Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

B' Eθνική:Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ικαρος Καλλιθέας στο εκτός έδρας αγώνα του με τον Παπάγο όπου του αντιστάθηκε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα και ηττήθηκε με 69-64.

Ένας εκπληκτικός Ίκαρος Καλλιθέας όπου στο σημερινό εκτός έδρας αγώνα του με τον Παπάγο  έδειξε πολλά σημεία βελτίωσης σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες του, κατάφερε να κοντράρει μέχρι το τέλος την δυνατή γηπεδούχο ομάδα και μάλιστα εάν ήταν λίγο ποιο ψύχραιμος και τυχερός, τότε ίσως να είχε πάρει και την πρώτη του εκτός έδρας νίκη .Όμως σημασία έχει όπως γράψαμε και σε προηγούμενο άρθρο μας σε κάθε αγώνα γίνεται  πολύ καλύτερος αξιοποιώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το έμψυχο δυναμικό του όπου σίγουρα θα δούμε για αυτόν  περισσότερες νίκες στην συνέχεια του πρωταθλήματος του νότιου ομίλου της ΄Β Εθνικής.

Τα παιδιά του Λιόγκα ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 4-12,13-21 αλλά όμως μείωσε ο αντίπαλος με την λήξη του σε 21-22.

Στο  δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες πότε πήγαινε η μία μπροστά στο σκορ και πότε η άλλη (27-27,34-31,40,37)όπου τελείωσε με 41-41 αφήνοντας για το δεύτερο ημίχρονο αρκετές συγκινήσεις στο φίλαθλο κοινό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο  Ο Ίκαρος έδειξε αρκετό δυναμισμό και  πήρε γρήγορα προβάδισμα στο σκορ με 44-47,46-51 και 3'22'' πριν την λήξη του προηγήθηκε με
12 πόντους διαφορά (48-60), όμως στην συνέχεια  ο αντίπαλός του αφού εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη  κατάφερε να αντιδράσει και να πάρει την ψυχολογία με το μέρος της.Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο  Ίκαρος Καλλιθέας  πέτυχε  μόνο 3 πόντους σε όλη την διάρκειά του ενώ ο Παπάγος   πετυχαίνοντας  15 πόντους κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό σε 69-64 (60-61,62-63,64-64 1'.45'' πρίν την λήξη)και να πάρει την πολύτιμη νίκη.

Την επόμενη αγωνιστική ο Ίκαρος Καλλιθέας θα αγωνιστεί εντός έδρας με την ΚΑΠ

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 21-22, 41-41, 54-61, 69-64

Οι διαιτητές: Παυλόπουλος - Αναστασίου

ΠΑΠΑΓΟΥ (Συμεωνίδης): Οικονομάκης, Τσιάκας 19 (1), Κακκαβάς 7, Γραμματικός 12 (2), Εμμανουηλίδης 15 (1), Ακτύπης 5 (1), Θεολογίτης, Καραμπάς 6 (1), Χριστόδουλος, Υφαντής 2, Κουκουράβας 2, Δόξας 1

ΊΚΑΡΟΣ (Λιόγας): Χούμας 13, Τάρλας, Ζαφείρης 7 (1), Κούρτης 9 (1), Ιορδάνογλου 11, Τζώλος 16, Κουρέπης 2, Σκούφης, Πέρβι, Σκορδάς 6.