Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Εθνικός, επικράτησε του μαχητικού Ψυχικού με 64-51.

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Εθνικός, ο οποίος επικράτησε του μαχητικού Ψυχικού με 64-51 στο πλαίσιο της 3ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α2, στο κατάμεστο Κλειστό «Παν. Σαλπέας».
Ο Εθνικός ξεκίνησε μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με το Ψυχικό να παίρνει προβάδισμα με 0-5. Γρήγορα, όμως, η ομάδα μας έκανε το 7-5 στα μισά της πρώτης περιόδου, με τον Μαχαίρα να ηγείται.
Μαχαίρας και Τσούτσος αύξησαν σταδιακά την απόσταση (14-8). Με τρίποντο του Οικονομόπουλου και μια όμορφη προσπάθεια από μέση απόσταση του Μαχαίρα το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-13.
Ο σύλλογος του Πειραιά συνέχισε εύστοχα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με ένα επιμέρους σερί 9-0 κατάφερε, μάλιστα, να πάρει διαφορά δεκαπέντε πόντων (30-15). Ιδιαίτερα σημαντικός στο συγκεκριμένο σημείο του ματς ήταν ο νεαρός Καρακωσταντάκης. Ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν επιθετικές λύσεις, Περσίδης, Λάανε και Σκλήβας συνέβαλαν, ώστε η απόσταση να διατηρηθεί σε υψηλά επίπεδα μέχρι το ημίχρονο (40-19, 20’).
Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, το Ψυχικό προσπάθησε να πλησιάσει. Η σημαντική διαφορά, την οποία είχε αποκτήσει ήδη η ομάδα μας, ωστόσο, δεν επέτρεψε στους παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα να απειλήσουν πραγματικά. Με πλουραλισμό στην επίθεση, ο Εθνικός κράτησε τη διψήφια διαφορά στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (53-38, 30’).
Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Παπαδιονυσίου αιφνιδίασε το σύνολο του Μιχάλη Κουταλιανού, φτάνοντας στο -7 (53-46). Οι παίκτες, όμως, αντέδρασαν άμεσα. Λάανε και Τσούτσος σφράγισαν ουσιαστικά την νίκη με προσωπικές ενέργειες. Έτσι, ο Εθνικός έφτασε στη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια.
Πολύ καλή η διαιτησία σε ένα γεμάτο γήπεδο.
Διαιτητές: Θεονάς, Καραβίτης, Κάρδαρης.
Δεκάλεπτα: 19-13, 40-19, 53-38, 64-51.
Εθνικός (Κουταλιανός): Καρακωσταντάκης 6(1), Μάρτζος 1, Τσούτσος 12(2), Λάανε 12, Οικονομόπουλος 8(1), Μαχαίρας 13(1), Δρόσος, Περσίδης 6, Σκλήβας 6
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 5, Νοέας 4, Χουχούμης 3(1), Παπαδιονυσίου 13(3), Ντιαλό, Παύλος, Τσιώκος 15, Αναγνωστάκης 2.