Τετάρτη 29 Ιουλίου 2015

Ευρωπαϊκό U18: Την καλύτερή εμφάνιση της πραγματοποίησε η Εθνική Ελλάδος απέναντι στην Τουρκία όπου την νίκησε με 54-77.

Η Ελλάδα πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση, απέναντι σε ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης και έφτασε στη νίκη με το 77-54 επί της Τουρκίας.
Αύριο στις 9.15μ.μ. για την 3η αγωνιστική της
Β’ Φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία, για μια θέση στους προημιτελικούς.
Το πόδι στο γκάζι και μυαλό. Ο συνδυασμός αυτός δεν μπορεί να χάσει στο μπάσκετ. Και αυτό φάνηκε να γίνεται στο ξεκίνημα του αγώνα για την ελληνική ομάδα. Μετά από τρία... αναγνωριστικά λεπτά στην αναμέτρηση η Ελλάδα έγινε ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα. «Χτύπησε» στην καρδιά της ρακέτας με τον Γιώργο Παπαγιάννη αρχικά, αλλά και με τον Βασίλη Χρηστίδη στη συνέχεια, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και άρχισε σταδιακά να χτίζει μια διαφορά που έφτασε στο +10 (4-14, 5’40’’) με τον Δίπλαρο να αφήνει την μπάλα στο καλάθι. Σκουλίδας και Μουράτος ήρθαν να προστεθούν στην εξίσωση επιθετικά, κάνοντας όμως παράλληλα και εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, πάνω στον πόιντ γκαρντ της Τουρκίας Ομέρ Αλ, αλλά και τον Φουρκάν Κορκμάζ αντίστοιχα. Ο σούπερ σταρ της Τουρκίας μάλιστα έμεινε στους δύο πόντους στον αγώνα. Λούντζης και Χαραλαμπόπουλος ήταν δύο ακόμη δυνατά χαρτιά για να αρχίσει η διαφορά να ανεβαίνει και να φτάσει στο 12-28 (12’). Σχεδόν δύο λεπτά αργότερα (14-30, 13’30’’) η Ελλάδα έδειξε να «κολλάει» επιθετικά. Η Τουρκία προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί, αλλά αυτή τη φορά ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τους παίκτες του να αντιδρούν πιο άμεσα, με τον Σκουλίδα να οδηγεί στο +18 (20-38) με τρίποντο από τη γωνία και τον Μουράτο να βρίσκει διαδρόμους, αλλά και να παίζει πιεστική άμυνα στην περιφέρεια. Κι όλα αυτά με την Ελλάδα να μετράει 14 ασίστ, απέναντι στις 5 των Τούρκων, που είχαν επίσης 33% στα σουτ δύο πόντων. Εκεί όπου η Ελλάδα είχε 58,6%. Μελανό στατιστικά σημείο για τις δύο ομάδες τα σουτ έξω από τα 6μ75 με την ελληνική ομάδα να έχει 1/9 και τους Τούρκους 0/12.
Η Ελλάδα συνέχισε με τον ίδιο τρόπο και ακόμη καλύτερα. Κυριάρχησε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο προσφέροντας και θέαμα, κάνοντας θεαματική ακόμη και την άμυνα σε πολλές περιπτώσεις. Η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους 37-67 (31’30’’) με τον Μιχάλη Λούντζη να μετρά 4/4 ελεύθερες βολές. Ο αγώνας μπήκε στην τελική ευθεία πολύ γρήγορα με τον Παπαθεοδώρου να βρίσκει την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του και να ξεκουράσει κάποιους από τους βασικούς.
Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Μπρζιακ (Σλοβακία), Ροσό (Γαλλία)
Δεκάλεπτα: 8-20, 24-42, 37-63, 54-77
Τουρκία (Ντερίν): Αλ 6, Γιλμάζ 2, Οντσέλ 6, Τασκιράν, Ούλκερ 3, Μπερίσα 2, Κορκμάζ 2, Ντουρμάζ 6, Γκαζί 17, Μπαϊράκ 2, Γιουρτσεβέν 6, Τουντς
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 9, Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 2, Φλιώνης 1, Μιχαλούτσος, Μουράτος 8, Σκουλίδας 11, Χρηστίδης 7, Δίπλαρος 8, Σκορδάς, Παπαγιάννης 15 (14ρ), Χαραλαμπόπουλος 15 (8ρ, 10ρ)