελικά απέδειξε στην πράξη ότι είχε όλα τα φόντα, όχι απλά για το χάλκινο, αλλά και για το χρυσό.
Στους «16» νίκησε την Νουραλίμ (Καζακστάν) με πτώση. Στα προημιτελικά η Πρεβολαράκη έχασε μοναδική ευκαιρία να κερδίσει και να συνεχίσει την πορεία της στον τελικό. Απέναντι στην Καλαντζίσκαγια (Λευκορωσία) το σκορ ήταν 4-4 και η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε το αβαντάζ. Που σήμαινε πως αν έληγε το παιχνίδι ισόπαλο θα έπαιρνε την πρόκριση. Η Μαρία δεν το αντιλήφθηκε και στα τελευταία δευτερόλεπτα προσπάθησε να πάρει πόντο με αποτέλεσμα να χάσει δύο σημεία και τον αγώνα. Χάνοντας, έτσι την ευκαιρία να συνεχίσει την πορεία της προς το πρώτο σκαλί του βάθρου. Η Καλαντζίσκαγια μάλιστα στη συνέχεια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τελευταίο… δευτερόλεπτο του τελικού!
Το γεγονός ότι η Λευκορωσίδα έφτασε έως τον τελικό, έδωσε την ευκαιρία στην Μαρία να αγωνιστεί στο ρεπεσάζ. Εκεί επικράτησε της Λεόρντα (Μολδαβία) με 3-1. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο αντιμετώπισε την Ντόμπρε (Ρουμανία). Η Πρεβολαράκη ήταν εξαιρετική και με πτώση πήρε το παιχνίδι και ταυτόχρονα το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο είναι ο δεύτερο φέτος, μετά το χάλκινο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα!

Η ομάδα μπάσκετ του Εθνικού ΟΦΠΦ ανακοινώνει την παραχώρηση - με τη μορφή δανεισμού - του Στέλιου Καραφαντή στον ΒΑΟΛ Χίου.

Ο νεαρός αθλητής και γιος του αντιπροέδρου της ομάδας ποδοσφαίρου Δημήτρη Καραφαντή, προέρχονται από τα ‘’σπλάχνα” του συλλόγου έχοντας αγωνιστεί σε όλα τα τμήματα υποδομής. Η παρουσία του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής θα τον βοηθήσει να αποκτήσει τον απαραίτητο χρόνο συμμετοχής που θα του δώσει την ευκαιρία να αναδείξει το ταλέντο του σε υψηλό επίπεδο.
Ο Στέλιος Καραφαντής θα παρακολουθείται από το τεχνικό επιτελείο, ενώ από τη μεριά της η διοίκηση είναι βέβαιη πως θα αποκτήσει ακόμα περισσότερες εμπειρίες και θα επιστρέψει πιο δυνατός. Τέλος του εύχεται κάθε επιτυχία στις σπουδές του και καλή σταδιοδρομία.

ΑΕ Μοσχάτου:Εναρξη παιδικού τμήματος (2003-2004).

Καλούνται οι αθλητές του παιδικού τμήματος (2003-2004) την Δευτέρα 28/8/17 και ώρα 16:00 στο Γήπεδο του Μοσχάτου για την πρώτη συγκέντρωση της χρονιάς. Θα γίνει η γνωριμία με τους προπονητές, θα τους δοθεί το πρόγραμμα της προετοιμασίας, θα μοιραστεί αθλητικό υλικό και θα ακολουθήσει η πρώτη προπόνηση.

Τετάρτη 23 Αυγούστου 2017

Το ξεκίνημα του Εφηβικού τμήματος της Ελευθερίας Μοσχάτου.(video)

Με πολλή όρεξη για δουλειά οι καλαθοσφαιριστές  του  Γιώργου Σιγάλα  πραγματοποίησαν  την πρώτη τους  προπόνηση στο κλειστό  της Μιαούλη ,όπου την φετινή χρονιά έχουν βάλει υψηλούς στόχους για το πρωτάθλημα της ΄Β Κατηγορίας της ΕΣΚΑΝΑ οπου θα συμμετέχουν.

Ελπίζουν να παίξουν ακόμη καλύτερο μπάσκετ αλλά και να ανέβουν οσο δυνατό υψηλότερα στην βαθιμολογία μιας και σε αυτό το πρωτάθλημα θα αγωνιστούν πολύ καλές ομάδες σε υψηλό επίπεδο οπου   ελπίζουν στην άνοδο στην παραπάνω κατηγορία, τρείς απο αυτές θα πετύχουν το στόχο τους.

Το moschatotaurossporty εύχεται  οτι καλύτερο για την φετινή αγωνιστική ΄χρονιά στην ομάδα μας.

Μεγάλη μεταγραφική επιτυχία για την Θύελλα Μοσχάτου η απόκτηση του επιθετικού Αντώνη Νταή.

Η Θύελλα Μοσχάτου έκλεισε το ρόστερ των φετινών μεταγραφών της με την απόκτηση του έμπειρου επιθετικού Αντώνη Νταή ο οποίος έχει αγωνιστεί στο παρελθόν σε ομάδες της ΄Γ και ΄Δ  Εθνικής (την περσινή χρονιά αγωνίστηκε στον ΑΜΣ Φιλωτίου Νάξου)  πλέον αποτελεί μια πολύ καλή μονάδα για την ομάδα μας που θα την βοηθήσει να πετύχει τους στόχους της, την φετινή χρονιά στο δύσκολο πρωτάθλημα της Ά Πειραιώς στο οποίο θα συμμετέχει.