Δευτέρα 3 Νοεμβρίου 2014

Πρόκριση του ΑΟΠΕ Μοσχάτου στην 3η φάση του Κυπέλλου της ΕΣΠΕΔΑ.

Ο  ΑΟΠΕ Μοσχάτου νίκησε  στο γήπεδο του Κερατσινίου τον Αρη Αμφιάλης με 3-2 σετ και προκρίθηκε στην  3η φάση του Κυπέλλου της ΕΣΠΕΔΑ.

Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Απολλώνιο.

Φάση 2
( 2η αγωνιστική )
Σάββατο  01/11/2014 19:30 ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ ΟΦΑ ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ ΤΑΥΡΟΥ 0 3
Σάββατο  01/11/2014 20:15 ΑΠΣ ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΑΛΗΣ ΑΟΠ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΕΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 2 3
Κυριακή  02/11/2014 17:00 ΑΕ ΡΕΝΤΗ ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ ΡΕΝΤΗ (ΣΧΟΛ.ΣΥΓΚΡ/ΜΑ) 3 0
Κυριακή  02/11/2014 20:30 ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 3 0
Κυριακή  02/11/2014 15:30 ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ ΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΔΑΚ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 3 1
Σάββατο  01/11/2014 21:00 ΑΣ ΦΟΙΝΙΞ ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ ΔΓ ΠΕΙΡΑΙΑ Π.ΣΑΛΠΕΑΣ 0 3
Κυριακή  02/11/2014 20:00 ΜΕΛΑΣ ΑΓ.ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ 6o ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΙΓΑΛΕΩ 3 2

Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2014

B' Eθνική:Kαλή εμφάνιση για τον Ικαρο Καλλιθέας παρά την ήττα του απο τον δυνατό γηπεδούχο Φάρο Κερατσινίου με 102-87.

Ο Ίκαρος αυτή την φορά στο τρίτο  εκτός έδρας αγώνα του με τον Φάρο Κερατσινίου παρουσιάστηκε αρκετά μαχητικός όπου πάλεψε να πετύχει κάτι καλύτερο και δυσκόλεψε τον δυνατό αντίπαλό σχεδόν μέχρι το τέλος του .
Ο Ίκαρος με καλές διαθέσεις σήμερα και σε πολύ καλή ημέρα τον Βουγιούκα κατάφερε από την αρχή του αγώνα  να ακολουθεί στο σκορ τον αντίπαλό του και να μην το αφήνει να πάρει ανάσα
(4-2,8-11,18-11,21-12,24-21 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 27-24), στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα ποιο καλύτερος όπου στο  7'46'' πριν το τέλος του κατάφερε να ισοφαρίσει σε 31-31  και να έτσι να προβληματίσει τον αντίπαλο σε μεγάλο βαθμό,το ημίχρονο τελείωσε με τον Φάρο Κερατσινίου μπροστά στο σκορ με 5 πόντους(51-46) και τις δύο ομάδες αρκετά παραγωγικές και τον φίλαθλο κόσμο να απολαμβάνει τον αγώνα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ίκαρος Καλλιθέας πίεσε αρκετά  και πάλι και ήταν σε όλη την διάρκειά του κοντά στο σκορ αφήνοντας ελπίδες ότι θα καταφέρει να ανατρέψει μέχρι το τέλος το εισβάρος του αποτέλεσμα(53-51,59-55,65-61,73-63,76-69).
Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο  όπου έπαιξαν ρόλο οι λεπτομέρειες και σε αυτό ήταν καλύτερος ο Φάρος Κερατσινίου,  εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παικτών του Ικάρου Καλλιθέας(αλλά και την αδυναμία του να πιέσει στην μπροστινή γραμμή,ίσως ο προπονητής του Ικαρου Λιόγκας να έπρεπε να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής στο Ιορδάνογλου που για εμάς όσο έπαιξε μας άρεσε) τελικά με υπεροχή στην επίθεση πέτυχε τέσσερα καθοριστικά  τρίποντα   όπου διαμόρφωσαν το τελικό σκορ (79-69,83-71,89-78,98-82,102-87).

Την επόμενη αγωνιστική ο Ικαρος Καλλιθέας θα αγωνιστεί εντός έδρας με τον Γ.Σ Αμαρουσίου

Τον αγώνα διετήτευσαν οι:   Μηλαπίδης-Τσαχάκης

Τα δεκάλεπτα του αγώνα (27-24,51-46,76-69,102-87)

Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Πετροδημόπουλος 10, Μοσχοβίτης 6, Κουντουράς 4, Καραλής, Χανιάς, Στογιάνοβιτς, Κομποδιέτας 19 (3), Σιούτης 29 (3), Λυκογιάννης 4, Μαγκουνής, Κατούφας 20, Παπαδόπουλος Α. 10 (2)

Ίκαρος Καλλιθέας (Λιόγας): Σκόρδας, Ντουζίδης 3 (1), Χούμας 20 (1), Σκούφης 3 (1), Κούρτης 10 (1), Ιορδάνογλου 4, Τζώλος 19 (3), Παπαδάκης, Βλάχος, Πέρδι 12 (2), Βουγιούκας 16 (1)

Φάρος Κερ.-Ίκαρος Καλλιθέας 102-87

Γ' Εθνική:To πρώτο τρίποντο για τον Εθνικό επιβλήθηκε δύσκολα της Γλυφάδας με 1-0 στο γήπεδο του Μοσχάτου.

Σε ένα αγώνα  που ήταν  σημαντικός  για την ομάδα του Εθνικού  επικράτησε με
1-0 της Γλυφάδας με τον Παυλάκη "χρυσό" σκόρερ.

Ο Εθνικός είχε κατοχή μπάλας αλλά η αμυντική λειτουργία  της Γλυφάδας με διπλή ζώνη άμυνας δεν του  επέτρεπε  να κάνει φάσεις όσο και αν οι παίκτες του Χατζηαλέξη προσπαθούσαν. Μόνη καλή φάση  στο πρώτο ημίχρονο  για τους "κυανόλευκους" ήταν ένα σουτ του Παυλάκη που δεν ανησύχησε τον Μακρυωνίτη.

Στην επανάληψη ήμασταν στο ίδιο έργο θεατές. Κατοχή μπάλας  διπλή ζώνη άμυνας  με εκτελέσεις φάουλ από Παπανικόλα  που δημιούργησε πονοκεφάλους στην αντίπαλη άμυνα με τον Μακρυωνίτη να αποκορούει και εν συνεχεία η αντίπαλη άμυνα.  ενώ από την άλλη, η Γλυφάδα προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις με Καραγιάννη και Μπότα χωρίς επιτυχία.
  Από κει και πέρα όσο περνούσε η ώρα, ο Εθνικός πίεζε, με τον Χατζηαλέξη να "φορτώνει" την επίθεση με Σταφσουλάι και Τογρού  και τελικά στο 90' η πίεση ευοδώθηκε όταν από γέμισμα του Χαλκιά και σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα, ο Παυλάκης με ωραίο γύρισμα στην περιοχή σχεδόν στην περιοχή του πέναλτι έκανε το 1-0,που του έδωσε το πρώτο τρίοποντο για την φετινή χρονιά για το πρωτάθλημα της 'Γ Εθνικής(4ος ομιλος) που συμμετέχει.O Eθνικός σε 5 αγώνες έχει 6 βαθμούς

Αποτελέσματα 5ης αγωνιστική (4ος ομιλος)
Νέα Ιωνία-Αναγέννηση Ιεράπετρας 3-0 ΤΕΛΙΚΟ

Β'ΕΣΚΑΝΑ ΕΦΗΒΩΝ:Ηττήθηκε εκτός έδρας στο ντέρμπι η Ελευθερία Μοσχάτου απο την Προοδευτική με 52-50.

Παρά τις απουσίες, η ομάδα μας στάθηκε εντυπωσιακά αξιόμαχη στο ντέρμπι, φάνηκε δε ότι μπορεί να πάρει τη νίκη, τελικά το ματς κρίθηκε στο φινάλε.
Τώρα επόμενος αντίπαλος για την ομάδα μας, την Κυριακή 09/11/2014 στο Μοσχάτο, ο Άρης Γλυφάδας και ώρα 20.00

Τα δεκάλεπτα του αγώνα  (  13-06 , 21-26 , 36-37 , 52-50  )
( Διαιτητές   Νικηφορίδης  /  Ντίτας   )

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (  Πολίτης –Λαουτάρης ) :  Μπουλαντζάς   Χατζηρόδος Ζ. ,  Κουτρομπίλας ,  Σύριζος Αλ. © ,  Ντακοβάνος Γ. Ρέκας Δ. ,  Δογράνης  Α.  ,  Καρμανιόλας Α. ,  Μούντα Ρ. ,  Πουλημενέας Γ. ,  Χατζόβουλας  Μακαρατζής Μ. , δεν έπαιξαν οι  : Χατζηρόδος Ζ. ,  Κουτρομπίλας   ) ..<>
Α.Ο.Ε.Μοσχάτου   Σολωμός Γ. ) :   Κρεμαστούλης Ζάχος ©,  Σωτηρίου Αίολος  Παπαστάμος Χαράλ. ,  Δρίζος Μιχάλης  Ρούτσης Μάριος ,  Νικολαΐδης Παναγιώτης ,  Στεφάνου Κώστας ,  Βασιλειάδης-Τσελεπίδης Δημ.,  Κάτρης Π. , Κολοφώτης Χρ. (δεν έπαιξαν οι  : Τσιόγκας Αλεξ.-Π. , Χριστόπουλος Ν. ) ..<>

ΕΠΣΠειραιά:Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την ΑΕ Μοσχάτου επι της Χαλκηδόνας με 0-1

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη του Μοσχάτου επι της Χαλκηδόνας με 0-1 που τον βάζει και πάλι μέσα στο παιχνίδι της διεκδίκησης της πρώτης θέσης μετά τις ήττες των Περαμαικού και Αμπελακιακού)
Το σημαντικό είναι οτι το Μοσχάτο  με αυτή η νίκη,   ήταν η δεύτερη εκτός έδρας(πρώτη στην Αίγινα) έχει  πάρει έξι βαθμούς αλλά δεν έχει πετύχει την πολυπόθητη νίκη μέσα στην έδρα του για κάτι που αισιοδοξεί οτι θα καταφέρει  την επόμενη αγωνιστική όπου φιλοξενεί  τον πρωτοπόρο Ικαρο Καλλιθέας.

Το γκόλ της νίκης της ομάδας μας πέτυχε ο Τσούκης στο 55'

Α Κατηγορία 2ος Όμιλος
(5η αγωνιστική)
ΑγώναςΓήπεδοΗμέραΗμ/νίαΏραΔιαιτητέςΑποτέλεσμα
8.ΑΕ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ - ΑΜΦΙΑΛΗΣΑΛΑΜΙΝΑΣΣάββατο01/11/1415:15ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ Κ., ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΟΥ Π., ΣΟΥΓΚΛΑΚΟΣ Θ. (Παρατηρητής: ΒΙΛΛΙΩΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ)0-1
9.ΘΥΕΛΛΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ - ΟΔΗΓΗΤΡΙΑΜΟΣΧΑΤΟΥΣάββατο01/11/1415:15ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ Κ., ΚΟΤΖΑΜΑΝΙΔΗΣ Η., ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Α. (Παρατηρητής: ΔΑΟΥΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ)1-4
10.ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΗΦΑΙΣΤΟΣΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣΚυριακή02/11/1415:15ΟΡΦΑΝΟΣ Δ., ΦΑΓΚΡΙΔΑΣ Α., ΒΕΡΥΚΑΚΗ Α. (Παρατηρητής: ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ)1-0
11.ΕΡΜΗΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ - ΦΑΛΗΡΙΚΟΣΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥΚυριακή02/11/1415:15ΤΣΑΜΟΥΡΗΣ Α., ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Τ., ΣΤΑΜΑΤΗΣ Μ. (Παρατηρητής: ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΛΑΜΠΡΟΣ)3-2
12.ΑΟ ΧΑΛΚΗΔΩΝ - ΑΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥΝΙΚΑΙΑΣ - Π. ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣΚυριακή02/11/1415:15ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ Θ., ΣΙΝΙΟΡΑΚΗΣ Α., ΛΕΜΠΕΣΗΣ Π. (Παρατηρητής: ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ)0-1
13.ΕΙΡΗΝΗ 2005 - ΠΕΡΑΜΑΙΚΟΣΝΙΚΑΙΑΣΚυριακή02/11/1415:15ΤΖΙΟΥΒΕΛΗΣ Σ., ΣΓΑΝΤΖΟΣ Γ., ΚΙΟΥΣΗΣ Π. (Παρατηρητής: ΔΗΜΗΤΣΑΣ ΔΗΜΟΣ)2-1
14.ΑΕ ΑΙΓΙΝΑΣ - ΑΜΠΕΛΑΚΙΑΚΟΣΑΙΓΙΝΑΣΚυριακή02/11/1415:15ΝΤΟΥΜΙΤΡΕΣΚΟΥ Ρ., ΚΟΤΖΑΜΑΝΙΔΗΣ Η., ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗΣ Κ. (Παρατηρητής: ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ)1-0