Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2016

Εγινε η καταμέτρηση...Κυριακοπούλου και Φιλιππίδης οι κορυφαίοι του 2015.

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία ανάδειξης των κορυφαίων αθλητών για το 2015. Οχτώ αθλητές και αθλήτριες επιλέχθηκαν ως κορυφαίοι από τους φίλους του στίβου, ύστερα από τις σχετικές ψηφοφορίες που έτρεξαν τον τελευταίο ενάμιση μήνα μέσα από το site της ομοσπονδίας.
Η Νικόλ Κυριακοπούλου και ο Κώστας Φιλιππίδης απέσπασαν τον τίτλο της κορυφαίας και κορυφαίου της χρονιάς στην κατηγορία Α/Γ. Η Κυριακοπούλου ήταν το μεγάλο φαβορί στις γυναίκες, λόγω της κατάκτησης του χάλκινου μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Πεκίνο και της επικράτησης στη συνολική βαθμολογία στη σειρά αγώνων Diamond League. Η έμπειρη αθλήτρια πραγματοποίησε εξαιρετική σεζόν, στη διάρκεια της οποίας έφτασε το ρεκόρ της στα 4,83 μέτρα. Η Κυριακοπούλου βρέθηκε στην πρώτη θέση της προτίμησης των φίλων του στίβου με 42,87% , με τηνΚατερίνα Στεφανίδη, «ασημένια» το χειμώνα στο Ευρωπαικό κλειστού, να ακολουθεί με 20,44 % και την Σοφία Υφαντίδου να είναι τρίτη με 12,90 %.

Ο Κώστας Φιλιππίδης μπορεί το 2015 να μην κατέκτησε μετάλλιο, ωστόσο πραγματοποίησε μια σειρά από πολύ καλές εμφανίσεις, που τον οδήγησαν στην ανάδειξη του κορυφαίου. Ο 30χρονος έφτασε το πανελλήνιο ρεκόρ στο επί κοντώ στα 5,91 μ., ήταν δεύτερος στη συνολική βαθμολογία των Diamond League και 5ος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα απέσπασε το 40% των ψήφων, ενώ δεύτερος ήταν ο πρωταθλητής των ψηλών εμπορίων Κώστας Δουβαλίδης με 24,93% και τρίτος ο Λυκούργος Τσάκωνας με 23%.

Μάχη ανάμεσα σε δύο φίλους έγινε στην κατηγορία των Νέων Ανδρών, με νικητή τελικά τον σφυροβολό Μιχάλη Αναστασάκη. Ο 4ος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων στο Ταλίν απέσπασε το 50,92 % των ψήφων έναντι του 45,64% του ακοντιστή Παρασκευά Μπατζάβαλη. Ο αθλητής του Θωμά Κυριαζή ήταν έκτος στην ίδια διοργάνωση και έκλεισε τη σεζόν με βολή στα 81,03 μέτρα. Ο τρίτος υποψήφιος, Νίκος Σκαρβέλης συγκέντρωσε το 2,44 %.

"Καθαρή" νίκη στην αντίστοιχη κατηγορία των Νέων Γυναικών, από την σφυροβόλο Ηλιάνα Κοροσίδου. Η έμπειρη αθλήτρια μπορεί να μην αγωνίστηκε στον τελικό του αγωνίσματος της στο Ταλίν, ωστόσο έκλεισε τη χρονιά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με μια σπουδαία βολή στα 66,47 μέτρα. Η Κοροσίδου επιλέχθηκε με το 48,91% έναντι της Γεωργίας Στεφανίδη, που ακολούθησε με 33,88%. Η πρωταθλήτρια του επί κοντώ ήταν 11η στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων στο Ταλίν. Η Τατιάνα Γκούσιν ήταν τρίτη με 17,21% .

Ο Γιάννης Κυριαζής ήταν αυτός που πέτυχε την πιο εύκολη επικράτηση, στο σύνολο των κατηγοριών. Ο ταλαντούχος αθλητής του ακοντισμού, συγκέντρωσε το 64,48 % της προτίμησης των φίλων του στίβου και αναδείχθηκε κορυφαίος Έφηβος. Ο νεαρός αθλητής το καλοκαίρι κατέλαβε την τέταρτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ε/Ν στην Εσκιλστούνα. Στη δεύτερη θέση με 19% ήταν ο Ζαχαρίας Τσαμουδάκης και στην τρίτη ο ρίπτηςΚυριάκος Ζώτος με 16,52 %.

Στις Νεανίδες η πρώτη θέση πήγε στην Αναστασία Μαρινάκου, που συγκέντρωσε το 42,00% έναντι του 36,05% της Ιωάννας Ζάκκα. Η Μαρινάκου στη διάρκεια της χρονιάς σημείωσε τρία πανελλήνια ρεκόρ, ήταν 4η στα 1.500 μ. και 8η στα 3.000 μ. στο Ευρωπαϊκό της κατηγορίας της. Στον τελικό του ύψους στην ίδια διοργάνωση συμμετείχε και η Ιωάννα Ζάκκα, που ήταν 9η. Στη διάρκεια της σεζόν η αθλήτρια ξεπέρασε το 1,81 μέτρα. Τρίτη με 21,95 % ήταν η άλτρια Κωνσταντίνα Ρωμαίου.

Ο Μίλτος Τεντόγλου αναδείχθηκε νικητής στην κατηγορία των Παίδων με 45,52 % έναντι 27,38 % του «χάλκινου» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Κάλι στο επί κοντώ, Εμμανουήλ Καραλή. Ο Τεντόγλου ήταν 5ος στη διοργάνωση του Κάλι, ενώ στη διάρκεια της χρονιάς πέτυχε τρία πανελλήνια ρεκόρ με αποκορύφωμα το 7,73 μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ. Δύο πανελλήνια ρεκόρ στο επί κοντώ πέτυχε ο Καραλής με καλύτερο το 5,25 μ. στα Χανιά. Ο υψίστας Αντώνης Μέρλος ήταν τρίτος με 22,09%.

Στις Κορασίδες κορυφαία αθλήτρια για το 2015 αναδείχθηκε η Αφροδίτη Μανιού με 33,80%, με την Αλεξία Πολυκράτη να ακολουθεί με 31,34 %. Αμφότερες στη διάρκεια της σεζόν σημείωσαν από ένα πανελλήνιο ρεκόρ σε ακοντισμό και 400 μ. αντίστοιχα, ενώ είχαν αξιόλογες παρουσίες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Κάλι. Τρίτη με 26,80% ήταν η πρωταθλήτρια των χαμηλών εμποδίων Αννα Κιάφα, που κατέλαβε την 14η στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.