Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2016

Ηττα στην παράταση στο εκτός έδρας αγώνα της Ελευθερίας Μοσχάτου απο τον Ερμή Περάματος με 76-73(κ.α 66-66)

Δεν κράτησε το εντυπωσιακό ξεκίνημα η Ελευθερία. Το Πέραμα αντεπιτέθηκε μα η Ελευθερία κρατούσε το προβάδισμα ως την 4η περίοδο, οπότε στο τελευταίο πεντάλεπτο το Πέραμα προσπέρασε και με εντυπωσιακή ευστοχία (65-59), φάνηκε πως πήρε το ματς.

Η Ελευθερία αντέδρασε στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, με πίεση και 2 καλά εξωτερικά σουτ ισοφάρισε με (τρίποντο και τετράποντο γκολ φάουλ) 66-66, και παραλίγο σε νέο κλέψιμο να πάρει τη νίκη όταν στο τελευταίο δευτερόλεπτο δεν ευστόχησε σε λέι απ, σε ανυπεράσπιστο καλάθι, σε βιαστική εκτέλεση καθώς δεν ήταν εμφανής ο υπολειπόμενος χρόνος (άλλωστε δεν υπήρχαν ούτε 24άρια στο γήπεδο), ενώ το ματς έληξε σε νέο αποτυχημένο φόλοου.

Με χαμένη την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη από το πουθενά η Ελευθερία πήγε στην παράταση, όπου έχοντας τραυματισμούς, υπέκυψε στην αποφασιστικότητα των γηπεδούχων, που κι αυτοί είχαν απουσίες από συμπληρωμένα φάουλ. Με το αποτέλεσμα αυτό η βαθμολογική μας θέση είναι δύσκολη.

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος , Μαυρέλης , Τσαλίκης

Δεκάλεπτα : 6-18, 31-33, 43-47, 66-66(καν. αγ.) 76-73 παρ.

ΠΕΡΑΜΑ ( Αναστασόπουλος, Πασαγιάννης) : Πέππας 6, Κουμπούρας 21(2) , Σωτηρίου , Ζάχαρης 6, Κερασίδης 3(1) , Αρώνης 18(1) , Τράμπαρης 17(3) , Μπούζας 5

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. (Κλιγκόπουλος , Γεωργάκης): Παπατρέχας 10(2) , Παρασίδης 10 (1) , Δέλλιος 8(2) , Πέττας 15(2) , Τζαφέρης 6 (2), Κόλλιας 5, Δαουτάκος 19(4) , Σιδηρόπουλος , Νικολαϊδης , Παυλιάς