Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014

Α' ΕΦΉΒΩΝ ΕΣΚΑΝΑ:Συναρπαστική νίκη του Ικαρου Καλλιθέας στα τελευταία λεπτά του αγώνα επι του Παλαιού Φαλήρου με 76-84(29-13,39-35,59-57).

Τα παιδιά του Παπαδάκη και Λιόγκα κάνοντας την υπέρβαση στα τελευταία λεπτά του αγώνα με το Παλαιό Φάληρο μπόρεσαν να πάρουν μια σημαντική νίκη με 76-84 και έτσι να διατηρηθούν πρώτα στην βαθμολογία της
 Ά κατηγορίας της ΕΣΚΑΝΑ όπου σε 10 αγώνες μετρούν
10 νίκες.

Το Παλαιό Φάληρο παρουσιάστηκε αρκετά δυνατό και παθιασμένο για την νίκη,εκμεταλλευόμενο και τις απουσίες των παικτών του Ικάρου Καλλιθέας(Σκορδά,Ντουζίδη,Κουρέπη,Τάρλα)μπόρεσε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό του και με πολύ καλό τον Μπόθο(35 πόντους συνολικά) κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 29-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Παλαιό Φάληρο πέτυχε το 32-19, και τρία λεπτά πρίν το τέλος του προηγήθηκε με
37-24,ομως απο εκεί και πέρα φάνηκε ότι τα πράγματα θα γίνουν διαφορετικά και ο Ικαρος πολύ γρήγορα άλλαξε την ροή του αγώνα και πέτυχε να πάει στα αποδυτήρια  με το σκόρ εις βάρος του με 39-35.
Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες δεν το έβαλαν κάτω και η κάθε μία προσπαθούσε για τον εαυτό της να πάρει την νίκη με αποτέλεσμα να γίνει ωραίο παιχνίδι και να συμβαδίζουν κοντά στο σκορ(43-37,53-48,59-57,65-60,69-61 6',42'' πριν την λήξη).Στο 4',05'' ο Ίκαρος για πρώτη φορά κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 69-69 και έτσι  με καλή ψυχολογία και με περισσότερες δυνάμεις έκανε το 74-78 και το τελικό 76-84 παίρνοντας μία  δύσκολη νίκη από ένα πολύ καλό αντίπαλο.