Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

Δύσκολη νίκη του Εθνικού επι του Δούκα με 90-84.

Ο Εθνικός μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Δούκα επικρατώντας τελικά με σκορ 90-84 στο κλειστό του ‘Εσπερου. Η νίκη αυτή αποκτά ιδιαίτερη σημασία αφού εκτός από τους βαθμούς οι παίκτες μας γιόρτασαν με τον καλύτερο τρόπο 92α γενέθλια του συλλόγου που ιδρύθηκε στις 21 Νοεμβρίου του 1923. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη του τη διάρκεια, με τους παίκτες της ομάδας των Βορείων Προαστίων να είναι μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια των πρώτων 30 λεπτών.

Η ομάδα μας κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει το ματς ενώ προηγήθηκε και με 6 πόντους διαφορά (78-72) στο 36ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να μπουν στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 79-79, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Κάπου εκεί μίλησε η εμπειρία του Γκιζόγιαννη αλλά και του Βασιλόπουλο ο οποίος με έξι τρίποντα και συνολικά 35 πόντους, συν τέσσερις ασίστ οδήγησαν τον Εθνικό σε μια ακόμα νίκη. Ο ίδιος, όπως και ο Μάντζαρης, ήταν ψύχραιμοι και στις βολές στο φινάλε, ενώ ο Κουκάς αστόχησε σε καθοριστικό τρίποντο 20’’ πριν από το τέλος.

Εθνικός - Δούκας 90-84
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Αποστολίδης, Διμπινούδης.
Δεκάλεπτα: 23-23, 47-47, 64-65, 90-84.
Εθνικός (Λιόγας): Μάντζαρης 10 (1), Τζόλος, Τότσιος 7 (1), Βασιλόπουλος 35 (6), Βουγιούκας, Ράπτης 5, Γκιζόγιαννης 17 (1), Λάτοβιτς 2, Μαγκουνής 9 (1) Τζιάλλας, Ψυλέας 5 (1).
Δούκας (Αγγέλου): Τζόρτζεβιτς 15, Καυκής 15 (2), Μιχάλογλου 2, Κουκάς 20 (4), Μαστόρος, Σπυρόπουλος 7, Περδικάρης 12, Παύλος 3 (1), Καρράς 1, Μολφέτας 9 (1), Μιλεντίγιεβιτς.