Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018

Η Εθνική Γυναικών δεν τα κατάφερε στο Μάντσεστερ και ηττήθηκε από τη Μεγάλη Βρετανία με 79-77

Η Εθνική Γυναικών δεν τα κατάφερε στο Μάντσεστερ και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Μεγάλη Βρετανία με 79-77, ωστόσο, έχει πιθανότητες να περάσει στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ του 2019. Με νίκη την προσεχή Τετάρτη επί του Ισραήλ στην Κοζάνη και νίκη της Πορτογαλίας επί της  Μ.Βρετανίας θα καταλάβει την πρώτη θέση του ομίλου. Από εκεί και πέρα αν κερδίσουν οι διεθνείς μας το Ισραήλ και η Μ.Βρετανία την Πορτογαλία, μπορεί η Ελλάδα να συμπεριληφθεί μέσα στις έξι καλύτερες δεύτερες των ομίλων και να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά πάντα σε σχέση με τα υπόλοιπα αποτελέσματα των άλλων ομίλων.
Η Ελλάδα στο Μάντσεστερ έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή, από το -16, έφερε τον αγώνα στα ίσα (71-71), αλλά κάποιες μικρές λεπτομέρειες της στέρησαν τη νίκη. Η Στέλλα Καλτσίδου στο πρώτο ημίχρονο και Μάλτση και Σπυριδοπούλου στο δεύτερο ήταν οι κορυφαίες για την Εθνική.
Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κλειστό με την Εθνική στο ξεκίνημα με τρίποντο της Καλτσίδου να προηγείται με 5-1. Η Μεγάλη Βρετανία, όμως άρχισε να βρίσκει λύσεις και να απαντά. Αρχικά ξέφυγε με 14-8 και στο δεύτερο δεκάλεπτο με 23-10 και 37-21 με τις Χάντι, Σάμουελσον και Τζόουνς να έχουν κάνει τη ζημιά.
Η Καλτσίδου που έκανε μεγάλο παιχνίδι μείωσε σε 41-35 στο 22’, αλλά άμεσα η Χάντι με τρίποντο και η Λίνταμ με βολές έδωσαν εκ νέου διαφορά στη Μ.Βρετανία (47-35).
Η Χάντι έφερε το παιχνίδι στο +13 (55-42 στο 25’20’’) με την Εθνική να μην καταθέτει τα όπλα. Η αρχηγός Εβίνα Μάλτση μείωσε με τρίποντο σε 55-45 και αμέσως μετά η Σπυριδοπούλου με βολές διαμόρφωσε το  55-47. Η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει και με τρίποντο της Μάλτση που ήταν εκπληκτική στο β΄ημίχρονο η διαφορά έφτασε στο -5 (59-54). Η Σπανού έκανε το 61-56 και η Γέμελος το 61-58 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Γέμελος με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έφερε το ματς στον πόντο (61-60), αλλά ήρθε το τρίποντο από τη Σίμπσον που έκανε το 64-60. Ακολούθησε καλάθι της Καλτσίδου για να έρθει ένα ακόμη τρίποντο από τις Βρετανίδες (από τη Τζόουνς) που έκαναν το 67-62. Δυο βολές από τη Μάλτση μείωσαν τη διαφορά (67-64), με τη Λίνταμ από τη γραμμή του φάουλ να κάνει 69-64. Η Σωτηρίου βρήκε τη λύση (69-66), αλλά η Φαγκμπένλε απάντησε μέσα από το ζωγραφιστό.
Με εντυπωσιακό λέι άπ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος η Μάλτση έφερε τη διαφορά στο τρίποντο (71-68) και η Σπυριδοπούλου στο 37.20 με σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 ισοφάρισε σε 71-71. Το παιχνίδι πήρε μια δραματική μορφή. Η Τζόους με τρίποντο έκανε το 74-71 για να απαντήσει και πάλι η Σπυριδοπούλου (74-74). Η Σαμούελσον 1.36 από το τέλος ήταν εύστοχη από τη γραμμή των 6.75 κάνοντας το 77-74, ακολούθησε άστοχη επίθεση για την Εθνική, αλλά και για τη Μ.Βρετανία. Στη συνέχεια η Ελλάδα έκανε λάθος στην επαναφορά και η Λίνταμ 7 δευτερόλεπτα από το τέλος έκανε το 79-74. Ακολούθησε φαουλ στη Μάλτση στην προσπάθειά της για τρίποντο και με τρεις βολές 5 δευτερόλεπτα από το τέλος η αρχηγός μείωσε σε 79-77. Οι Βρετανίδες έκαναν λάθος στην επαναφορά με την μπάλα να βγαίνει έξω για την Εθνική δύο δευτερόλεπτα από το τέλος. Τελικά έγινε λάθος και από τις διεθνείς με τον αγώνα με τελειώνει με νίκη της Μ.Βρετανίας με 79-77.
Δεκάλεπτα: 16-8, 39-25, 61-58, 79-77
ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Γέμελος 4, Καλτσίδου 21(1), Μάλτση 19(2), Σπανού 4, Σπυριδοπούλου 15(4), Χριστινάκη 4, Κοσμά, Λύμουρα, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 6, Σωτηρίου 4, Σταμάτη.
Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Κεραμιδάς ανέφερε: «Το παιχνίδι για μας χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν τα πήγαμε καθόλου καλά στην επίθεση και στην άμυνα ήμασταν εκτός πλάνου. Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε η γνωστή Εθνική. Πιέσαμε στην άμυνα, ανατρέψαμε τη διαφορά, πήγαμε το ματς ως το τέλος και το χάσαμε στις λεπτομέρειες».
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Πορτογαλία επικράτησε με 75-72 του Ισραήλ.