Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2016

Ισoπαλία (0-0) στο Μοσχάτο ανάμεσα στον Εθνικό και την Προοδευτική,

Ισόπαλο χωρίς γκολ (0-0) έληξε το παιχνίδι στο Μοσχάτο, ανάμεσα στον Εθνικό και την Προοδευτική, σε αγώνα για την 12η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Aπό έναν βαθμό αυτόν της ισοπαλίας, έβαλαν στο σακούλι τους Εθνικός και Προοδετική, με τους «βυσσινί» να συνεχίζουν το μέχρι τώρα αήττητο τους. Στα του αγώνα η ομάδα του Πάρη Ανδράλα, έμεινε με παίκτη λιγότερο μόλις στο 1΄, λόγω της αποβολής του Καλαϊτζίδη για χτύπημα εκτός φάσης στον Μπένα.
Παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα οι φιλοξενούμενοι, ήταν αυτοί που στο 18΄ είχαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, με την κεφαλιά του Ζελέκου να αποκρούεται εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Βουτσινά. Η απάντηση από πλευράς της ομάδας του Θύμιου Γεωργούλη, ήρθε στο 22΄ με το σουτ του Λεωνιδόπουλου να φεύγει λίγο άουτ από την εστία του Μπαντίκου.
Από το σημείο εκείνο κι έπειτα οι «κυανόλευκοι» έχοντας υπέρ τους και το αριθμητικό πλεονέκτημα, απείλησαν εκ νέου στο 43΄ με το σουτ του Παυλάκη από καλή θέση να καταλήγει άουτ, με το υπάρχον αποτέλεσμα να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη και παρά τις όποιες προσπάθειες των «κυανόλευκων» ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν συνέπεια, εκτός από την φάση του 89΄ όπου το σουτ του Χατζησάββα σταμάτησε στο δοκάρι του Μπαντίκου, με αποτέλεσμα το στείρο 0-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Θύμιος Γεωργούλης): Βουτσινάς, Στασινός, Γερόλυμος, Μπένα (15΄λ.τρ. Μαντζώρος), Μπεχλιβανίδης, Λεωνιδόπουλος, Κατίδης, Κομνηνός (80΄Σωπάσης), Σουλελές, Χατζησάββας, Παυλάκης.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Πάρης Ανδράλας): Μπαντίκος, Τσαραούσης, Καλαϊτζίδης, Ζίζηλας, Θεοδωράκης, Μπέλερης, Πέππας (65΄Αριανούτσος), Πατσατζόγλου, Ζελέκου (46΄Μπεσού), Λέκκας, Κανελλόπουλος (83΄Μανιδάκης).