Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2017

Ηττα της Ελευθερίας Μοσχάτου απο τον Σπόρτιγκ στην παράταση με 65-60(κ.α 55-55) και αποκλεισμός απο το Κύπελλο Ελλάδος Γυναικών.

Η Ελευθερία Μοσχάτου που ξεκίνησε πολύ καλά αυτόν τον αγώνα απέναντι στο γηπεδούχο Σπόρτιγκ κατάφερε να προηγηθεί με 7-13 και 11-15 στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας καλά ποσοστά ευστοχίας στο σουτ εντός και εκτός περιοχής .
Όμως η αντίπαλος ομάδα πίεσε και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου πέρασε μπροστά στο σκορ με 24-23 τελειώνοντας το πρώτο μέρος του αγώνα με 28-25 υπέρ της.

Στην συνέχεια ο Σπόρτιγκ προηγήθηκε με 33-25 δείχνοντας να έχει κάποια μικρή υπεροχή ιδιαίτερα κατω  από τα καλάθια με τις Δανδουλάκη και Φουράκη.

Όμως η ομάδα μας βρήκε τον τρόπο πάλι με την καλή της ευστοχία να ισοφαρίσει σε 39-39 και έτσι το παιχνίδι μέχρι το τέλος του να γίνει αρκετά δραματικό όπου πήγε στην παράταση(κ.α 55-55).

Ο Σπόρτιγκ ποιο ψύχραιμος πήρε την νίκη με
 65-60 και πέρασε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών.

Διαιτητές: Ορφανός Εμμ., Δαβιδέλης αρκετά καλοί στο σημερινό έργο τους.
Δεκάλεπτα: 11-15, 28-25, 43-41, 55-55κ.α. 65-60 παρ.
Σπόρτιγκ ( Σόφτσης, Παπαγιάννος): Τσαφαρά 5 (1),  Παυλοπούλου 5 (1),  Φουράκη Β. 7,  Πριόνα 8 (1),  Κριμιτζά,  Καράλη 2,  Ιωαννίδου 11 (2),  Δανδουλάκη Μ. 8,  Σιδέρη 2,  Δανδουλάκη Α.,  Φουράκη Σ. 17.
Α.Ο.Ελευθερία  Μοσχάτου  (Τσαραπατσάνης, Παπαναστασίου):  Κακλέα 15 (5),  Τζουγκράκη 15 (2),  Χελιώτη 10,  Μίχου 2,  Ζαχαράκη 2,  Καλάγια,  Μπάμπη,  Ξεπαπαδέα 6,  Καρανάσιου 10 (3).
Aυτό τον αγώνα παρακολούθησε ο προπονητής του Εσπερου Καλλιθέας Αντώνης  Μάντζαρης  με κάποιους  μπασκετμπολίστες του.