Παρασκευή 7 Μαρτίου 2014

ΕΠΣΠειραιά:To πρόγραμμα αγώνων του 1ου&2ου ομίλου (Α Κατηγορία) την Κυριακή 9/3/14.

6.ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ - Α.Σ.ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣΜΟΣΧΑΤΟΥΚυριακή09/03/1415:30
7.ΧΑΡΑΥΓΗ ΑΕ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΑΓΕΤ ΧΑΡΑΥΓΗΣΚυριακή09/03/1415:30
12.Α.Ε. ΝΕΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ - Α.Ε.ΙΚΑΡΟΥ-ΚΑΛΛΙΘΕΑΣΜΟΣΧΑΤΟΥΚυριακή09/03/1413:30
13.Α.Π.Ο.ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ - ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣΓΗΠΕΔΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ ΠΑΝ ΣΑΛΠΕΑΚυριακή09/03/1415:30

B' EΣΚΑ:Εύκολη νίκη εντός έδρας για τον Αίολο Ταύρο επι του Αθηναικού με 77-54

Ο Αίολος Ταύρου δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει στο γήπεδο του "Τιμόθεου Ευγενικού" τον Αθηναϊκό με 77-54 και έτσι έξι αγωνιστικές πριν το τέλος να έχει συγκεντρώσει  33 βαθμούς και να μοιράζεται την τέταρτη θέση με τον Θεμιστοκλή ο οποίος υποχρέωσε τον πρωτοπόρο Τρίτωνα στην δεύτερη φετινή ήττα του με 79-76.

Ο Αίολος ελπίζει ότι μέχρι την λήξη του πρωταθλήματος να καταφέρει να αναρριχηθεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας (η πρώτη και η δεύτερη είναι δύσκολη διότι υπάρχει διαφορά στην βαθμολογία), κάτι που ισως στην αρχική φάση των "play off" του δώσει αβαντάζ, (τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει στην έδρα του τον Θεμιστοκλή)
Στα   "play off" o δεύτερος της βαθμολογίας θα αντιμετωπίσει τον πέμπτο  και ο τρίτος τον τέταρτο .
Στην συνέχεια οι νικητές θα αναμετρηθούν μεταξύ τους για την θέση που θα οδηγήσει την μία ομάδα απο τις δύο στην παραπάνω κατηγορία εκτός του πρώτου της βαθμολογίας.
Στα παιχνίδια των play off σημαντικό είναι να πετύχει η ΄νικήτρια ομάδα τρείς νίκες υπολογιζόμενα και τα αρχικά μεταξύ τους δύο παιχνίδια του πρωταθλήματος.

0,924

Μεγάλη σημασία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΑΟΠΕ Μοσχάτου για την άνοδό του στην Β' Κατηγορία της ΕΣΠΕΔΑ Γυναικών επι του Άρη Αμφιάλης με 0-3 σετ (7-25,18-25,18-25 )

Τα κορίτσια του Μαρμαρινού ύστερα απο μία μεγαλειώδη εμφάνιση επί του πολύ καλού αντιπάλου τους Άρη Αμφιάλη πέτυχαν στο κλειστό του Κερατσινίου καθοριστική  νίκη   όπου τους ανοίγει το δρόμο για την άνοδό τους στην παραπάνω κατηγορία.Φυσικά είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για αυτό το θέμα μιας και βρισκόμαστε ακόμη στην προτελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου και απομένουν ακόμη 8 αγωνιστικές. Αλλά μπορούμε να πούμε ότι  το νερό μπήκε στο αυλάκι ύστερα από δύο σημαντικές συνεχόμενες νίκες επί των δύο δυνατών αντιπάλων (Μίλωνα και Άρη Αμφιάλης)

Τα κορίτσια μας από την πρώτη στιγμή αυτού του αγώνα πίστεψαν στον εαυτό τους και το έδειξαν μέσα στο γήπεδο παίρνοντας αυτό τον αγώνα με σετ 0-3 σετ.

Η ψυχολογία της ομάδας είναι σε πολύ καλό σημείο για την συνέχεια του πρωταθλήματος της δεύτερης φάσης και οι φίλαθλοι της ομάδας παρα πολύ ικανοποιημένοι  και αναμένεται από εδώ και πέρα να το δείξουν με ακόμα  καλύτερο τρόπο που μπορούν  την συμπαραστασή τους στην ομάδα προπάντων με την παρουσία τους σε κάθε αγώνα.

Ο ΑΟΠΕ Μοσχάτου σε 6 αγώνες έχει 4 νίκες με 2 ήττες και συγκεντρώνει 13 βαθμούς
 την επόμενη αγωνιστική (τελευταία πρώτου γύρου)θα αντιμετωπίσει στο κλειστό της Παραλίας την ομάδα της Αιξωνής.

ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 6 0 6 4 18 0 0 0 1

Φωστήρας:Μπαίνει ο Σεχολάρι με τον Ολυμπιακό Βόλου!

Την Παρασκευή θα γυμναστεί με τους συμπαίκτες του, απουσίες ενόψει Ολυμπιακού Βόλου.

Κάθε μέρα και καλύτερα αισθάνεται ο Αλέξανδρος Σεχολάρι και όλα δείχνουν πως ο Τζάκι Ματάισεν θα είναι σε θέση να τον επαναφέρει και πάλι στο βασικό σχήμα και στην κορυφή της επίθεσης του Φωστήρα, στο παιχνίδι που ακολουθεί με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο νεαρός φορ και πρώτος σκόρερ του Φονέα στο πρωτάθλημα της Football League ετοιμάζεται να μπει στο κανονικό πρόγραμμα προπόνησης την Παρασκευή, καθώς οι ενοχλήσεις έχουν υποχωρήσει, και να θέσει σοβαρή υποψηφιότητα για το ντέρμπι της Κυριακής κόντρα στους πρωτοπόρους του Νοτίου Ομίλου.
Η συγκεκριμένη αναμέτρηση κρύβει αρκετές ιδιαιτερότητες για τον Φωστήρα, που θέλει τη νίκη για αρκετούς λόγους: κατ' αρχήν για να πάρει ρεβάνς από τη βαριά ήττα του πρώτου γύρου (5-1), να παραμείνει σε τροχιά play off και να διατηρήσει το αήττητο σερί του β' γύρου.
Πέραν της περίπτωσης του Σεχολάρι, ο Ματάισεν καταστρώνει τα πλάνα του με τρεις απουσίες, αυτές του τιμωρημένου Τεγούση και των τραυματιών Δημήτρη Γκίνο και Θωμά Μπαστάνη. Η προετοιμασία θα συνεχιστεί την Παρασκευή το πρωί, ημέρα που θα γίνουν οι τελικές δοκιμές για το κυριακάτικο παιχνίδι.

Γιορτή Χάντμπολ για παιδιά των δημοτικών σχολείων (Γ΄-Δ΄& Ε΄-Στ΄) ---Μοσχάτο-Κυριακή 9 Μαρτίου 2014: Πλατεία Δημαρχείου, 10.00 π.μ. ---- Ταύρος-Κυριακή 16 Μαρτίου 2014: Πλατεία Αγ. Σοφίας, 10.00 π.μ.

Volley Γυναικων ΕΣΠΕΔΑ:Συναρπαστική νίκη της ΑΕ Ρέντη επι της Ενωσης Ιλιού με 3-2 σετ(25-20,25-18,15-25,21-25,15-11)

H Tσημήλα Βάλια (6) ήταν απο τις πολιτιμότες παίκτριες  της ΑΕ Ρέντη που
συνέβαλαν στην σημερινή νίκη της ομάδας της
Στο 1ο  η ομάδα του Ρέντη  μπήκε δυνατά και είχε το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή του σετ. Λίγα λάθη και πολύ καλές ενέργειες έφεραν το σκορ στο 25-20. Η συνέχεια στο 2ο σετ ανάλογη του 1ου και το σκορ 25-18 για την ομάδα του Ρέντη . Στο 3ο σετ η ομάδα του Ρέντη   νόμιζε ότι κέρδισε και τον αγώνα. Δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο και το αποτέλεσμα 15-25. Το 4ο σετ η Ενωση Ιλιού  ήταν πιο αποφασιστική με καλύτερες επιλογές και κέρδισε το σετ με
21-25. Στη διαδικασία του 5ου σετ η ομάδα του Ρέντη  ήταν πιο αποφασιστική με ελάχιστα λάθη και κέρδισε το σετ με 15-11και τον αγώνα με 3-2.

Α.Ε. Ρέντη: (Μενδρινός Γ.), Χρήστου Α., Χριστολουκά Π., Τσίμηλα Ε., Βατικιώτη Α., Γιαβασοπούλου Ε., Καφίρη Μ., Σταυροπούλου Μ., Σταυροπούλου Α., Καραπιπέρη Μ., Καλαφάτη Ζ., Νικολάκη Ε., Παπουτσιάν Ε.

Ένωση Ιλίου: (Ξαγοράρης Α.), Χρυσοσπάθη Α., Καρούζου Α., Σπηλιωτοπούλου Μ., Πανοπούλου Σ., Μπανασίου Μ., Χάλαρη Ε., Καραχάλιου Ε., Σαραντοπούλου Β., Καραγιαννίδη Α., Κουλιέρη Β., Τσικνάκη Ζ.

Volley Γυναικων ΕΣΠΕΔΑ: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Ικαρο Καλλιθέας επι του Αίολου Ταύρου με 0-3 σετ(15-25,17-25,12-25)

Σημαντική νίκη εκτός έδρας πέτυχαν τα κορίτσια του Ικαρου Καλλιθέας επι του Αίολου Ταύρου και πλέον ελπίζουν στην περίπτωση που θα πέσουν μόνο πέντε ομάδες στην παρακάτω κατηγορία να καταφέρουν  να σωθεί η ομάδα τους.

Φυσικά η εκτίμηση που κάνουμε είναι με τα τελευταία αποτελέσματα  ότι θα δώσει μεγάλη μάχη με τον Πειραικό μέχρι την τελευταία αγωνιστική και  μένουν ακόμη άλλες εφτά 'οπου  τις χωρίζει μόνο ενας βαθμός στην κατάταξη της βαθμολογίας.

16  ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ 23 1 22 9 66 0 0 0 4

Στον αγώνα ποπυ έγινε στο στάδιο του Τιμόθεου Ευγενικού τα κορίτσια του Πανταζη δεν δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν με 3-0 σετ τον αντιπαλό τους με κορυφαία την Αννα -Μαρία Θεοχάρη

Αποτελέσματα ( 8η αγωνιστική )δεύτερος γύρος.

ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ 3 2

ΙκαροςΚαλλιθέας(Πανταζίδης):Καλαφάτη,Θεοχάρη,  Γενναίου Μπουρουλίτη,Γεωργούτσου,Χρυσού,Καρκατζούλη,Κοβάτσεβιτς,Εγγλέζου,
Τζοβόλου,Μελιάδου,Ντάτσιου.Τζαβου.

Τετάρτη 5 Μαρτίου 2014

Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Πειραιά:Ανακοίνωση για τον τελικό Κυπέλλου

Σας γνωρίζουμε ότι το Σάββατο 8.3.2014 και ώρα 15.00 η Ε.Π.Σ.ΠΕΙΡΑΙΑ έχει προγραμματίσει την διεξαγωγή του Τελικού ποδοσφαιρικού αγώνα Κυπέλλου Ερασιτεχνών Πειραιά 2013-2014, διοργάνωσης της Ε.Π.Σ.Π., μεταξύ των σωματείων μας ΑΠΟ ΑΕΤΟΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ στο γήπεδο Γ.ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ.

ΔΗΜΟΣ ΜΟΣΧΑΤΟΥ-ΤΑΥΡΟΥ(ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ)-Κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΣΚΑΝΑ από τη γυναικεία ομάδα της Ελευθερίας Μοσχάτου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΔΗΜΟΣ ΜΟΣΧΑΤΟΥ-ΤΑΥΡΟΥ
Γραφείο Τύπου: 2132019633 & 636
FAX: 2109416154
4/3/2014
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ-
  Κατάκτηση του κυπέλλου της ΕΣΚΑΝΑ από τη γυναικεία ομάδα της Ελευθερίας Μοσχάτου
       Δέκα χρόνια μετά την πρώτη κατάκτηση του κυπέλλου γυναικών της ΕΣΚΑΝΑ το 2004, η γυναικεία ομάδα της Ελευθερίας Μοσχάτου έγινε και πάλι κυπελλούχος της ΕΣΚΑΝΑ, με την επικράτησή της επί της ομάδας του Πρωτέα, το Σάββατο 1η Μαρτίου 2014.
       Μετά το τέλος του αγώνα και την κατάκτηση του κυπέλλου, ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, Ανδρέας Ευθυμίου παρέδωσε το τρόπαιο στις αρχηγούς της ομάδας, ενώ ακολούθησαν πανηγυρισμοί της ομάδας.
     Ο Δήμαρχος Μοσχάτου-Ταύρου, συγχαίροντας τη διοίκηση, τον προπονητή και τις παίκτριες της ομάδας για την κατάκτηση του κυπέλλου σε επιστολή του, αναφέρει ανάμεσα στα άλλα: “Με τον αγώνα σας και την νίκη σας απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα του Πρωτέα, αποδείξατε ότι με την προσπάθεια, τη συνεργασία και την  ψυχή, μπορείτε να κατακτήσετε όλους τους αθλητικούς σας στόχους, όσο δύσκολοι κι αν είναι.
        Εύχομαι για τη συνέχεια να κατακτήσετε ακόμα πιο υψηλούς στόχους, όπως το πρωτάθλημα και την άνοδό σας στην Α2 Κατηγορία, αποτελώντας παράδειγμα προς μίμηση όλων και ιδιαίτερα των νέων που έχουν ανάγκη από αθλητικά πρότυπα”.

Από το Γραφείο Τύπου του Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου

Τρίτη 4 Μαρτίου 2014

ΕΣΚΑΝΑ:Nίκες εντός έδρας την τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης για τις ομάδες (Παιδικό και Εφηβικό) του Ικαρου Καλλιθέας επι των ομάδων του Κρόνου Αγίου Δημητρίου με 65-35(24-5,40-14,57-21,65-35) και 69-55(19-14,35-33,69-55) αντίστοιχα.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν τα παιδιά του Ζαφειράκη την τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης  στο κλειστό της εθνικής αντιστάσεως με αντίπαλο τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου  όπου δεν δυσκολεύτηκαν να τον κερδίσουν με 65-35 και τερμάτισαν πρώτοι στην βαθμολογία με μόνο μία ήττα σε 22 αγώνες  και πλέον στην δεύτερη φάση του πρωταθλήματος  θα αντιμετωπίσουν την ομάδα της Προοδευτικής   με αβαντάζ έδρας.

Ο Ίκαρος έκανε ένα καλό  πρώτο ημίχρονο(40-14)  όπου είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και  σκόραραν σχεδόν όλοι οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν Κουρέπης(10πόντους),Παπαδάκης(7πόντους),Τάρλας(9 πόντους),Μακρίδης(6 πόντους)

Στο δεύτερο ημίχρονο τον περισσότερο χρόνο χρησιμοποιήθηκαν και οι υπόλοιποι παίκτες της ομάδας οι οποίοι και αυτοί  είχαν την ευκαιρία να δείξουν την αξία τους απέναντι σε ένα καλό αντίπαλο από τον οποίο απουσίαζε ο καλύτερος παίκτης του ο Λουτζής.

Απο τον Ικαρο μας άρεσαν σήμερα  περισσότερο  Μακρίδης,Σαλεχ ,Παπαδάκης.