Πέμπτη 21 Αυγούστου 2014

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα για την Εθνική Παίδων (U16) από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 51-56 ..Δείτε τα Highlightsτου αγώνα.

Η Εθνική Παίδων έχασε από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 51-56 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η απουσία του Μιχάλη Λούντζη από την αναμέτρηση με τους Βόσνιους έπαιξε σημαντικό ρόλο στην ήττα της Εθνικής Παίδων με 51-56. Στο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε (όπως και στην πρώτη αγωνιστική) καταστροφικό.

Κορυφαίος για την εθνική μας ήταν ο Βασίλης Χρηστίδης του Μαντουλίδη με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ. Πλέον η Ελλάδα για να προκριθεί χρειάζεται νίκη της Λετονίας επί των Κροατών και αύριο νίκη δική της επί των Κροατών ώστε να περάσει ως τρίτη.
Τα δεκάλεπτα: 20-13, 25-31, 43-39, 56-51
Ελλάδα (Μανουσέλης): Μωραϊτης 7(1), Γοργόνης 7(1), Σκούφης 6, Μπολάτογλου, Κούτρας 3(1), Χρηστίδης 8(11 ριμπ.), Παπαδάκης 2, Τάρλας 10(2 τρ., 6 ριμπ.), Τάταρης 8, Κουρέπης.