Δευτέρα 29 Σεπτεμβρίου 2014

Αυτή κι αν ήταν νίκη! Της ομάδας των εφήβων της Ελευθερίας Μοσχάτου επι της ομάδας της Ηλεκτρούπολης με 43-45.

Αυτή κι αν ήταν νίκη! Στο πρώτο ημίχρονο, εκτός από την καλή άμυνα, στην επίθεση δεν «έβγαινε» τίποτα. Αστοχία, εκνευρισμός, κακές επιλογές και φυσικά πολλά (μα πάρα πολλά) άστοχα σουτ, εντός κι εκτός παιδιάς είχαν σαν αποτέλεσμα να ξεφύγουν οι αντίπαλοι με νταμπλ σκορ 24-12, να κρατάνε σημαντική διαφορά και μετά βίας να κλείσει το ημίχρονο με 24-16 . Ενδεικτικό της παραπάνω άσχημης εμφάνισης ήταν το γεγονός πως στο 2ο 10λεπτο ο πρώτος μας πόντος σημειώθηκε 3.: 31 "πριν τη λήξη του Το μόνο θετικό ήταν η καλή άμυνα που κράτησε την επίθεση των αντιπάλων χαμηλά (στους 24 πόντους).
Στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι δεν αρχίσαμε καλά - χάναμε μέχρι και lay up μόνοι μας με το καλάθι - οι αντίπαλοι κρατούσαν τη διαφορά στους 10-12 πόντους, αλλά λίγο με το πείσμα των παιδιών και γι 'άλλη μια φορά με το σωστό κοουτσάρισμα, αρχίσαμε σιγά-σιγά να ήμαστε πιο αποτελεσματικοί και ροκανίζαμε τη διαφορά. Έτσι 4: 44 "πριν τη λήξη του παιχνιδιού ισοφαρίσαμε 40-40 και 2: 37" περάσαμε μπροστά στο σκορ 40-42.
Τα τελευταία 2 λεπτά ήταν για γερά νεύρα, αλλά, όπως προείπαμε, με τη σωστή καθοδήγηση του κόουτς Σολωμού καταφέραμε να πάρουμε και το 2ο ροζ φύλλο.

2η αγωνιστική Β 'ΕΣΚΑΝΑ Εφήβων, Κυριακή 28/9,  Νέο κλ. Αργυρούπολης 21.30,  (διαιτητές.: Φραγκιαδάκης, Τζίμης Β - Κριτές: Ζερίτης, Γαβρέλης).

ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ  43 - 45  ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (10λεπτα: 17-12, 24-16, 34-26, 43-45).

ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ (Γκόρος Σ - Ριζούλης.): Γραικούσης 7 (1 τριπ.),  Κύρου, Παυλάτος, Μιλέτης,  Ρόζος 7  (2 τριπ. ),  Παντελιδάκης, Αρβανιτάκης 3, Κατσίμπρας 7 (1 τριπ.), Γιώτης 4, Μπούτος 15 ( ΔΕΝ έπαιξε ο  Θεοφιλόπουλος).
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Σολωμός Γ.): Κρεμαστούλης 5 (. 1 τριπ), Σωτηρίου 4, Δρίζος, Ρούτσης 9  (. 1 τριπ),  Νικολαΐδης 11  (. 2 τριπ), Στεφάνου 4, Κολοφώτης 9, Τσαραπατσάνης 3, Σαλουφάκος (δεν έπαιξαν : Καψής, Ντούρος και Γεωργακάς).
Επόμενο παιχνίδι: Κυριακή 05/10, κλ. Μοσχάτου, ώρα 20:00, ΑΟΕΜ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ.