Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2014

'A ΕΣΚΑΝΑ ΠΑΙΔΩΝ:Δύσκολη νίκη του Ικαρου Καλλιθέας επι του Παλαιού Φαλήρου με 35-54(6-14,15-20,20-38,35-54)

Σήμερα ο Ίκαρος Καλλιθέας στον εκτός έδρας αγώνα του με το Παλαιό Φάληρο  δεν είχε από την αρχή του  την καλή απόδοση που μας έχει συνηθίσει να έχει και να καθαρίζει τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο.

Ενώ ξεκίνησε λίγο καλά προηγήθηκε με 6-14 στο πρώτο δεκάλεπτο στην συνέχεια η πολύ καλή άμυνα του Παλαιού Φαλήρου τον  δυσκόλεψε παρα πολύ  (έβαλε μόνο 6 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο)και το ημίχρονο τελείωσε με 15-20 υπέρ του.Ίσως εάν η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου ήταν και ποιο εύστοχη στην τελική της προσπάθεια τα πράγματα να ήταν και ποιο δύσκολα για τα παιδιά του Ικάρου.

Σημασία έχει ότι βρήκε τον τρόπο περίπου στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου να πετύχει τρία συνεχόμενα τρίποντα με τον Παπαδάκη και ενώ το σκορ ήταν 17-21 να γίνει 17-30 και έτσι να καμφθεί η καλή αντίσταση της αντιπάλου ομάδα.

Στην συνέχεια το σκορ διαμορφώθηκε σε 20-38,33-47 και το τελικό 35-54.

Από τον Ίκαρο στάθηκαν καλύτερα ο Σκούφης με τον Παπαδάκη και από το Παλαιό Φάληρο ο Εξηνταβελώνης και ο Κοκορέτσιας.

Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης ο Ικαρος θα αντιμετωπίσει στην έδρα του τον Κρόνο