Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2015

Η Ελλάδα στους οχτώ του Ευρωμπάσκετ, νίκησε με 75-54 το Βέλγιο.

Η Ελλάδα είναι στους οχτώ του Ευρωμπάσκετ.
Το τελικό 75-54 επί του Βελγίου με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, έδωσε το εισιτήριο στην ελληνική ομάδα στο «Πιερ Μορουά» της Λιλ και πλέον περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Ισπανία-Πολωνία.
Το Βέλγιο έβαλε δύσκολα στην Ελλάδα. Με κάποιες δεύτερες επιθέσεις, αλλά και με κυρίως μακρινά εύστοχα σουτ, δεν επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να «ξεκολλήσει» από τη αρχή της αναμέτρησης. Έγινε σκιά της και παρέμεινε σκιά της σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ο Φώτης Κατσικάρης έβλεπε τους παίκτες του να υπερτερούν σε όλα τα σημεία του παιχνιδιού (ριμπάουντ, ασίστ, άμυνα), αλλά η υπεροχή αυτή δεν μπορύσε να μεταφραστεί σε μια διαφορά που θα τους έκανε να αισθανθούν «ασφαλείς». Από την άλλη η αυτοπεποίθηση ήταν εμφανής σε κάθε κίνησή τους στο παρκέ. Το πρώτο μισό έκλεισε 34-31, με την Ελλάδα να κρατάει το καλύτερο για το δεύτερο ημίχρονο.
Η άμυνα βελτιώθηκε αισθητά, ενώ και στην επίθεση οι συνεργασίες ήταν παρούσες για να βοηθήσουν την ελληνική ομάδα να δημιουργήσει μια διαφορά και σταδιακά να την αυξήσει. Το 40-36 (22’20’’) έγινε 51-41 (26’17’’), το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 57-42, ενώ στο τέταρτο η απόσταση έγινε ακόμη μεγαλύτερη, φτάνοντας στο +20 (62-42) από τον Γιάννη Μπουρούση και στο +27 (71-44) με την Ελλάδα να κρατά πια την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ 2015 στα χέρια της ως το τελικό 75-54.
Αντίπαλός της θα είναι την Τρίτη 15/9 ο νικητής της αναμέτρησης Ισπανία-Πολωνία.
Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Χιμένεθ (Ισπανία), Ζάστσουκ (Ουκρανία)
Δεκάλεπτα: 16-15, 34-31, 57-42, 75-54
Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 14, Ζήσης 6, Σπανούλης 7 (6 α), Καλάθης 4 (5 α), Περπέρογλου 2, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 1, Κουφός 13 (9ρ), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 10 (10ρ)
Βέλγιο (Κάστεελς): Μπόσκο 2, Βαν Ρόσομ 13, Ερβέλ 2, Μουεμά, Ταμπού 6, Σερόν, Μουκούμπου, Ζιλέτ 14, Ντε Ζέου, Τουμπά 2, Σαλουμού 5, Λοτζέσκι 10