Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2014

'A ΕΣΚΑΝΑ ΠΑΙΔΩΝ:Δύσκολη νίκη του Ικαρου Καλλιθέας επι του Παλαιού Φαλήρου με 35-54(6-14,15-20,20-38,35-54)

Σήμερα ο Ίκαρος Καλλιθέας στον εκτός έδρας αγώνα του με το Παλαιό Φάληρο  δεν είχε από την αρχή του  την καλή απόδοση που μας έχει συνηθίσει να έχει και να καθαρίζει τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο.

Ενώ ξεκίνησε λίγο καλά προηγήθηκε με 6-14 στο πρώτο δεκάλεπτο στην συνέχεια η πολύ καλή άμυνα του Παλαιού Φαλήρου τον  δυσκόλεψε παρα πολύ  (έβαλε μόνο 6 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο)και το ημίχρονο τελείωσε με 15-20 υπέρ του.Ίσως εάν η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου ήταν και ποιο εύστοχη στην τελική της προσπάθεια τα πράγματα να ήταν και ποιο δύσκολα για τα παιδιά του Ικάρου.

Σημασία έχει ότι βρήκε τον τρόπο περίπου στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου να πετύχει τρία συνεχόμενα τρίποντα με τον Παπαδάκη και ενώ το σκορ ήταν 17-21 να γίνει 17-30 και έτσι να καμφθεί η καλή αντίσταση της αντιπάλου ομάδα.

Στην συνέχεια το σκορ διαμορφώθηκε σε 20-38,33-47 και το τελικό 35-54.

Από τον Ίκαρο στάθηκαν καλύτερα ο Σκούφης με τον Παπαδάκη και από το Παλαιό Φάληρο ο Εξηνταβελώνης και ο Κοκορέτσιας.

Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης ο Ικαρος θα αντιμετωπίσει στην έδρα του τον Κρόνο

ΚΛ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ

Νίκη με 3-1 των Παλαιμάχων Μοσχάτου επι του Περαμαικού.

Οι Παλαίμαχοι του Μοσχάτου παίζοντας ένα ημίχρονο πολύ καλή μπάλα απέναντι στην ομάδα του Περαμαικού κατάφεραν να πετύχουν και τα τρία τέρματα τους όπου νίκησαν με 3-1.

Τα γκόλ πέτυχαν ο συνήθης σκόρερ Καρουσάκης(δύο) και ο Σώκος(ένα).

Παρόλο αυτά το σκόρ θα μπορούσε να ήταν ποιό ευρύ διότι χάθηκαν και απο τις δύο ομάδες και άλλες ευκαιρίες ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο σκόρερ του Περαμαικού  Πετρόπουλος.

Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου 2014

Παραλίγο να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να πάρει την νίκη η Ελευθερία Μοσχάτου επι του Πορφύρα που ένω έχανε με 18 πόντους διαφορά (24-42) κατάφερε λίγο πρίν το τέλος(2',32'') να ισοφαρίσει σε 69-69 αλλά τελικά έχασε με 76-80(16-26,31-47,53-65,76-80).

Μεγάλη προσπάθεια κατέλαβε η ομάδα μας απέναντι σε μια από τις πιο ισχυρές ομάδες του πρωταθλήματος. Ο Πορφύρας είχε επιβάλει  στο πρώτο  μέρος το παιχνίδι του, με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας  ( 1π 6/7 , 2π 10/12 , στην β περίοδο 6/6- 3π 7/15 ), έδειχνε ανίκητος.  Η εικόνα αυτή δεν άλλαξε ελαφρά στην 3η περίοδο, αλλά ταυτόχρονα ανέβηκε η δική μας παραγωγικότητα, με τελική κατάληξη μια  εντυπωσιακή αντεπίθεση στην 4η περίοδο και την προσωρινή ισοφάριση 69-69  στο 3ο λεπτό προ του τέλους. Τελικά ο Πορφύρας κατάφερε να πάρει τη νίκη με την ψυχή στο στόμα, ενώ εμείς είχαμε παράπονα για μια φάση βημάτων του αντιπάλου στο τελευταίο λεπτό,  που τελικά απέφερε προβάδισμα 3 πόντων στον Πορφύρα. Όπως και να χει η προσπάθεια των παικτών μας ήταν εξαιρετική, και παρά την βαθμολογική μας θέση θα παλέψουμε όλα τα παιχνίδια ως το τέλος.

Διαιτητές: Γκαμήλη , Καλογερόπουλος

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. (Τσαραπατσάνης -Παπαναστασίου): Σονίδης 5,  Παυλιάς 9(1)
Δέλλιος 15(1), Νώντας 10, Βασιλόπουλος 5, Τζαφέρης 16(2),  Πέτσης 1, Μαρκουίζος 13(1) , Λουκάτος 2

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Κλιγκόπουλος , Γεωργάκης): Παλτόγλου 8(1) , Διαμάντης 2, Χαραλαμπίδης 12(3), Αηδονίδης , Μανώλας 4, Στουραίτης 7(1) , Βαμβακάρης 14, Καλαμαράς 8(2), Οικονόμου 8 (1), Βούτας , Κυριακόπουλος 17(3), Χατζηδημητρίου

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ

Πολλές επιτυχίες και μετάλλια για τις αθλήτριες του Σ.ΦΙ.Γ.Μοσχάτου στον 1ο διεθνή αγώνα που διοργάνωσε ο γυμναστικός σύλλογος Φ.Ο Καλαμάτας.

1η ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΡΥΘΜΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ
21 -23 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2014
Πολλές επιτυχίες και μετάλλια για τις αθλήτριές μας στον διεθνή αγώνα που διοργάνωσε ο γυμναστικός σύλλογος Φ.Ο Καλαμάτας.
Η Αγάθου Νίκη παγκορασίδα 1ης χρονιάς κατέκτησε την 2η θέση και πήρε ασημένιο μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό και στο σχοινάκι και τη 4η θέση στο ελεύθερο πρόγραμμα.
Η Λυκάκη Κορίνα παγκορασίδα 1ης χρονιάς κατέκτησε την 1η θέση και πήρε χρυσό μετάλλιο στο στεφάνι και 8η θέση στο σύνθετο ατομικό.

Η Ρίζου Ελένη παγκορασίδα 1ης χρονιάς κατέκτησε την 1η θέση και πήρε Χρυσό μετάλλιο στην μπάλα.
Η Κουγιουμτζόγλου Μαρία παγκορασίδα 1ης χρονιάς πήρε την 4η θέση στην μπάλα.
Η Κεχαγιά Ελευθερία παγκορασίδα 1ης χρονιάς πήρε 7η θέση στο στεφάνι.
Η Ζαχαράτου Ναταλία κατέκτησε στην κατηγορία των κορασίδων την 8η θέση στις κορύνες.
Η Σαλπαδήμου Δέσποινα νεανίδα 3ης χρονιάς κατέκτησε την 5η θέση στις κορύνες.
Η Βασιλοπούλου Λυδία νεανίδα 3ης χρονιάς την 7η θέση στην κορδέλα
Η Πετρουλάκη Σταυρούλα νεανίδα 2ης χρονιάς κατέκτησε την 8η θέση στην κορδέλα.
Πολλά συγχαρητήρια σε όλες τις αθλήτριές μας και τις προπονήτριες τους που μας ανεβάζουν τόσο ψηλά .

Σας ευχαριστούμε!!!!

Φωστήρας: «Ζωντανός» με Μακρίδη, 1-0 τον Φωκικό

Ένα γκολ ήταν αρκετό για τον Φωστήρα προκειμένου να πανηγυρίσει την ένατη φετινή του νίκη, επικρατώντας 1-0 του Φωκικού στον Ταύρο
Η ομάδα του Τζάκι Ματάισεν ήταν σαφώς ανώτερη της αντιπάλου της και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι, σκοράροντας νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο για να «σφραγίσει» τους τρεις βαθμούς και να παραμείνει σε απόσταση… αναπνοής από την τετράδα της κορυφής του Νότιου Ομίλου.
Στο 52ο λεπτό του αγώνα ο Μακρίδης ήταν αυτός που νίκησε τον Μελίσσα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετικό βολέ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι «έχτισαν» στο προβάδισμά τους και στο 73’ έχασαν την ευκαιρία να πετύχουν δεύτερο γκολ, όμως η κεφαλιά του Ρουγκάλα πέρασε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Σεχολάρι στο 84’.
Ο Φωκικός τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς ο Θέος αποβλήθηκε στο 93’, βλέποντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.
ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Μοσχονάς, Αχείμαστος, Ρουγκάλας, Ζιαμπάρης, Τασουλής, Κακαράς, Γκίνο (88’ Σμυρλής), Τεγούσης, Λύρας, Μακρίδης (66’ Μουστογιάννης), Σεχολάρι
ΦΩΚΙΚΟΣ: Μελίσσας, Καλαγκάνης, Πολυχρονάκης, Σιμονιάν, Ασίγκμπα, Αλβάρεζ, Θέος, Σκαρίμπας, Ράντι (57’ Γεωργουσόπουλος), Φράγκος, Τζέκος.