Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2018

Α2 Γυναικών:Παραμένει στην δεύτερη θέση η Ελευθερία Μοσχάτου,νίκησε την Αγία Παρασκευή με 67-59...Αποτελέσματα 14 ης αγωνιστικής

Σημαντική νίκη για την Ελευθερία. Η Αγία Παρασκευή έκενε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα, και προς το τέλος του α΄δεκαλέπτου η Ελευθερία αντέδρασε και έφερε το ματς σε ισορροπία. Η μεγάλη παραγωγικότητα πόντων δεν συνεχίστηκε. Στο β΄δεκάλεπτο που κύλησε αμφίρροπο, και πάλι προς την λήξη του η  Ελευθερία δημιούργησε την διαφορά του ημιχρόνου. Στο γ΄δεκάλεπτο η Ελρυθερία πήγε την διαφορά στους 19, οπότε ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να αντιδράσουν, τουλάχιστον να εξουδετερώσουν την απειλή να ξεφύγει το ματς.

Έτσι στο δ' δεκάλεπτο, η Αγία Παρασκευή έκανε την ύστατη προσπάθεια, και στην μέση της περίοδου η διαφορά αυξομειώνονταν μεταξύ 11-5 πόντων, μετά από ένα δίλεπτο μεγάλης ευστοχίας. Όμως η Ελευθερία, αντέδρασε και κράτησε μια διαφορά αασφαλείας, ενώ η Αγία Παρασκευή διαμαρτύρεται για ένα τρίποντο, που επετεύχθη, και θα έδινε κάποια ελπίδα στην Αγία Παρασκευή, ενώ οι διαιτητές έδιναν αμυντικό φάουλ εκτός φάσης σε βάρος μας.

Όμως το φάουλ σφυρίχθηκε ξεκάθαρα πριν αρχίσει η προσπάθεια για σουτ, στην ουσία ενδεχομένως πριν καν η σουτέρ πάρει την μπάλα, και μάλιστα η άμυνα είχε σταματήσει αλλά και η κίνηση των επιτιθέμενων.

Δεκάλεπτα: 23-24, 34-26, 52-39, 67-59
ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Τσαραπατσάνης, Παπαναστασίου): Κακλέα , Τζουγκράκη 14 (2), Χελιώτη 16, Μίχου 16, Ζαχαράκη 2, Σπαθάρη 8 (2), Ξεπαπαδέα 11, Καρανάσιου, Κρίτσαλου.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος, Στρατάκος): Πεσκατζίου 5, Γκάνια , Γρίσπου 1, Βαμβακά 7, Κλείτσα 8 (2), Πετυχάκη Σ. , Πολιτοπούλου 16 (3), Σαπαλίδου , Πετυχάκη Χ. 16, Αμίτση , Κούκη 6.

Διαιτητές:  Δαβιδέλης, Κούλης
Δεκάλπετα: 5-19, 16-43,29-55, 39-66
ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ (Χλαουτάκης): Παπαδοπούλου, Κουτσοδήμου, Σπύρη 2, Τζάρου 3, Νεαρχάκου 12, Δροσοτάκη, Οικονομάκη Κ. 8, Οικονομάκη Ζ. 4, Μουτεβέλη 2,  Πούλη 3, Τσελεπίδου 2, Γιαννοπούλου 3(1).
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Σόφτσης):  Τσαφαρά 5, Παυλοπούλου, Φουρακη Β. 11(3), Δανδουλάκη Α. 2, Σαλιάι 8(1), Ιωαννίδου 17(5), Κουγιανού, Νίξινα 12, Σιδέρη 8, Καράλη 1, Φουράκη Στ. 2.

Ηλιούπολη – Αρης Πετρούπολης 61-51
Διαιτητές: Καλογριάς, Χριστοδουλάκης
Δεκάλεπτα: 7-16, 31-35, 46-46, 61-51
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γερεουδάκης – Στανέλλος): Ευαγγελατου Α., Κουταλιανού, Μηνά, Θεοδώρου 9, Καλοπίτα, Πράπα 16, Πετράκη 7, Στεφάνου 17(2), Καββαδά, Οικονομίδου 8, Φρίμα, Ντάνου 4.
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιαννουλάκης): Γούλα Φ., Ναυροζίδου 6, Γουλα Π. 2, Μαρίνη 8, Βιντσιλαίου 11, Καββαδία, Καπελέρη, Αρβανίτη 4, Ανωγειαννάκη 18, Λίγκρη, Φάσουρα 2, Κομματα.

Διαιτητές: Ελ Ανύ - Ασλανίδης
Δεκάλεπτα: 14-14, 19-24, 39-33, 55-46
ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Βερροιόπουλος): Βυζεντίνη 2, Ζουμπεράκη, Ισκίογλου 19(2), Ζουρνή 9(1), Πατέρα 7(1), Μάνου 6,  Κελλάρη 12(3), Χαϊκάλη.
ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ (Κατσικτσόγλου): Πρασιανάκη 2, Δερμιτζάκη, Σκορδιλάκη, Σκουμπάκη 4, Κουφογιάννη 13, Ψυχογιού 10(1), Καζαντζή 9(1), Δασκουλίδου 2,