Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2017

Α1 Γυναικών:Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός

Αήττητος ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός ο οποίος για την 11η αγωνιστική επικράτησε στο κλειστό της Εργάνης με 79-59 του Αθηναϊκού.
Με τις Παντέλη και Δασκαλοπούλου να τον οδηγούν επιθετικά ο Αθηναϊκός ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Σταμάτη με 2/2 τρίποντα έδωσε ένα αέρα οκτώ πόντων στον Ολυμπιακό δυο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου (9-17) η οποία ολοκληρώθηκε με 17-21.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "ερυθρόλευκες" έτρεξαν πιο πολύ και ανέβασαν τη διαφορά στο συν δώδεκα πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ενώ έφτασε και στη μέγιστη τιμή της, στο συν 18, τρία λεπτά αργότερα (21-39) πριν μειώσει η ομάδα του Γαβρίλου Καλογερόπουλου με ένα σερί 6-0 και πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 29-39.