Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2018

Φιλική ήττα του Εθνικού από τον Έσπερο Καλλιθέας με 79-73.

Φιλική ήττα από τον Έσπερο Καλλιθέας γνώρισε η ομάδας μας στο κλειστό της Καλλιθέας, καθώς ηττήθηκε με 79-73. Ο Θοδωρής Παλαιοχωρίτης δοκίμασε αρκετά πρόσωπα και σχήματα ενόψει της συνέχειας των υποχρεώσεων της ομάδας μας στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Ο Έσπερος ξεκίνησε δυνατά το ματς και με 3/3 τρίποντα προηγήθηκε με 9-2. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι από τη γραμμή του τριπόντου και προηγήθηκαν με 17-6. Η ομάδα σιγά σιγά βρήκε ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Χουγκάζ μείωσε σε 19-14.

Η ομάδα μας συνέχισε το σερί της και πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (19-21). Οι γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν λύσεις επιθετικά και ανέκτησαν το προβάδισμα του σκορ (32-26). O Έσπερος Καλλιθέας κράτησε σταθερά το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (44-35).

Οι δύο προπονητές συνέχισαν να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα και στο δεύτερο μέρος. Ο Έσπερος Καλλιθέας κράταγε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και 2’ πριν το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά με 60-51. Ο Ρόμπερτ Χουγκάζ συνέχισε να είναι καλός και με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 60-58 και μάλιστα η ομάδα μας ισοφάρισε σε 60-60.

Η ομάδα μας δεν σταμάτησε και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 69-66 5’ πριν το φινάλε του ματς. Στα τελευταία λεπτά ο Θοδωρής Παλαιοχωρίτης προχώρησε σε αρκετές αλλαγές και έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές αλλαγές και έκαναν την ανατροπή και πήραν τελικά τη νίκη με 79-73.

Δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 60-60, 79-73