Κυριακή 29 Δεκεμβρίου 2019

Η Ακλ έστειλε τις Εσπερίδες στο Final-4 του Κυπέλλου

Οι Εσπερίδες Καλλιθέας είναι η πρώτη ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησαν με 81-65, εκτός έδρας, της Ηλιούπολης.
Η απόδοση της Ρεμπέκα Ακλ, που τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα αλλά και η αποβολή της Χατζηλεοντή με πέντε φάουλ, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και με το σκορ στο 59-61, ήταν τα σημεία κλειδιά της αναμέτρησης.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις Εσπερίδες να παίρνουν ένα προβάδισμα επτά πόντων το φινάλε της πρώτης περιόδου (20-13). Οι γηπεδούχες είχαν την απάντηση, μείωσαν τη διαφορά και μετά τα μισά του δεύτερου οκταλέπτου, με ένα σερί 12-0, έκαναν το 28-33, 40-33, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 40-35. Στο πρώτο μισό της αναμέτρηση για την Ηλιούπολη Δασκαλοπούλου και Χατζηλεοντή είχαν από 12 πόντους ενώ για τις φιλοξενούμενες η Ακλ είχε 17 πόντους.