Σάββατο 3 Ιουνίου 2017

Με 14 μετάλλια θα επιστρέψει η εθνική Κ18 από την Κωνσταντινούπολη

Με 14 μετάλλια θα επιστρέψει στην Ελλάδα η εθνική ομάδα, που εκπροσώπησε τη χώρα μας στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18, στην Κωνσταντινούπολη.
Οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες έκαναν πολύ καλές εμφανίσεις, κατάφεραν να κινηθούν κοντά στα ρεκόρ τους και να προσεγγίσουν το βάθρο των νικητών.

Λίγες ημέρες από το πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων, η Παναγιώτα Δόση πραγματοποίησε μία ακόμη καλή εμφάνιση, αφού ξεπέρασε το 1,80 μ. στο ύψος και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Η νεαρή στη συνέχεια δοκίμασε στα 1,84 μ., προκειμένου να βελτιώσει το 1,83 μ., που σημείωσε στη Φιλοθέη. Ο Γιώργος Μηλιαράς, αυτή τη φορά μπορεί να μην έκανε πανελλήνιο ρεκόρ, ωστόσο ολοκλήρωσε απόλυτα επιτυχημένα την παρουσία του στη διοργάνωση κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 1.500 μ. με 4.05.35. Ανάλογη εμφάνιση πραγματοποίησε και ένας άλλο κάτοχος πανελληνίου ρεκόρ, ο Χρήστος Φραντζεσκάκης. Ο παίδας αθλητής ήταν πρώτος στη σφυροβολία με 75,40 μέτρα. Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η Μαρία Μαγκούλια που με βολή στα 16,42 μ. πλησίασε το φετινό ρεκόρ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Ιάσωνας Μαχαίρας πρόσθεσε μία ακόμη καλή εμφάνιση στο ενεργητικό του, αφού με 18,43 μ. κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σφαιροβολία. Από τους σταθερότερους αθλητές στη σεζόν είναι ο Αλέξης Αργυρόπουλος, που σήμερα πέτυχε 7,01 μ. και κατέκτησε την τρίτη θέση στο μήκος. Η Ζωή Μπαλαμούτη για μία ακόμη φορά ξεχώρισε, καθώς ήταν δεύτερη τόσο στο τριπλούν με 12,30 μ., οσο και στο μήκος με 5,67 μέτρα. Τα χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν η Πασχαλίνα Παπαδοπούλου στα 100 μ. εμπ. με 14.50 και η Δάφνη Λαβάσα με 10.18.99 στα 3.000 μέτρα. Στην δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκε η ομάδα 4Χ100 μ. των κοριτσιών, ο Κυριάκος Μπέκας στα 2.000 μ. στιπλ με 6.14.34, ο ακοντιστής Δημήτρης Τσίτσος με το πολύ καλό 66,85 μ. και η Μαρία Μαυρεδάκη στη δισκοβολία με 39,46 μέτρα.