Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013

Παμπαίδες Β':Δυναμική εμφάνιση του Ικαρου Καλλιθέας με νίκη 53-43 επι του Παναθηναικού με το ξεκίνημα του τουρνουά "Ανδρέα Μιαούλη''.

Ομάδα με αποφασιστικότητα και τόλμη  έδειξαν ότι είναι τα παιδιά του Στρίγκου  σήμερα το πρωί στο γήπεδο της Λάμπρου Κατσώνη όπου αντιμετώπισαν τον Παναθηναϊκό με το ξεκίνημα του τουρνουά "Ανδρέα Μιαούλη''.
Ο Ίκαρος έδειξε με στο σημερινό παιχνίδι του ότι διαθέτει πολύ καλούς και αξιόλογους παίκτες με πολλά θετικά στοιχεία,τα οποία μπορούν να βελτιώνονται με την σκληρή δουλειά.

Ο Ίκαρος φάνηκε πολύ καλύτερος στα κρίσιμα λεπτά του αγώνα και δίκαια πήρε την σημερινή νίκη από μία ομάδα σχεδόν ισάξια η οποία παρότι στο δεύτερο δεκάλεπτο έχανε με 30-20 μπόρεσε και πίεσε ώστε ισοφάρισε σε 42-42 πέντε λεπτά πρίν το τέλος του αγώνα και έτσι έδειξε και αυτή την αξία της με τον καλύτερο τρόπο.

Από την αρχή του αγώνα  ο Ικαρος πήρε το προβάδισμα με 2-0,4-2, αλλά στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ με 4-6   αλλά και πάλι ο Ίκαρος αντιδρώντας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 11-6 υπέρ του.
 Στο δεύτερο δεκάλεπτο σε ένα ξέσπασμα της ομάδας της Καλλιθέας το σκορ διαμορφώθηκε  σε 13-9,21-14,27-18 και 30-20.
Στο τρίτο δεκάλεπτο τα παιδιά του Κωστόπουλου εκμεταλλευόμενα κάποια αδράνεια των παικτών του Ικάρου κατάφεραν να αρπάζουν την ευκαιρία και να ξαναμπούν στο παιχνίδι μειώνοντας πρώτα σε 35-32 δύο λεπτά πρίν  το τέλος και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 40-36.
Στην συνέχεια στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τον Ίκαρο όπου ή αντίπαλος ομάδα  πρώτα έκανε το 40-38,42-40 και πέντε λεπτά πριν την λήξη ισοφάρισε σε 42-42.Σε αυτό το σημείο όμως φάνηκε ο δυναμισμός των παιδιών του Στρίκου που αμέσως αντέδρασαν και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο και αφού πρώτα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 43-42 και 47-43 τελικά έκλεισαν τον αγώνα με το 53-43 το οποίο τους έδωσε και την πρώτη σημαντική νίκη με το ξεκίνημα του τουρνουά "Ανδρέα Μιαούλη''.

Στον επόμενο αγώνα ο Ίκαρος  με υπέρ του την  καλή ψυχολογία θα αντιμετωπίσει  τους Τράχωνες.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα  (11-6,30-20,40-36,53-43)

O Διαιτητής του αγώνα  Μαυρέλης   ήταν πολύ καλός στο σημερινό έργο του.