Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014

ΕΣΚΑΝΑ:"Black out" για τα κορίτσια της Ελευθερίας Μοσχάτου στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 40-49 στο πρώτο ντέρμπι με την Δάφνη Αγίου Δημητρίου.

Χωρίς καλή ψυχολογία και δυνάμεις παρουσιάστηκαν τα κορίτσια της Ελευθερίας Μοσχάτου στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ είχαν το προβάδισμα με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου(22-19) έπαθαν  απόλυτη καθίζηση με αποτέλεσμα πολύ γρήγορα η αντίπαλος ομάδα να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με
22-23 ώστε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 28-37 υπέρ  τους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Δάφνη Αγίου Δημητρίου μπόρεσε και κράτησε την υπέρ της διαφορά τελειώνοντας τον αγώνα με 40-49 παίρνοντας  τους   δύο  πολύτιμους βαθμούς που δίνει η εκτός έδρας νίκη.

Το blog της Ελευθερίας Μοσχάτου Γράφει μεταξύ των άλλων: Πρώτη μας ήττα στη σεζόν απέναντι στην ομάδα που όπως φαίνεται είναι πλέον το πρώτο φαβορί για την πρώτη θέση.
Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα 17 λεπτά όταν έφυγε με 10 πόντους (21-11) αλλά από το σημείο αυτό εκτός του ότι αυξήσαμε τα λάθη μας απέναντι στην πίεση της Δάφνης,  το άγχος  απέναντι σε μια ομάδα που συνολικά είχε παίκτριες με μεγάλη εμπειρία και αυτό σε αυτόν τον αγώνα αποδείχθηκε καταλυτικό, ενώ ταυτόχρονα τα προβλήματα τραυματισμών που ταλάνισαν την εβδομάδα βασικότατες παίκτριες  της ομάδας  έπαιξαν σημαντικά το ρόλο τους .

Τα δεκάλεπτα του αγώνα:(  13-08 , 22-19 , 28-37 , 40-49 )
Διαιτητές του αγώνα : Μητρόπουλος , Παπαδόπουλος

Α.Ο.Ελευθερία .Μοσχάτου   ( Τσαραπατσάνης / Παπαναστασίου) :   Κακλέα  10 (1), Μούλτση 2 , Ζαχαροπούλου ,Τζέμη  15 , Μπακετέα , Κωνσταντίνου 8 (1) , Χαλιβίδου , Ξεπαπαδέα 5 , Μαυρίδου   .

Δάφνη Αγίου  Δημητρίου ( Μπουμπούς ) : Πιτσάκη 7 , Τσιφτελή 3 , Μανώλη 11 (1), Μαγιντόμπε  4 , Μικεδάκη  , Χατζόγλου 10 ,   Παπακωνσταντίνου Β. 12 , Παπακωνσταντίνου Α.  2  .