Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2017

Ο Εσπερος Καλλιθέας νίκησε εκτός έδρας τον Αρη Πετρούπολης 72-71 στο εξ αναβολής αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ' εθνικής κατηγορίας

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ' εθνικής κατηγορίας ο ΕΣΠΕΡΟΣνίκησε εκτός έδρας τον ΑΡΗ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ με σκορ 72-71 (38-34) και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.
Ήταν η τέταρτη νίκη του ΕΣΠΕΡΟΥ σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες, αλλά τη φορά αυτή ήρθε πολύ δύσκολα. Ίσως επηρέασε το γεγονός ότι οι νικητές έφτασαν στο γήπεδο της Πετρούπολης 15 μόλις λεπτά πριν από την έναρξη του αγώνα, εξαιτίας της κυκλοφοριακής συμφόρησης που οφειλόταν σε συρροή δυσμενών συνθηκών (διαδηλώσεις, αποκλεισμοί δρόμων, χριστουγεννιάτικη κίνηση).
Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (10' 15-17, 20' 34-38), οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 12 πόντων (30' 61-49), προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι και δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος (37'30'' 69-64). Ακολούθησε ένα 8-0 σερί του ΕΣΠΕΡΟΥ με δύο τρίποντα του Κατσούρη και δύο εύστοχες βολές, που μετέτρεψε το σκορ σε 69-72. Οi γηπεδούχοι μείωσαν σε 71-72 με τη λήξη του αγώνα.
Δεκάλεπτα: 15-17, 34-38, 61-49, 71-72.
Διαιτητές: Λύρας, Αθανασόπουλος.
ΕΣΠΕΡΟΣ (Μάντζαρης, Γράψας): Αγγελόπουλος 4, Καραγιαννίδης 6, Χατζηκίδης 11 (1), Καρλάφτης, Χαρούνι Ν. 2, Κατσούρης 19 (4), Κρητικός 4, Βλασσόπουλος 2, Χαρούνι Κ. 19, Καράμπελας, Βάρσος, Πρόγκας 5.
ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος, Κωνσταντινόπουλος): Μόκκας 12 (1), Βενιτουράκης 14 (1), Χανιάς 6, Κουλούρης, Λιακόπουλος, Μπαζιώτης, Μπούτρης 8, Γιατράκος, Παντελιάδης 8 (1), Μακρυγιάννης 5 (1), Μπέλη 18, Καράμπελας.