Παρασκευή 6 Ιανουαρίου 2017

Με το δεξί ξεκίνησε την νέα χρονιά η Ελευθερία Μοσχάτου που νίκησε εκτός έδρας τον Μίλωνα με 59-73 στο αναβληθέν αγώνα.

Η Ελευθερία Μοσχάτου είχε σε αυτόν τον αγώνα αυτό που της έλειψε για πολύ καιρό την διάθεση και την πίστη για νίκη που ο καινούργιος προπονητής τηςΑνδρέας Κουτσούρης  σίγουρα συνέβαλλε σε αυτό, έτσι η ομάδα μας σε 12 αγώνες πέτυχε την τρίτη της νίκη και αισιοδοξεί για την συνέχεια ότι θα πάει ακόμη καλύτερα.

Το σημερινό παιχνίδι ξεκίνησε με χρόνο 3'.56'' και το σκορ 8-5 υπέρ του Μίλωνα.Η γηπεδούχος ομάδα έκανε πολύ γρήγορα το 10-5 και η Ελευθερία μείωσε σε 10-7 με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 13-14 υπέρ της Ελευθερίας.Γρήγορα φάνηκε ότι  ομάδα μας  έπαιζε πολύ καλά και ότι μέχρι το τέλος του αγώνα θα είναι μέσα στο παιχνίδι διότι οι παίκτες μας ήταν πολύ σωστοί και είχαν πολύ καλό ρυθμό.Στην συνέχεια το σκορ διαμορφώθηκε σε 16-16,18-18 σε αυτό το σημείο τραυματίστηκε ο Παρασίδης (ελπίζουμε να επανέλθει σύντομα)αλλά η Ελευθερία συνέχισε να παίζει  καλά και να δείχνει να έχει αιφνιδιάσει  τον αντίπαλό της.
Το ημίχρονο τελείωσε 30-33 υπέρ της ομάδας μας.Πέττας,Παυλιάς ,Παπατρέχας αλλά και Στουραϊτης Κόλλιας ήταν καταπληκτικοί.

Στην επανάληψη ο Μίλωνας  πίεσε για να πάρει το προβάδισμα στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές σε 42-42 και 44-44 από εκεί και μετά τα δικά μας παιδιά ιδιαίτερα με τον φανταστικό Πέττα να σκοράρει συνεχώς  τον Παυλιά κάνει σχεδόν τα  πάντα αλλά και τον Στουραϊτη να κρατά γερά τον Καρακώστα,  ήταν αδύνατο να μην έλθει αυτή η νίκη (59-73)η οποία πλέον δίνει πολύ καλή ψυχολογία για την συνέχεια.