Δευτέρα 5 Ιανουαρίου 2015

Nίκη του Εθνικού επι του Ικαρου Καλλιθέας με 83-60 στο πρώτο φιλικό αγώνα του 2015.

Νίκη σημείωσε ο Εθνικός στο πρώτο φιλικό του 2015 κόντρα στον Ίκαρο Καλλιθέας επικρατώντας με 83-60 στο Κλειστό Κερατσινίου, ενώ παράλληλα ανεπίσημο ντεμπούτο έκανε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας Γιάννης Δεμερτζής.Οι παίχτες του Μάριου Γούναρη μπήκαν από νωρίς συγκεντρωμένα και πήραν των 8 πόντων (11-3) στο 5’ με πόντους των Γκιζόγιαννη, Μαχαίρα, Ζούμπο και Κουκά και μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κρατούσαν την διαφορά σε σταθερά επίπεδα με το σκορ να είναι 22-15 στο 10’. Στο δεύτερο δεκάλεπτο επιτεύχθηκαν οι πρώτοι πόντοι του Γιάννη Δεμερτζή με την κυανόλευκη φανέλα αφούν είχαν προηγηθεί εύστοχα σουτ και βολές των Κουκά και Τζιάλλα. Το σκορ στο ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας μπροστά στο +16 με 44-28. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι» ανέβασαν στροφές και με πολύ καλούς συνδυασμούς πήραν προβάδισμα των 11 πόντων στο 30’ με σκορ 66-45 ενώ από κάποιες πολύ καλές ενέργειες δεν ήταν λίγες οι φορές που οι παίχτες της ομάδας μας «ανάγκασαν» τον κόσμο που βρέθηκε στο Κλειστό να χειροκροτήσει και να πανηγυρίσει. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα παρέμεινε η ίδια με την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να φαίνεται για τα καλά στο παρκέ και τους παίχτες να βρίσκονται μεταξύ τους πολύ καλά υπό τις οδηγίες του Μάριου Γούναρη. Η διαφορά στο τελικό σκορ έφτασε στους 23 πόντους με μια πολύ δεμένη εμφάνιση των παιχτών και ένα πάρα πολύ καλό ντεμπούτο από τον Δεμερτζή που έδειξε να μπορεί να συνεργαστεί με τους συμπαίχτες του αν και μόλις 4 μέρες στην ομάδα.