Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2012

ΜΠΑΣΚΕΤ 'Δ ΕΣΚΑΝΑ: Τελαμώνας ΑΟΣ-Λέων Μοσχάτου 66-60

Στις λεπτομέρειες έχασε ο Λέων Μοσχάτου από τον επίσης πρωτοπόρο Τελαμώνα, στον αγώνα που έγινε στη Σαλαμίνα την Δευτέρα.

Το 1ο δεκάλεπτο ήταν τραγικό. Τα καλάθια απλά δεν έμπαιναν. Οι άρτια οργανωμένες επιθέσεις κατέληγαν με την μπάλα εκτός καλαθιού, δημιουργώντας μεγάλο προβληματισμό. Σκορ 10λέπτου 21-11.

Ευτυχώς στο 2ο δεκάλεπτο ο Λέων, έχοντας συνηθίσει το γήπεδο και με πολύ καλό μπάσκετ και άμυνα, έφερε το παιχνίδι στα ίσια του, προηγούμενος στο σκορ αρκετές φορές μάλιστα και πήγε στο ημίχρονο με 34-32.

Το 3ο δεκάλεπτο ο Λέων συνέχισε την επίθεση και συνέχισε να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ δίνοντας ελπίδες για νίκη στην ομάδα. Σκορ 10λέπτου 12-13.

Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα μας φαινόταν πως έχει σοβαρές πιθανότητες να πάρει το διπλό. Μέχρι και 1 περίπου λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα βρισκόταν μπροστά. Κάποιες ατυχείς προσπάθειες ωστόσο έριξαν το ηθικό και ο Τελαμώνας το εκμεταλλεύτηκε. Τελικό σκορ 66-60.

MVP του αγώνα ο Παυλιάς που με τις φωνές του ως play maker οργάνωσε την ομάδα και έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση.

Τελαμώνας (Πούτος) : Δαμαλίτης 15, Νάννος 4, Δούνιας 21 (1), Σπάθης, Καβρουδάκης 12, Τόμπρος 8, Γκίνης 6, Γκέγκα, Μιχαλάκης, Κούμενος, Πατάπης, Μιχαλάκης

Λεών Μοσχάτου (Πούγγουρας) : Βουλάς, Γκαφάαρ 17, Παυλιάς 3, Μάλτας, Φελλάς 9(1), Δημάκης 5, Πόθος, Βασιλάκος 21(1), Αλβέρτης, Αλεξίου 2, Ραπανάκης 3(1), Κουρδούτης

Δεκάλεπτα : 21-11, 13-21, 12-13, 20-15

Ημίχρονο : 34-32

Τελικό : 66-60