Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018

Άνετα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός.

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 90-56 του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στο Δ.Α.Κ Γλυφάδας στο πλαίσιο της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στη συνέχεια του θεσμού.
Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν ρυθμούς από το δεύτερο δεκάλεπτο και μέσω της άμυνά τους κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα.
Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την προημιτελική φάση του Κυπέλλου το νικητή του ζευγαριού Καλύβια-Σπόρτιγκ.
Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο η Τζέσικα Τόμας με 20 πόντους, ενώ την ακολούθησαν οι Μίρνα Μάζιτς και Κατερίνα Σωτηρίου με 15 πόντους αμφότερες.
ΞΕΦΥΓΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση έχοντας στο παρκέ τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον.
Ο Θρύλος βρήκε σκορ στην αρχή με την Τόμας  από την περιφέρεια (3-5) αλλά και με την Παυλοπούλου (5-5). Η Τζόνσον με λέι απ έγραψε το 7-7 (5’46 για το δεκάλεπτο) και η Σωτηρίου την ακολούθησε από τα 6,75μ για το πρώτο προβάδισμα στο ματς (10-7).
Η Μάζιτς με δύο τρίποντα έστειλε την αναμέτρηση στο 18-12 για να φτάσει γρήγορα το ματς στο 22-14 με 1’11’’ για το τέλος της πρώτης περιόδου.
Με γκολ φάουλ της Σωτηρίου έγινε το 25-15 για να μπουν οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας να είναι στο 25-17.
Ο Ολυμπιακός με το έμμεσο τρίποντο της Τζόνσον και ένα ακόμα δίποντό της προηγήθηκε με 30-19. Οι «ερυθρόλευκες» αύξησαν την απόστασή τους από τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ στους 13 (32-19), για να μειώσει η ομάδα της Θεσσαλονίκης με ένα σερί της σε 34-27.
Το τρίποντο της Σπυριδοπούλου (37-27) και το ντράιβ της Μάζιτς έκαναν το 39-29, με τον Θρύλο να βρίσκει σκορ από τις βολές (Τόμας) για το  44-33 (1’15 για το ημίχρονο).
Απειλώντας ξανά από τα 6,75μ η Τόμας, αλλά και με ντράιβ, η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (49-33) για να κλείσει το ημίχρονο με δίποντο της Λίτση στο 51-34.
ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΡΥΘΜΟ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ
Άργησε ο Ολυμπιακός να συνδεθεί με το καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ έτρεξε ένα 9-0 σερί (51-43), για να το σταματήσει η Τόμας στη λήξη της επίθεσής της ομάδας του Πειραιά με δίποντο (53-43 με 6 λεπτά για τη λήξη της περιόδου).
 Η Αμερικανίδα γκαρντ με τρεις βολές στη συνέχεια και μία ασίστ στην Μάζιτς, βοήθησε για το 58-43, με τον Θρύλο να προηγείται  με 19 πόντους έπειτα δίποντο της Σωτηρίου (62-43).
Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν το ίδιο τέμπο και οδηγήθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ούσες 20 πόντους μπροστά στο σκορ (69-49).
Η Παυλοπούλου με τρίποντο έκανε το 72-51, η Κοσμά το 75-51 και ο Θρύλος είχε επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του στην αναμέτρηση.
Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στο συγκρότημα του Μασλαρινού, η Λίτση με τρίποντο αύξησε την απόσταση στους 27 πόντους αρχικά, με το ματς έπειτα από ντράιβ της Παυλοπούλου να πηγαίνει στο 84-53. Ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ της Μάζιτς για το 87-54 με τον Θρύλο στη συνέχεια να κατακτάει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν στις εγχώριες διοργανώσεις.
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 51-34, 69-49, 90-56
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 20 (6/7 βολ., 4/4 διπ., 2/3 τρίπ.), Μάζιτς 15 (2/4 διπ., 3/3 τρίπ., 4 ριμπ.), Σταμάτη, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 5 (1/2 τρίπ.), Παυλοπούλου 9 (1/1 τρίπ., 7 ασ.), Νικολοπούλου 4 (3 ασ., 4 ριμπ.), Σωτηρίου 15 (2/3 τρίπ., 2 ριμπ., 2 κλεψ.), Λίτση 7 (1/1 τρίπ., 2 ριμπ.), Τζόνσον 7 (4 ριμπ., 2 ασ.), Κοσμά 8 (5 ριμπ., 3 κλεψ.)
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Πολυμένη, Λύμουρα 16 (3), Κωτούλα 1, Λέξα, Καρλάφτη 10 (2), Κριμίλη 1, Ταρπάγκου 2, Καρακούλα, Τζέλου, Γκόβαν 3. Τζάκσον 15 (1), Ουίλιαμς 8
ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Ο Γιώργος Παντελάκης τόνισε μετά την αναμέτρηση ότι: «Δείξαμε καλό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού απέναντι στον ΠΑΟΚ. Πήραμε αυτό που θέλαμε με καλό μπάσκετ και με καλή άμυνα και τώρα πρέπει να κοιτάξουμε το επόμενό μας παιχνίδι. Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση των κοριτσιών και το πώς ανταποκρίθηκαν στο ματς.
Εμείς προκριθήκαμε στη συνέχεια του Κυπέλλου και πλέον το μυαλό μας είναι μονάχα στην αναμέτρηση με την Fenerbahce για την πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας».
Από την μεριά της, η Τζέσικα Τόμας δήλωσε ότι: «Πιστεύω ότι ξεκινήσαμε πολύ καλά τη σεζόν. Νικήσαμε όμως οφείλουμε να διορθώσουμε κάποια πράγματα στην επίθεσή μας αλλά και στην άμυνά μας. Πρέπει να χρησιμοποιούμε αυτά τα παιχνίδια για να βελτιωνόμαστε και να βγάζουμε στο παρκέ όσα δουλεύουμε στην προπόνησή μας».