Τρίτη 23 Οκτωβρίου 2012

Mεγάλη νίκη εκτός έδρας για τον Λέοντα Μοσχάτου 48-51 επι του ΓΑΣ Ελευσίς.

Ένα σημαντικό διπλό πήρε ο Λέων Μοσχάτου το βράδυ της Δευτέρας 22/10 στο κλειστό της Ελευσίνας απέναντι στον ΓΑΣΕ.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ νευρικά στον αγώνα και με αρκετά άστοχα σουτ, δίνοντας έτσι προβάδισμα στους γηπεδούχους για το πρώτο δεκάλεπτο που τελείωσε με σκορ 15-9.

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Λέοντα να μην μπορεί να βρει τα πατήματά του ούτε στην άμυνα και τον ΓΑΣΕ να το εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 18-13 και σκορ ημιχρόνου 33-22.

Ένας άλλος Λέων, αυτός που όλοι γνωρίζουμε, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο έτοιμος να "χτυπήσει" το παιχνίδι. Με σκορ τρίτου δεκαλέπτου 7-16 η ομάδα μας όχι μόνο ανέτρεψε την διαφορά των -11 πόντων του ημιχρόνου αλλά μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν βραχεία κεφαλή κάτι που ήταν αρκετό για να δώσει τον νικητή. Ο Λέων Μοσχάτου ήταν αυτός που με εξαιρετικό σθένος και επιμονή έδειξε πως παλεύει μέχρι τέλους και πήρε το πολυπόθητο διπλό μέσα στην Ελευσίνα.

MVP του χτεσινού αγώνα ο αρχηγός μας Βασιλάκος Στέργιος που με την μεγάλη εμπειρία του, τους 26 πόντους, τους 8 συνεχόμενους στο τέλος του ματς, έδωσε το προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος η ομάδα μας.

ΓΑΣΕ (Μαυρογιάννης) : Μπακογιάννης, Χρυσούλης 11(1), Ρούσσης, Κυρίτσης 11, Παραλής 7(2), Μπρέμπος 4, Κιόκας 6(1), Παπαϊωάννου 4, Λάσκος 2, Μπούτσικος 3, Τσιλιώνης, Αλεξανδρίδης

Πανταζίδης 5, Γκαφάαρ 7, Παυλιάς 4 (1), Μάλτας, Φελλάς, Δημάκης 3, Κόλλιας, Βασιλάκος 26(1), Πόθος, Αλεξίου 3(1), Ραπανάκης 3(1), Αλβέρτης

Δεκάλεπτα : 15-9, 18-13, 7-16, 8-13

Ημίχρονο : 33-22

Τελικό : 48-51