Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013

Γ' ΕΣΚΑΝΑ:Tήν εκτός έδρας ήττα γγώρισε ο Λεων Μοσχάτου στο ντέρμπι με τον Πειραικό με 56-53στα τελευταία λεπτά του αγώνα ενω είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διαρκεια του .

Ο Λέων σήμερα ενω προηγόταν στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα τελικά δεν άντεξε την πίεση του Πειραικού και έχασ  με 56-33.Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν μπορούσε να πιστέψει απο τους αρκετούς φιλάθλους του Λέονταα πουακολούθησαν την ομάδα στο γήπεδο του  Σαλπέα ότι η εξέλιξη του παιχνιδιού θα πάρει αυτή την άσχημη τροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Η πίκρα αυτής της ήττας ήρθε με τον ίδιο τρόπο όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Σαρωνικό στο Μοσχάτο όπου η ομάδα είχε μεγάλη διαφορά πόντων απο τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο ενω στο τέταρτο ήρθαν τα πάνω κάτω.
Σήμερα ο Πειραικός πέτυχε στο τελευταίο δεκάλεπτο 26 πόντους όσους περίπου στα άλλα τρία δεκάλεπτα μαζί (30 πόντους) και ο Σαρωνικός στο προηγούμενο αγώνα πέτυχε στο τέταρτο δεκάλεπτο 21 πόντους κάτι λιγότερο απο τους 29 πόντους που πέτυχε στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Απο τα νούμερα πολλές φορές μπορούμε να βγάλουμε και τα σωστά συμπεράσματα.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα (15-21,23-30,30-40,56-53)

Διαιτητές; Παπαφωτίου και  Μαυρέλης ήταν πολύ καλοί στο σημερινό έργο τους.

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ (Ποτόσογλου  ):  Σαρρής , Βασιλόπουλος 2,  Ποτόσογλου , Λάφκας , Ζέγγος 19(3) , Μοσχολιός , Ξυδούς 11  Κατσούρης 9, Αγγελέτος 5, Ανδρουλάκης 10(1) , Κεράζης , Βλασσόπουλος
ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ. (Κεφαλίδης , Γκαφαάρ): Βασιλάκος 11 , Γκίκας 3 , Παυλιάς 2 , Κόλιας Σ. 3, Δημάκης 5(1) , Γιαμπάνης 8, Κόλιας Ηλ. 7, Πόθος , Νικολάου 12 , Καραγιαννίδης ,