Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2015

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Εθνικός επικρατώντας επί του Παγκρατίου με 83-63 στο κλειστό του Έσπερου

Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν πέτυχε η ομάδα μπάσκετ του Εθνικού επικρατώντας επί του Παγκρατίου με σκορ 83-63 στο κλειστό του Έσπερου στον εξ αναβολής αγώνα για την 1η αγωνιστική
του πρωταθλήματος της Α2. Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι βρίσκοντας λύσεις κάτω από το αντίπαλο καλάθι, με το Παγκράτι πάντως να αποδεικνύεται μαχητικό και το 22-20 της πρώτης περιόδου να φαίνεται να αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου, μάλιστα, μείωσαν στην ελάχιστη διαφορά στα μέσα της δεύτερης περιόδου (30-29), αλλά ένα «ξέσπασμα» της ομάδας μας, με τους Βασιλόπουλο και Γκιζογιάννη να δίνουν το «σύνθημα» και τον Τζώλο να «εκτελεί» τους αντιπάλους του με δύο σερί τρίποντα στο τέλος του ημιχρόνου, έφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (51-37). Το Παγκράτι δεν τα παράτησε και προσπάθησε μεθοδικά να μειώσει τη διαφορά, «ψαλιδίζοντας» τη μέχρι το -9 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (63-54). Στο τέταρτο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να παίζει πολύ καλό μπάσκετ, η διαφορά έφτασε στους +20 με τον Εθνικό τελικά να επικρατεί με το 83-63 για την πρώτη νίκη της σεζόν στον πρώτο εντός έδρας αγώνα για το πρωτάθλημα. Επόμενος αγώνας: Εθνικός - Προμηθέας το Σάββατο 24/10 στις 17:00 στο Κλειστό του Έσπερου Καλλιθέας (Τηλεοπτική μετάδοση: ΕΡΤ2).

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Μαγκλογιάννης, Θεοδωρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 22-20, 51-37, 61-51, 83-63.

Εθνικός (Βλάχος): Μάντζαρης 11 (1), Τζώλος 13 (2), Τότσιος 10 (1), Βασιλόπουλος 11 (2), Βουγιούκας 4, Παλαιοχωρίτης, Ράπτης 2, Γκιζογιάννης 12, Μαγκουνής 14, Τζιάλλιας 2, Ψυλέας 4.

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 8, Παναγιωταράς 2, Παπαδιονυσίου 10, Φακοπουλίδης, Μοτσενίγος 8, Αντωνάκης 7 (1), Σπανός 3 (1), Κουτρούλιας 17, Σαχπατζίδης 2, Λεκάκης, Περσίδης, Μήτσιαλος 6.