ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΓΛΑΥΚΟΣ 85-82 (44') 74-74 (40' κ.δ.)
Α': 18-18 Β': 33-31 Γ': 55-49
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 95-86
Α': 19-25 Β': 45-38 Γ': 67-59

Πρώτη νίκη στον Άγιο Δημήτριο για τους Άντρες μας 👏

Την δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα πέτυχε ο Κρόνος, ο οποίος επιβλήθηκε του Πανερυθραϊκός B.C με 95-86 σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση, για την 4η Αγωνιστική της Β’ Εθνικής Ανδρών.

Επόμενος αγώνα για την ομάδα μας την επόμενη Κυριακή (11/11, 17.00) στη Δάφνη Δαφνίου.

Το φύλλο αγώνα
______________
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 95–86
Διαιτητές: Πλιάκας, Καλογριάς
Δεκάλεπτα: 19-25, 45-38, 67-59, 95-86
(Καρακώστας-Λαδικός): Ξιούρας 16(4), Σολωμός 17, Κεφάλας 17(1), Ζαραϊδώνης 11, Καρακεχαγιάς 6, Βούζας 9(1), Στραγανιώτης, Κόης 9(1), Ανδρεαδάτος 11(1).
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 13(2), Στογιάνοβιτς 1, Καλλιανιώτης 8(2), Ντουζίδης 1, Σκάνδαλος 4, Γιαουρτόγλου 25(1), Στάθης 4, Αντωνίου 8(2), Ματζιώρης 22(4).

Η εξέλιξη του ματς
_______________
Η εντυπωσιακή ευστοχία του Πανερυθραϊκού στην αρχή της αναμέτρησης αιφνιδίασε τον Κρόνο, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-10 στο δεύτερο κιόλας λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σολωμός με τρεις συνεχόμενες προσωπικές προσπάθειες κάτω από το καλάθι μείωσε σε 12-16. Η διαφορά επανήλθε στο 12-20, ενώ ο Σολωμός χρεώθηκε ήδη με τρίτο foul. Ωστόσο, Κεφαλάς και Κόης μείωσαν σε απόσταση τριών καλαθιών, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-25. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ζαραϊδώνης με δύο καλάθια έκανε το 24-25 και αμέσως μετά ο Κόης έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Κρόνο (26-25, 12’). Για τα επόμενα τρία λεπτά Κρόνος και Πανερυθραϊκός εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, μέχρι τη στιγμή που ο Ανδρεαδάτος έκανε με τρίποντο το 35-31. Ακολούθησαν καλάθι και foul του 9, ένα drive του Κόη και δύο βολές από τον Καρακεχαγιά για να γίνει το +11 (43-32, 17’). Ο Πανερυθραϊκός μείωσε, όμως, την απόσταση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 45-38.
Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Πανερυθραϊκός μείωσε σε απόσταση ενός καλαθιού, όμως, ο Κρόνος με καλάθια των Ξιούρα και Κεφαλά διατήρησε σταθερά την πρωτοπορία (59-50, 25’). Με ένα τρίποντο του Βούζα και πέντε πόντους του Σολωμού ο Κρόνος πήγε με διαφορά ασφαλείας στο τελευταίο δεκάλεπτο (67-59, 30’). Κεφάλας, Καρακεχαγιάς και Ξιούρας επανέφεραν την απόσταση σε διψήφια νούμερα (80-69, 34’). Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή του coach Καρακώστα και πλησίασαν σε 86-81. Ο Ανδρεαδάτος πέτυχε, όμως, δύο πολύ κρίσιμα καλάθια (90-81) και αμέσως μετά ο Ζαραϊδώνης «σφάγισε» τη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 95-86.

Με «σκυλίσια» άμυνα και αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας έφτασε στο 4/4 επικρατώντας και της Πεντέλης!
Επόμενη στάση: Βούλα! #TritonBC #Sepolia

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 70-63
Δεκάλεπτα: 23-24, 53-40, 63-55, 70-63
Διαιτητές: Νάστος-Τσιμπούρης
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Κεφαλάς 10, Σακελλαράκης 10, Μακρής 11(2), Κωνσταντίνου 15(5), Περρώτης 15, Πρατής 5(1), Δανίκας 2, Αρσένης 2, Νιφόρας, Γεωργίου, Θεοδωρίδης, Μπαλής
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Φουντάς 6(2), Πανουσόπουλος 7(1), Μανταλβάνος 13, Χαϊκάλης 4, Μπολάτογλου 5(1), Τσακίρης 13(2), Μπέλλας Γ. 4, Μπέλλας Οδ. 8, Παπαγεωργίου 3, Τσιουμπρής, Γεροκώστας, Βαρσαμούλης.