Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

Volley Kορασίδων ΕΣΠΕΔΑ:Nίκη με 3-1 για τα κορίτσια της Αρτεμης Χαλβατζή στο τοπικό ντέρπι με τον Αίολο Ταύρου.

Ο ΑΟΠΕ σήμερα κατάφερε και πήρε το τοπικό ντέρμπι  με τον Αίολο Ταύρου και πλέον παραμένει πρώτη στην βαθμολογία του πέμπτου ομίλου της ΕΣΠΕΔΑ.Οι ομάδες ήταν σχεδόν ισάξιες και η νικήτρια ομάδα κέρδισε προσέχοντας τις λεπτομέρειες και πλέον παίρνει και το προβάδισμα που της δίνει το πλεονέκτημα μεχρι το τέλος να αισιοδοξεί ότι θα κόψει και πρώτη το νήμα.

Στην κερκίδα βρέθηκε αρκετός κόσμος και απο τις δύο πόλεις του δήμου μας και έμεινε αρκετά ικανοποιημένος  απο την  εμφάνιση και των δύο ομάδων μας.

To σημερινό αγώνα τον ήθελαν να τον κερδίσουν και οι δύο ομάδες γιατί είχε μεγάλη σημασία για την συνέχεια και έτσι  απο την αρχή το παιχνίδι είχε δύναμη και πολύ καλές προσωπικές ενέργειες απο τις αθλήτριες.
Στο πρώτο σετ οι ομάδες ξεκίνησαν πόντο-πόντο 5-7,7-8,10-8,13-10   αλλά ένα ξέσπασμα της ομάδας του Μοσχάτου ειδικά με τα service της Βάσιας Ραπανάκη το σκόρ έγινε 20-10 και πλέον δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το πρώτο set με 25-15.
Στο δεύτερο set η ομάδα του Αίολου αντέδρασε και ένω είχε προηγηθεί ο ΑΟΠΕ με 6-5 και 7-6 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκόρ με 8-11 και 11-13, όμως ο ΑΟΠΕ ανέκαμψε και έκανε το 16-14 , 19-17 και  ο αγώνας συνεχίστηκε με την ισοφάριση του Αίολου σε 19-19 και 20-20,στο τέλος δυναμικότερος ο Αίολος πήρε το σετ κάνοντας το 21-22,και το τελικό 21-25.
Το τρίτο set ήταν το καλύτερο και  το συναρπαστικότερο απο την αρχή τα κορίτσια και των δύο ομάδων προσπάθησαν να αποφύγουν τα μεγάλα λάθη και αντίθετα σε κρίσιμα σημεία του αγώνα προσπάθησαν για το καλύτερο και μάλιστα έβγαλαν αρκετά καλές  μπαλλιές και στην άμυνα και  στη επίθεση.
Το σκόρ  διαμορφώθηκε σε 2-3,6-5,6-9,8-11,9-14,14-14,18-18,22-21 24-24 και το τελικό 26-24 για τον ΑΟΠΕ.

Στο τέταρτο σετ δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει ο ΑΟΠΕ με 25-14 έχοντας την καλή ψυχολογία με το μέρος του.