Δευτέρα 7 Σεπτεμβρίου 2015

Νικηφόρο ήταν και το δεύτερο φιλικό για τον Εθνικό που επικράτησε επί του ‘Ικαρου Νέας Σμύρνης με 73-58

Νικηφόρο ήταν και το δεύτερο φιλικό για τον Εθνικό που επικράτησε το Σάββατο 05/09 επί του ‘Ικαρου Νέας Σμύρνης με σκορ 73-58 στο κλειστό του Έσπερου. Το ξεκίνημα ήταν δυνατό με τον Ανδρόνικο Γκιζόγιαννη να κάνει «ποδαρικό» για τους «κυανόλευκους» και το σκορ στο 10ο λεπτό να είναι 16-13 υπέρ του Εθνικού. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας «έτρεξε» ένα σερί 11-0 δίνοντας αέρα στο σκορ και στο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν το +20 (45-25).

Η διαφορά του σκορ έπεσε στην επανάληψη καθώς οι αλλαγές και οι πειραματισμοί της τεχνικής ηγεσίας από τη μία και η κούραση που ήταν εμφανής όπως επίσης και η διαφορά δυναμικότητας έφεραν στο +12 (60-48) στη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε νίκη υπέρ του Εθνικού με 73-58. Επόμενη φιλική αναμέτρηση για την ομάδα μας, την Τετάρτη 09/09 με αντίπαλο τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου εκτός έδρας.