Πέμπτη 2 Μαΐου 2019

Πανελλήνιο Εφήβων: Περιστέρι-Άρης 69-67.(video)

Αήττητο παρέμεινε το Περιστέρι στη δεύτερη μέρα του Πανελληνίου Εφήβων που συνεχίζεται στην Ελευθερούπολη καθώς επικράτησε με 69-67 του Άρη.
Το αρχικό 0-4 με το οποίο προηγήθηκε ο Αρης μετατράπηκε σε 10-6 υπέρ του Περιστερίου με τον Κάδρα να πετυχαίνει τους επτά πόντους της ομάδας του. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στον πόντο (13-12) με γκολ φάουλ του Νετζήπογλου, όμως οι "κυανοκίτρινοι" πήραν και πάλι διαφορά έξι πόντων (21-15) με εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Μιχάλη. Ένα σερί 9-0 για τον Άρη που ολοκληρώθηκε με γκολ-φάουλ του Σιδηροηλία του έδωσε διαφορά τριών πόντων λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα με μικρή διαφορά μέχρι το 18ο λεπτό, όταν για πρώτη φορά ξέφυγε με διψήφια διαφορά (33-44) ύστερα από εύστοχο δίποντο του Ανδρέου. Το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του στην αρχή της τρίτης περιόδου, μείωσε σε 46-47 με τρίποντο του Βησσαρίου και πέρασε μπροστά με 50-49 με σουτ του Κρασάκη στο 26ο λεπτό. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στη συνέχεια με το Περιστέρι να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Το Περιστέρι ξέφυγε με 63-57, όμως 54'' πριν το τέλος ο Σιδηροηλίας έκανε το 66-65. Ο Καράμπελας έδωσε διαφορά τριών πόντων στην ομάδα του, 19΄΄ πριν το φινάλε, ο Σιδηροηλίας με βολές έκανε το 68-67, ο Καράμπελας έχασε δύο ευκαιρίες από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και ο Κάδρας πήρε επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ. Ο ψηλός του Περιστερίου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (69-67), καθώς στα έξι δεύτερα οι παίκτες του Άρη δεν εκδήλωσαν επίθεση.
Δεκάλεπτα: 22-24, 37-44, 55-53, 69-67
Διαιτητές: Τομάσοβιτς-Τσαρούχα-Ερικσον
Περιστέρι(Παπαμάρκος): Καράμπελας 9(1), Σκόρδος 6, Βησσαρίου 12(4), Μιχάλης 5(1), Πλευράκης, Παπαδόπουλος 1, Σταυρακούκας 2, Κάδρας 26(1), Καραμανλής 2, Κρασάκης 6.
Άρης (Μπουσβάρος): Βλάσιος 3(1), Κοτρώτσιος, Σπόντης, Βάνης 2, Φρύδας 3(1), Βουρτζούμης, Ανδρέου 3, Σιδηροηλίας 24(1), Γκοτζαμανίδης, Νετζήπογλου 9, Αργυρόπουλος 2, Κουρτίδης 21(2).

Κώστας Κάδρας (παίκτης Περιστερίου): «Ολοι έχουν μερίδιο στη νίκη»

Ντάμπλ-ντάμπλ με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ πέτυχε ο Κώστας Κάδρας του Περιστερίου που παρόλα αυτά ήταν ιδιαίτερα σεμνός στις δηλώσεις: «Ολη η ομάδα έχει μερίδιο στην καλή εμφάνιση και τη νίκη. Συνεχίζουμε αύριο για το ντέρμπι της αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό».

Γιάννης Σιδηροηλίας (παίκτης Αρη): «Κέρδισε ο καλύτερος»

Πολύ καλή απόδοση και για τον Γιάννη Σιδηροηλία του Αρη που πέτυχε 24 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ: «Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και κέρδισε τελικά ο καλύτερος», ήταν η σύντομη δήλωσή του.