Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018

Φιλική ήττα του Περιστερίου στην παράταση από τον ΠΑΟΚ

Στο τελευταίο και πιο δυνατό φιλικό της παιχνίδι, η Κ.Α.Ε. Περιστέρι Βίκος Cola ηττήθηκε στην παράταση από τον ΠΑΟΚ με 90-92
Με τους Ben Bentil, Ed Daniel και Γιάννη Αγραβάνη να κάνουν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησε δυνατά και με εξαίρεση μόλις μία φορά, δεν έχασε τα ηνία έως ότου ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Στον δρόμο για τα αποδυτήρια, το σκορ ήταν στο 49-40 και με την επιστροφή από αυτά, στο 56-46. Ο Ryan Harrow με ζευγάρι εύστοχων έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για να την “απογειώσουν” οι Steven Gray και “Kee-Kee” Clark. Ο πρώτος έκανε το 59-46 κι ο δεύτερος το +15 όταν ευστόχησε από το τρίποντο για το 73-58 στο 29ο λεπτό.
Εν τέλει, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 73-62 με την τέταρτη να βρίσκει το Γ.Σ.Π. να δέχεται ένα επί μέρους 3-16 για το 76-78 στο 36ο λεπτό. Πέντε πόντοι από τους Clark και Gray έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (83-80) αλλά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση από την στιγμή που ο Λίνος Χρυσικόπουλος του ΠΑΟΚ ευστόχησε σε τρίποντο και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος αστόχησε στην τελευταία φάση της κανονικης διάρκειας.
Στο έξτρα πεντάλεπτο, κάρφωμα και καλάθι του Ντάνιελ έκαναν το 87-85 για τον Γ.Σ.Π. το τρίποντο του Βασιλόποουλου διατήρησε την διψήφια διαφορά (90-88) με τον 34χρονο forward να γίνεται ο… μοιραίος καθώς, ξανά στην τελευταία φάση, δεν κατάφερε να “απαντήσει” στον Γιάννη Αθηναίου με αποτέλεσμα η ΚΑΕ Περιστέρι Βίκος Cola να ολοκληρώσει με ήττα τα φιλικά της παιχνίδια.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-40, 73-62, 83-83 (κ.δ), 90-92 (παρ.)
Κ.Α.Ε. Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 2, Μουράτος 6, Ντάνιελ 16, Βασιλόπουλος 16 (3), Κλαρκ 5 (1), Σίρκο 6, Γκρέι 17 (5), Μπεντίλ 9 (1), Χάροου 13
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10, Μορέιρα 16, Χρυσικόπουλος 9 (1), Κόνιαρης 7 (1), Μαργαρίτης 4, Ζάρας 5 (1), Πόουπ 7 (1), Χάτσερ 14 (2), Αθηναίου 15 (3), Γκάρετ 5