Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015

Στους οκτώ του κυπέλλου της ΕΣΚΑ πέρασε ο Αίολος Ταύρου κερδίζοντας την πρωτοπόρο ομάδα της Ά κατηγορίας του Τρίτωνα με 71-55 .

Μεγάλη νίκη  πέτυχε σήμερα ο Αίολος Ταύρου στο γήπεδο του "Τιμόθεου Ευγενικού"επί του Τρίτωνα με 71-55 όπου κατάφερε να τον αποκλείσει από τους οκτώ του Κυπέλλου της ΕΣΚΑ.
Σε αυτόν τον αγώνα το αουτσάιντερ ήταν ο Αίολος Ταύρου (η πρωτοπόρος ομάδα στην ΄Β κατηγορίας ΕΣΚΑ)έκανε την μεγάλη έκπληξη και νίκησε το φαβορί Τρίτωνα (  η πρωτοπόρος ομάδα στην ΄Α κατηγορίας ΕΣΚΑ).Μάλιστα το αξιοσημείωτο είναι ότι ο Αίολος Ταύρου κράτησε το φετινό του αήττητο με 20 νίκες(15 στο πρωτάθλημα και 5 για το κύπελλο).
Η ομάδα του Παναγιώτη Δημητρίου μπορεί να μην ξεκίνησε και τόσο καλά τον αγώνα έχανε στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-16 και με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Τρίτωνα μπόρεσε και πήρε διψήφια διαφορά.Ομως από τα μέσα του δεκαλέπτου κατάφερε να αλλάζει τον ρυθμό της προς το καλύτερο με αποτέλεσμα κάνοντας ένα (10-0) μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια με το 32-33,δίνοντας την εικόνα ότι στην συνέχεια τα πράγματα θα είναι πολύ διαφορετικά.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ταύρου τελικά μπόρεσε να περάσει γρήγορα μπροστά στο σκορ κάνοντας το 51-41  και πλέον με καλή ψυχολογία και πολύ  θέληση πήρε μία μεγάλη νίκη με 71-55  και πρόκριση επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Μπόύκας και Ουσταμπασίδης.

Τα δεκάλεπτα:(13-16,32-33,51-41,71-55)

Αίολος (Δημητρίου, Θεοφανίδης): Θεοχάρης 17, Αφαλίδης 5, Σωτηριάδης 3 (1), Γιοβάς 6, Μαμουνής 3 (1), Σπυριδάκης 10 (2), Κλήμης 9 (2), Χάλαρης 18 (3).
Τρίτωνας (Μιχελάκος, Κορμανός): Κυριακόπουλος 6, Κορακίτης 10 (2), Kαϋμενάκης 2, Λαμπρόπουλος 7 (1), Σαμοθράκης 2, Γκαβανόπουλος 5 (1), Χριστοφάκης 5 (1), Ανδρεόπουλος 14, Βερτούδος 4 (1).