Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2013

Ά ΕΣΚΑΝΑ:Tήν πρώτη της νίκη πέτυχε η Ελευθερία Μοσχάτου για την φετινή χρονιά επι της Ευριάλης με 67-73(39-35)

Tήν πρώτη της νίκη πέτυχε σήμερα το βράδυ η Ελευθερία Μοσχάτου επι της Ευριάλης με 67-73 έπειτα απο οκτώ συνεχείς ήττες και αυτή εκτός έδρας στο γήπεδο της Γλυφάδας.

Σήμερα λοιπόν  έσπασε το ρόδι και εμεις που είμαστε κοντά στην ομάδα απο καιρό, λέγαμε ότι θα έρθει και η νίκη για τα παιδιά της Ελευθερίας διότι την στιγμή που δουλεύουν και προσπαθούν θα ήταν άδικο να μην έρθει και η καλή εμφάνιση και πλέον για την συνέχεια περιμένουμε  και άλλα καλά  αποτελέσματα.

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 67-73(39-35)
Διαιτητές: Μπίκας  Ουσταμπασίδης
ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Καβάσιλας , Αντωνοπούλου): Παρίσος 11 Σκουλούδης 10 Κελέσης 5 Φούκος 1 Χιουτακα 12(1) Παπαπαδημητρ 11(1) Μαρκογιαννακης 5(1) Καλούδης 5(1) Δαγτζής 7(1)
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. (Τσαραπατσάνης ,Παπαναστασίου):   Σονίδης,  Κρασσάς 15(3), Παυλιάς 5(1),  Δέλιος 16(1) , Νώντας 23 , Βασιλόπουλος , Τζαφέρης 11(3) ,  Πέτσης,  Μαρκουίζος,  Λουκάτος 3(1)

Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

Αήττητη τερμάτισε τον α' γύρο η Ελευθερία Μοσχάτου σήμερα νίκησε την Προδευτική με 51-24

Αήττητη  τερμάτισε τον  α γύρο η Ελευθερία. Η ομάδα μας πήρε εξ αρχής διαφορά, αλλά δεν άνοιξε το εύρος του σκορ , έτσι η Προοδευτική κατάφερε να κρατήσει χαμηλά το σκορ  ενώ παρατάχθηκε με  λίγες παίκτριες.   Παράλληλα  εμείς σε ένα ματς που είχε κριθεί εύκολα εξ αρχής,  κρατήσαμε χαμηλό ρυθμό με μικρά  ξεσπάσματα  που προήλθαν από την αμυντική πίεση που ασκήσαμε.

Πολύ καλή εμφάνιση από την Κακλέα.
9η αγων.  2ου ομ. Α’ ΕΣΚΑΝΑ γυναικών  <> Κυριακή  01.12.2013 <> . Μοσχάτου  <> ώρα 15.30 <>
( Διαιτητές  :  Σκορδίλης   / Ταχματζίδου  )

Α.Ο. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ          51- 24   ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ Α.Ο.       (   16-05  ,  33-16  ,  46-1951-24  )

Α.Ο.Ε.Μοσχάτου
   ( Τσαραπατσάνης Σωτήρης / Παπαναστασίου Ιωάννης.) :  Κακλέα Νατάσα  22( 2 τριπ. ),   Μούλτση  Κατερίνα 2 , Θωμοπούλου Βασιλική 2Ζαχαροπούλου Ελπίδα  2 ,  Μπακετέα Μαρία 3 ,  Κωνσταντίνου Γεωργία © 9 ,  Χαλιβίδου Άννα Νικολ. ,  Καλάγια Εντόνα  , Ξεπαπαδέα Βίλλυ  8 , Μαυρίδου Μαρία Ελένη 3 , Ορφανού Σταυριάνα , (  δεν έπαιξε η Τζέμη Ναταλί  )        .

Α.Ο.Ε..Μ.. :   9/16 (56,3% ) -    18/46(39,1%) -  3Π  2/14(14,3%) <>  ασ.:  12 <> κλ. 17 <>  ταπ  -  <>(  ΡΑ 4 + 18 :> 42 )<> λάθ.  19

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ  ( Κλαδούχος  Βαγγέλης ) :  Μαρσίντα Τ. 2  ,  Κοσμή Ευαγγελία © 7 ( 1 τριπ. ),   Μπαρμπαρίγου Μ.-Ζ. 2  , Παντελακάκη  Α.-Μ. 7 ,  Χριστοπούλου Μ.  , Χατζηγεωργίου Α.  4  ,  Αγγελοπούλου Μ.  2Αλεξίου  Ο. ( δεν έπαιξαν  οι :   Μουχλιανίτη  Β. ,  Μπαξεβάνη Α. )   .

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ :    5/10 (29,4% ) -    8/38(32,4%) -   1/  4(25,ο%) <> ασ.:  3  <> κλ.  6  <> ταπ  3  - <> (  ΡΑ 27 + ΡΕ 12 :> 39 ) <> λάθ.  30

Μουχλιανίτη  Β.  , Μπαξεβάνη Α.

Επόμενος αντίπαλος στην 2η αγωνιστική του β γύρου (παρεμβάλεται ρεπό στην 1η)  ο Έσπερος Καλλιθέας .   Ο αγώνας θα γίνει την Κυριακή  15.12.2013 ,  στις 15.30, στο Μοσχάτο.  Εν τω μεταξί την Παρασκευή 06.12.2013, στην Καλλιθέα στο κλειστό του Εσπέρου (21.45), αντιμετωπίζουμε στα προημιτελικά του κυπέλλου για το τελευταίο εισιτήριο που απομένει για το Φάιναλ-4 του κυπέλλου τις νεανίδες του Ικάρου Καλλιθέας.

Προανήγγειλε... αποχωρήσεις

«Εκκαθαρίσεις» προανήγγειλε ο Ματάισεν, μετά τη σημερινή ήττα στον Βόλο. «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό Βόλου. Είδαμε ένα ωραίο παιχνίδι, αλλά περίμενα περισσότερα από την ομάδα μας.

Είμαι απογοητευμένος. Εμείς παίξαμε καλά μόνο στο πρώτο ημίχρονο, μετά η διαφορά ήταν μεγάλη. Συγγνώμη για την απόδοσή μας. Περίμενα να παίξουμε καλύτερα. Πρέπει να εξετάσω τώρα ποιοι παίκτες μπορούν να αντεπεξέλθουν στο υψηλό επίπεδο. Έχουμε ένα ωραίο σχέδιο, αλλά πρέπει να βρούμε περισσότερη ποιότητα», είπε ο τεχνικός του Φωστήρα.

Τήν πρώτη φετινή του νίκη πέτυχε ο Αγιαξ Ταύρου επι της Δάφνης Παλαιού Φαλήρου με 2-1.

Τήν πρώτη φετινή του νίκη πέτυχε ο Αγιαξ Ταύρου σήμερα στο Χ Παυλίδης επι της Δάφνης Παλαιού Φαλήρου με 2-1 για το πρωτάθλημα του πρώτου ομίλου

ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ Χ., ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Π., ΤΟΥΜΠΑΚΑΡΗΣ Ι.0-2
3.ΓΚΥΖΙΑΚΟΣ - ΑΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΚΥΨΕΛΗΣ (ΑΛΕΠΟΤΡΥΠΑΣ)

ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ Α., ΜΕΙΝΤΑΝΑΣ Α., ΧΑΡΙΤΟΣ Ν.0-0
8.ΑΓΙΑΞ ΤΑΥΡΟΥ - ΔΑΦΝΗ Π.ΦΑΛΗΡΟΥΤΑΥΡΟΥ Β΄ (Χ.ΠΑΥΛΙΔΗΣ)

16. ΔΑΦΝΗ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ0110011624

Iσοπαλία 1-1 ο Πολυκράτης με την ΑΕ Νίκαιας.

Αδικη ισοπαλία (1-1) με την ΑΕ Νίκαια για την ομάδα μας, που ήταν καλύτερη και έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι στο 1-0. Επιθετικό φάουλ πριν το (σωστό) πέναλτι με το οποίο ισοφάρισαν στο 87’ οι φιλοξενούμενοι.

Το ποδόσφαιρο είναι ο βασιλιάς των σπορ διότι δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος Αυτός, λοιπόν, όπως είναι γνωστό λέει πως όταν χάνεις ευκαιρίες να «κλειδώσεις» ένα παιχνίδι, τότε θα το πληρώσεις τις περισσότερες φορές, όπως κι έγινε με την ομάδα μας απέναντι στην ΑΕ Νίκαια.

Από το πρώτο λεπτό ο Πολυκράτης πατούσε καλύτερα από τον αντίπαλό του στον αγωνιστικό χώρο, είχε ψυχή, πάθος και προσπάθησε να χτυπήσει στις αδυναμίες της ΑΕ Νίκαιας. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο την καλύτερη φάση να την είχε ο αντίπαλος με τον Ορφανίδη να αποκρούει το καλό σουτ του Μαυράκη και στην επαναφορά ο Αρσενίδης να σκοράρει αλλά από θέση οφσάιντ και ορθώς ακυρώθηκε το τέρμα, αλλά στην επανάληψη η ομάδα μας προηγήθηκε στο σκορ σχεδόν με το… καλημέρα, όταν στο 53’ ο Ζερτίδης με κεφαλιά που βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και έπειτα κατέληξε στα δίκτυα του Μακρή για το 1-0.

Η Νίκαια μην έχοντας να χάσει τίποτα ανέβηκε στο γήπεδο, ο Πολυκράτης βρήκε χώρους στην επίθεση, έχασε ευκαιρίες να σκοράρει δεύτερο τέρμα και να καθαρίσει το ματς με χαρακτηριστικότερη αυτή του Σίντρε, όταν σχεδόν πάνω στη γραμμή από το γύρισμα του Μερκούρη δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα και το πλήρωσε…

Στο 87’ ο Μαυράκης κάνει επιθετικό φάουλ στον Γαργάλη, ο Ιωαννίδης δεν δίνει την παράβαση και στην εξέλιξη της φάσης ο Ροφάτης ανατρέπει τον επιθετικό της Νίκαιας με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Από εκεί ο Μελαμπιανάκης έγραψε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα και δίχως αμφιβολία αδικεί την ομάδα μας που άξιζε το τρίποντο.

Διαιτητής ήταν ο Ιωαννίδης με επόπτες τους Βεκρή και Καρφή.

ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ: Ορφανίδης, Μουντοκαλάκης (82’ λ.τρ. Καλογερόπουλος), Λάππας, Ροφάτης, Παπαδόπουλος, Γκινάι, Λουμίδης, Γαργάλης, Ζερτίδης (72’ Μεϊμαράκης), Σίντρε, Καραγιάννης (59’ Μερκούρης)

ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ: Μακρής, Κουκουλάς, Γαλακτερός (54’ Μπένα), Χαυτάκος, Τζίτζηρας, Γαλανομάτης, Καλογήρου (46’ Τζαβέλας), Μελαμπιανάκης, Μαναριώτης (74’ Τζελέπης), Μαυράκης, Αρσενίδης.

Ολυμπιακός Βόλου ο οποίος βρήκε αντίσταση για ένα μόνο ημίχρονο νίκησε 5-1 τον Φωστήρα.

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Ολυμπιακός Βόλου ο οποίος βρήκε αντίσταση για ένα μόνο ημίχρονο διαλύοντας 5-1 τον Φωστήρα.

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Foorball League Νότου έμεινε ο Ολυμπιακός Βόλου που επικράτησε εντός έδρας με άνετο τρόπο 5-1 του Φωστήρα. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών αγώνα ο Γκούρμα άνοιξε το σκορ για τους «ερυθρόλευκους».

Η απάντηση ήρθε στο 31’ όταν ο Σελοχάρι ισοφάρισε για τον Φωστήρα, ωστόσο από εκεί και πέρα μόνο μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κατσίκης στο 45’ έκανε το 2-1.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ξέσπασαν για να φτάσουν σε ακόμα τρία τέρματα. Ο Μελίσσης στο 64’ έκανε το 3-1 με τους Γκούρμα (80’) και Μπρέσκα (90’) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Γκίτκος, Καρράς, Αρβανίτης, Μελλίσης, Κόμνος, Ρόκας, Πόνσε (47’ Καπετάνος), Μπρέσκα, Κατσίκης (77΄Ακόστα), Δεινόπαππας (66’ Πινδώνης), Γκούρμα
ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Μοσχονάς, Ανδρίκος (27’ Γιαννούλης), Αχείμαστος, Κουλιμπαλί, Εμέκα, Κακαράς, Παναγιωτόπουλος, Σεχολάρι, Τασούλης, Βούζας (72’ Τεγούσης), Μακρίδης (72’ Κόντης)

Γ' ΕΣΚΑΝΑ:Tήν ήττα γνώρισε στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Λέων Μοσχάτου στο σημερινό ντέρμπι απο τον Σαρωνικό με 49-50 ένω΄σε όλον τον αγώνα είχε το προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα(14-8,29-18,40-29,49-50)

Παμπαίδες Β':Tέταρτη νίκη για τον Ίκαρο Καλλιθέας επί του Παλαιού Φαλήρου με 39-26 για το τουρνουά "Ανδρέα Μιαούλη''.

Ο Ίκαρος Καλλιθέας  μπορεί να μην ήταν τόσο καλός σήμερα όπως τις προηγούμενες φορές αλλά σημασία έχει ότι πήρε την τέταρτη σερί νίκη του  επί του Παλαιού Φαλήρου με 39-26 για το τουρνουά "Ανδρέα Μιαούλη''.

Και στα δύο πρώτα δεκάλεπτα oπου οι  ομάδες αγωνίστηκαν υποχρεωτικά δύο διαφορετικές πεντάδες βάση του κανονισμού ο Ίκαρος δεν ξεκίνησε τόσο καλά αλλά στην συνέχεια όμως κατάφερε να βελτιωθεί.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ προηγήθηκε με 3-0 μετά αδράνησε και το σκορ διαμορφώθηκε σε 3-6,5-8,7-8 και προς το τέλος του ξαναπέρασε μπροστά  με 10-8 και 14-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου από νωρίς μείωσε σε 14-12 αλλά το αξιοσημείωτο ήταν ότι ο Ίκαρος έβαλε το πρώτο του καλάθι 4'.23'' πριν την λήξη του κάνοντας το 16-12 και τελείωσε με 22-13.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Καλλιθέας έπαιξε πολύ καλύτερα από τα προηγούμενα δεκάλεπτα και κατάφερε να προηγηθεί με δεκαοκτώ πόντους διαφορά κάνοντας το 33-15.

Στο τέταρτο  με τρία τρίποντα του Πρεμεντή(9) το Παλαιό Φάληρο κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο τελικό 39-26.

Ο επόμενος αγώνας για την ομάδα του Ικάρου θα είναι με την Τriple Grawon  εκτός έδρας.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γαρδέλης ο οποίος ήταν πολύ καλός στο σημερινό του έργο.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα  (14-10,22-13,33-15,39-26)