Σάββατο 29 Απριλίου 2017

Πανελλήνιο ΕΦήβων: Ολυμπιακός-Προμηθέας Π. 78-75

Υστερα από συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο Ολυμπιακός επικράτησε με 78-75 του Προμηθέα Πάτρας πετυχαίνοντας την δεύτερή του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 20 πόντους στο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο, η ομάδα της Αχαϊας κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ.
Με πέντε προσωπικούς πόντους του Αρσενόπουλου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο δίλεπτο. Ο Βύρλας με γκολ-φάουλ πέτυχε τους πρώτους πόντους της ομάδας της Πάτρας, όμως η ομάδα του Πειραιά πήρε προβάδισμα με 11-5 στο τέταρτο λεπτό.  Ο Προμηθέας με σερί 7-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (11-12) και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 8ο λεπτό, όταν ο Ολυμπιακός ξαναπήρε διαφορά πέντε πόντων (21-16).

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (35-24) στο 13ο λεπτό με καλάθι του Φιλά και το έφεραν στο +20 (53-33) στο 18΄.
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε εντυπωσιακά για τον Προμηθέα, που μείωσε σε 57-55 με σερί 18-0 μέσα σε έξι λεπτά με εντυπωσιακή απόδοση από τον Κυριλή.  Έτσι το παιχνίδι απέκτησε απρόσμενα ενδιαφέρον, καθώς λίγο αργότερα η ομάδα της Πάτρας ισοφάρισε σε 59-59. Με σερί 7-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 66-59 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Προμηθέας μείωσε σε 68-66 στο 34ο λεπτό με βολή του Βύρλα, ενώ ο Ολυμπιακός με τέσσερις πόντους από τον Αρσενόπουλο ξαναπέρασε με 72-66. Ο Βύρλας μείωσε σε 72-68 στο 36΄ και ο Γερονίκος ξανάδωσε διαφορά έξι πόντων στους «ερυθρόλευκους». Ο Γκάτζιος με τρίποντο μείωσε σε 74-71, όμως ο Αρσενόπουλος έκανε το 76-71. Ο Κυριλής με σουτ και μία βολή έκανε το 76-74, 40 δεύτερα πριν το τέλος. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν λάθος, όμως ο Γκάτζιος αστόχησε σε τρίποντο. Ο Τσουμάνης με μια βολή έκανε το 77-74 και ο Κυριλής με άλλη μία έφερε τη διαφορά στους δύο. Το τελικό 78-75 διαμόρφωσε ο Αρσενόπουλος πάλι από τη γραμμή των βολών.
Δεκάλεπτα: 27-20, 57-37, 66-59, 78-75
Διαιτητές: Παντελίδης-Ταρενίδης
Ολυμπιακός (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 9 (1), Μπαλλής 2, Μερισιώτης, Στριγγάς, Παπαγεωργίου 5 (1), Τζαϊδάς 2, Φιλά 12, Αρσενόπουλος 33 (4), Γερόνικος 8, Κατσίμπας, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 7.
Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος, Τσιακμάς 6 (1), Κουμουνδούρος 3 (1), Κυριλής 21, Μαντζούκας, Δατσιάδης, Σανδραμάνης 25 (1), Μπαρδάκας, Βύρλας 12, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 8 (2), Γραμματικός.
Χρυσανθόπουλος: «Χαλαρώσαμε στην τρίτη περίοδο»
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Χρυσανθόπουλος, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Μπήκαμε πολύ χαλαρά στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να καλύψει τη διαφορά με την οποία προηγούμασταν. Προσπαθούσαμε με ατομικές ενέργειες να πετύχουμε καλάθι και δεν το καταφέρναμε. Τελικά ήρθε η δεύτερη επιτυχία και τώρα το μυαλό μας είναι στα δύο επόμενα παιχνίδια που είναι καθοριστικά για την εξέλιξη του τουρνουά».