Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 πέτυχε ο Ίκαρος Χαλκίδας επί του Ηλυσιακού με 72-71

O Ίκαρος είχε τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό και στο 6ο λεπτό είχε προλάβει να «οικοδομήσει» διαφορά σε διψήφιο νούμερο (16-6). Ο Ράιαν Ρίτσαρντς ήρθε από τον πάγκο να σημειώσει οκτώ «γρήγορους» πόντους, ενώ ο Σωτήρης Μανωλόπουλος συνέχισε από εκεί που τελείωσε στο ΟΑΚΑ. Ο Έλληνας φόργουορντ ως την ανάπαυλα είχε προλάβει να σημειώσει 14 πόντους με 1/2 δίποντα και 4/6 τρίποντα, ενώ είχε μαζέψει και πέντε ριμπάουντ!
Η ομάδα μας προηγήθηκε με 23-15 στο 10’ και στην δεύτερη περίοδο συνέχισε να ελέγχει το ματς, με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη να οργανώνει άριστα το παιχνίδι. Μάλιστα το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του πολύπειρου γκαρντ, ο οποίος «έγραψε» το 46-34 του ημιχρόνου.
Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στην τρίτη περίοδο με τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να βελτιώνουν την άμυνα τους και να έχουν υπομονή στην επίθεση. Έτσι η διαφορά ανέβηκε στο +16 (63-47) μετά από έξοχο λέι-απ του Γκαγκαλούδη από ασίστ του Ρίτσαρντς και στο 30’ ο φωτεινός πίνακας έγραφε 63-49.
Στην τελευταία περίοδο ο Ηλυσιακός με σερί 7-0 μετέτρεψε το 67-56 σε 67-63 στο 38’, ακολούθησε μια βολή του Άσκα και άλλες δύο του Δορκοφίκη που έκανε το σκορ 68-65. Ο Γκαγκαλούδης με ψυχραιμία «εκτέλεσε» από τα 4 μέτρα, αλλά στην επόμενη φάση με νέο αμφισβητούμενο σφύριγμα ο Πουρσανίδης έστειλε ξανά στην γραμμή των βολών τον Δορκοφίκη, ο οποίος με 2/2 έκανε το 70-67. Στα 40’’ ο Γκαγκαλούδης αστόχησε σε τρίποντο και ο Πουρσανίδης για τρίτη συνεχή φορά έστειλε στη γραμμή τον Ηλυσιακό, δίνοντας φάουλ στη διεκδίκηση του Άσκα πάνω στον Ιωάννου.
Το σκορ έγινε 70-69 και μετά το τάιμ-άουτ του Άρη Λυκογιάννη, ο Γκαγκαλούδης με έξοχη προσπάθεια πέτυχε το λέι-απ για το 72-69. Στα 30’’ ο Μποντζ μείωσε σε 72-71 και στα 2’’ ο Άντερσον αστόχησε σε δίποντο. Στην διεκδίκηση του ριμπάουντ ο Σάτον πάτησε την τελική γραμμή και μετά την πάσα επαναφοράς στα έξι εκατοστά του δευτερολέπτου, ο Σμιθ αστόχησε σε τρίποντο.