Παρασκευή 3 Μαρτίου 2017

Ο Κώστας Φιλιππίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου.

Την ικανότητα και το ταλέντο του έδειξε σήμερα στον τελικό του επί κοντώ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου ο Κώστας Φιλιππίδης.

Ο κορυφαίος Έλληνας επικοντιστής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο κάνοντας εξαιρετικό αγώνα. Ο άλτης του Δημήτρη Κυτέα εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία και την δυναμική του και κατάφερε να ανέβει ψηλά σε έναν πολύ δυνατό τελικό, όπου αρκετοί αθλητές βρέθηκαν σε υψηλό επίπεδο. Ο Φιλιππίδης ξεπέρασε τα 5,85 μ., επίδοση που αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ, αφού είναι καλύτερο από το 5,84 μ. που σημείωσε ο ίδιος στο Κλερμόν Φεράν στις 21 Φεβρουαρίου του 2016.

Ο Φιλιππίδης αν και ξεκίνησε τον αγώνα του με χαμένο άλμα στα 5,35 μ. συνέχισε απόλυτα εύστοχα στα 5.50 μ., 5,60 μ. και 5,70 μέτρα. Ο 31χρονος στη συνέχεια έκανε ένα άκυρο άλμα στο 5,75 μ., την ίδια ώρα που τρεις αθλητές είχαν περάσει το ύψος με την πρώτη κι έτσι επέλεξε να πάρει το ρίσκο και να συνεχίσει στα 5,80 μέτρα.
Η απόφαση τον δικαίωσε, αφού πέρασε αυτό το ύψος με τη δεύτερη. Σε εκείνο το σημείο ο Φιλιππίδης έκανε την υπέρβαση και πέρασε με την πρώτη τα 5,85 μ.. ύψος που του χάρισε το ασημένιο μετάλλιο, το 27ο που κατακτά η χώρα μας στην ιστορία της διοργάνωσης και το πρώτο δικό του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Ο Φιλιππίδη έδειξε πόσο σπουδαίος αθλητής είναι, αφού κατάφερε στο σημαντικότερο αγώνα της σεζόν να κάνει τον καλύτερο αγώνα του.

Ο Πιοτρ Λίσεκ ήταν το μεγάλο φαβορί και το επιβεβαίωσε στον αγωνιστικό χώρο, δίχως όμως να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης. Ο Πολωνός πέρασε τα 5,85 μ.., όπως και ο Έλληνας αθλητής, όμως, είχε λιγότερες χαμένες προσπάθειες κι έτσι κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ένας άλλος Πολωνός, ο Πάβελ Βογιεκόβσκι συμπλήρωσε το βάθρο, επίσης με άλμα στα 5,85 μέτρα.

Ο πήχης στη συνέχεια τοποθετήθηκε στα 5,90 μ., ύψος που κανείς από τους τρεις αθλητές δεν πέρασε, ωστόο ο Φιλιππίδης είχε πολύ καλή τρίτη προσπάθεια. Ο Φιλιππίδης αγωνίστηκε για έκτη φορά σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και μετείχε για τρίτη φορά σε τελικό αφού ήταν 4ος το 2013 και 5ος το 2011 και το 2015 στην Πράγα.

Η δεύτερη ελληνική παρουσία του τελικού ήταν ο Εμμανουήλ Καραλής, που πραγματοποίησε καλή παρουσία και με άλμα στα 5,50 μ. κατέλαβε την 11η θέση. Ο έφηβος άλτης έγινε ο νεαρότερος επικοντιστής που μετέχει σε Ευρωπαϊκό  Πρωτάθλημα κλειστού στίβου και έδειξε πως στο μέλλον θα έχει την ευκαιρία για ακόμη καλύτερες εμφανίσεις.

Εξι αθλητές ξεπέρασαν τα 5,80 μ. και δημιούργησαν προυποθέσεις για εξαιρετικό αγώνα, ενώ άτυχος στάθηκε ο Φλοριάν Γκαούλ, που τραυματίστηκε στα δοκιμαστικά, όταν έσπασε το κοντάρι του.